Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-25, 11:00 Autor: Krzysztof Rapp

Mediacje szansą na mniejszą liczbę rozwodów?

Rodzina [fot. flickr]
Rodzina [fot. flickr]
Barbara Leszczyńska [fot. Paula Hołubowicz]
Barbara Leszczyńska [fot. Paula Hołubowicz]
Ministerstwo sprawiedliwości pracuje nad rozwiązaniami, które wprowadziłyby obligatoryjne mediacje pojednawcze dla małżeństw, które chcą się rozwieść. O opinię na temat tego pomysłu zapytaliśmy dziś (25.02) w porannej rozmowie "W cztery oczy" Barbarę Leszczyńską kierownika specjalistycznego ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, działającego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Opolu.
- Jeśli mediacje pomiędzy zwaśnionymi małżonkami będą prowadzone profesjonalnie, przez wykwalifikowanych specjalistów i będzie dobra wola do ich podjęcia, to są one jak najbardziej wskazane - mówi Barbara Leszczyńska.

- Jeżeli rodzice mają dzieci, to w sprawach opiekuńczych, alimentacyjnych i wychowawczych jest wskazane, żeby oni się dogadywali. Nawet jeśli się rozejdą i rozwiodą, to dzieci będą ich wiązać dożywotnio, więc w interesie dzieci jest to, żeby ich rodzice umieli się konstruktywnie komunikować, przyzwoicie, bo, to ma wpływ na dzieci - przekonuje gość Radia Opole.

Zdaniem Barbary Leszczyńskiej pomysł, aby wysyłać skonfliktowane małżeństwa na mediacje jest więc dobry.

- Wszystko zależy od tego w jakim kierunku pójdzie motywacja do mediacji i przebieg tych mediacji. Natomiast uważam, że jest to pomysł jak najbardziej wskazany, bo mediacja jest w tej chwili niemal wszędzie. Mamy przykłady, że w Stanach Zjednoczonych nie ma rozpraw bez mediacji - mów Barbara Leszczyńska.

Ze statystyk wynika, że w miastach rozwodzi się obecnie połowa małżeństw, na terenach wiejskich ten odsetek jest mniejszy - to 1/4 rozwodzących się małżeństw.
Barbara Leszczyńska
Barbara Leszczyńska

Wiadomości z regionu

2019-01-16, godz. 17:11 Bus przygniótł mężczyznę. Do zdarzenia doszło podczas wymiany kół Cztery zastępy straży pożarnej pomagały w wyciągnięciu mężczyzny, który został przygnieciony przez busa. Do zdarzenia doszło na ulicy Szczęśliwej w Opolu tuż ... » więcej 2019-01-16, godz. 17:00 Bartosz Kurek honorowym obywatelem Nysy. "Na dzisiaj tytuł nie mógł trafić do nikogo innego" Mistrz Europy i świata w siatkówce, a także dwukrotny olimpijczyk, Bartosz Kurek, został honorowym obywatelem Nysy. Decyzję o przyznaniu tytułu podjęli podcza ... » więcej 2019-01-16, godz. 16:43 I Ekumeniczne Polsko-Rumuńskie Sympozjum Liturgiczne w Opolu Za nami I Ekumeniczne Opolskie Sympozjum Liturgiczne pod hasłem 'Duch Święty w misteriach Kościoła'. Odbyło się ono na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opol ... » więcej 2019-01-16, godz. 15:10 Lekarze USK w Opolu ratują 50-latka z głębokiej hipotermii. Dzisiaj odłączają go od aparatury Mężczyzna trafił na OIOM Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w poniedziałek, gdy temperatura jego ciała spadła do 22 stopni, a serce pracowało tylko pod spe ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:31 Okradli kiosk i salonik prasowy. Dwóm mężczyznom grozi do 10 lat więzienia Prudniccy policjanci z wydziału kryminalnego, zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 19 i 21 lat, którzy podejrzani są o napad na kiosk i salonik prasowy w Prudnik ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:00 Czwartek dniem żałoby w Opolu. Opolanie wstrząśnięci wydarzeniami w Gdańsku Prezydent Arkadiusz Wiśniewski wydał stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Początkowo żałoba miała obowiązywać w środę, ale data została zmieniona. » więcej 2019-01-16, godz. 13:43 Nysanin, który w Internecie namawiał do przestępstw i nienawiści, usłyszał zarzuty Publiczne pochwalanie i nawoływanie do popełnienia przestępstw oraz stosowanie gróźb wobec grupy osób, z uwagi na ich przynależność polityczną. Takie zarzuty ... » więcej 2019-01-16, godz. 12:01 Materiał wybuchowy zniszczył bankomat w Tułowicach. Trwa policyjne dochodzenie W nocy włamano się do jednego z bankomatów w Tułowicach. Do zdarzenia doszło na terenie jednego z dyskontów. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że sprawcy z ... » więcej 2019-01-16, godz. 12:00 47 milionów złotych na ścieżki rowerowe w powiecie opolskim Za 47 milionów złotych powstaną w powiecie opolskim ścieżki rowerowe. Inwestycję prowadzi powiat opolski, a znaczną część pieniędzy - prawie 39 mln złotych - ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:23 Szpital w Kędzierzynie-Koźlu przejmuje ratownictwo medyczne. Trzeba będzie kupić lub pożyczyć karetki Od 1 kwietnia to szpital, a nie prywatna firma, będzie odpowiadać za organizację ratownictwa medycznego. Oznacza to, że lecznice będą musiały wynająć lub kupi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »