Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-25, 11:00 Autor: Krzysztof Rapp

Mediacje szansą na mniejszą liczbę rozwodów?

Rodzina [fot. flickr]
Rodzina [fot. flickr]
Barbara Leszczyńska [fot. Paula Hołubowicz]
Barbara Leszczyńska [fot. Paula Hołubowicz]
Ministerstwo sprawiedliwości pracuje nad rozwiązaniami, które wprowadziłyby obligatoryjne mediacje pojednawcze dla małżeństw, które chcą się rozwieść. O opinię na temat tego pomysłu zapytaliśmy dziś (25.02) w porannej rozmowie "W cztery oczy" Barbarę Leszczyńską kierownika specjalistycznego ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, działającego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Opolu.
- Jeśli mediacje pomiędzy zwaśnionymi małżonkami będą prowadzone profesjonalnie, przez wykwalifikowanych specjalistów i będzie dobra wola do ich podjęcia, to są one jak najbardziej wskazane - mówi Barbara Leszczyńska.

- Jeżeli rodzice mają dzieci, to w sprawach opiekuńczych, alimentacyjnych i wychowawczych jest wskazane, żeby oni się dogadywali. Nawet jeśli się rozejdą i rozwiodą, to dzieci będą ich wiązać dożywotnio, więc w interesie dzieci jest to, żeby ich rodzice umieli się konstruktywnie komunikować, przyzwoicie, bo, to ma wpływ na dzieci - przekonuje gość Radia Opole.

Zdaniem Barbary Leszczyńskiej pomysł, aby wysyłać skonfliktowane małżeństwa na mediacje jest więc dobry.

- Wszystko zależy od tego w jakim kierunku pójdzie motywacja do mediacji i przebieg tych mediacji. Natomiast uważam, że jest to pomysł jak najbardziej wskazany, bo mediacja jest w tej chwili niemal wszędzie. Mamy przykłady, że w Stanach Zjednoczonych nie ma rozpraw bez mediacji - mów Barbara Leszczyńska.

Ze statystyk wynika, że w miastach rozwodzi się obecnie połowa małżeństw, na terenach wiejskich ten odsetek jest mniejszy - to 1/4 rozwodzących się małżeństw.
Barbara Leszczyńska
Barbara Leszczyńska

Wiadomości z regionu

2020-01-27, godz. 20:40 Prudnik: zlikwidują szkoły, bo nie mają uczniów oraz nauczycieli Z zamiarem likwidacji trzech szkół średnich w Prudniku wystąpi tamtejsze starostwo. Nie ucierpią na tym uczniowie oraz nauczyciele. Placówki te od kilkunastu lat… » więcej 2020-01-27, godz. 20:07 "Konsolidacja UO i PMWSZ najbardziej pożądanym rozwiązaniem". Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego zachęca do połączenia… - Chcemy ustalić harmonogram działań dojścia do połączenia Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu - powiedziała Anna Budzanowska… » więcej 2020-01-27, godz. 20:00 Wiosną będzie zbyt mało wody w przyrodzie. Przyczyny? Brak śniegu, mało deszczu i wysoka temperatura - Wiosenny deficyt wody jest praktycznie pewny - tak ocenia obecną sytuację hydrologiczną dr Mariusz Głowacki z Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi Uniwersytetu… » więcej 2020-01-27, godz. 17:34 Uwaga pacjenci! Opolski NFZ zmienia adres Opolski oddział NFZ - w nowej siedzibie. Fundusz przenosi się z ulicy Głogowskiej w Opolu do biurowca przy ulicy Ozimskiej 72a. Nie oznacza to jednak, że swoich… » więcej 2020-01-27, godz. 17:10 Zabójstwa noworodków w Ciecierzynie. Biegli uznali, że matka Aleksandra J. była poczytalna Miała zabić czwórkę swoich nowo narodzonych dzieci, biegli uznali, że była wtedy poczytalna. Trwa proces Aleksandry J. oskarżonej o zabójstwo noworodków. Przypomnijmy… » więcej 2020-01-27, godz. 17:05 Przeżył piekło obozu Auschwitz-Birkenau. Grzegorz Tomaszewski uciekł z krematorium i przetrwał eksperymenty doktora Me… W Oświęcimiu trwają centralne uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Biorą w nich udział… » więcej 2020-01-27, godz. 17:03 Opole ponownie będzie miało dwa kąpieliska w sezonie letnim. Będą poszerzone plaże i dodatkowe miejsca grillowe Bolko i Malina, podobnie jak ubiegłym roku, mają pełnić funkcję dwóch kąpielisk w Opolu w sezonie wakacyjnym. Silesia nadal będzie akwenem niedostępnym dla pływających… » więcej 2020-01-27, godz. 16:45 Pierwsze przypadki koronawirusa w Europie. Czy Opolanie powinni być zaniepokojeni? Koronawirus zabił w Chinach 80 osób, a liczba zakażonych rośnie. Czy w sytuacji otwartego ruchu turystycznego między Polską a Chinami i wymiany studentów nam również… » więcej 2020-01-27, godz. 16:15 Nyski PKS otrzymał 7 nowych autobusów. Pojazdy znacząco odmłodzą flotę przewoźnika 7 nowych autobusów o napędzie spalinowym zasiliło dziś (27.01) flotę nyskiego PKS-u. Już za kilka dni będzie można je zobaczyć na drogach powiatu. » więcej 2020-01-27, godz. 15:56 W Opolu powstało biuro poselskie wiceministra Marcina Ociepy. "To będzie sztab do realizacji zobowiązań wyborczych" Poseł Marcin Ociepa, który do sejmu dostał się ostatniego miejsca na liście PiS i został sekretarzem stanu w resorcie MON, otworzył swoje pierwsze biuro poselskie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »