Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-12, 15:48 Autor: Mariusz Chałupnik

Zamiast sądu - mediacje. W Opolu rozpoczęło działanie Centrum Arbitrażu i Mediacji

Otwarcie Centrum Arbitrażu i Mediacji w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Otwarcie Centrum Arbitrażu i Mediacji w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Otwarcie Centrum Arbitrażu i Mediacji w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Otwarcie Centrum Arbitrażu i Mediacji w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Otwarcie Centrum Arbitrażu i Mediacji w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Otwarcie Centrum Arbitrażu i Mediacji w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Nie wszystkie spory muszą znaleźć swój finał w sądzie. Często lepszym i skuteczniejszym sposobem jest znalezienie rozwiązania poprzez wspólne rozmowy, poprzez znalezienie kompromisu, czyli mediacje. W Opolu otwarto Centrum Arbitrażu i Mediacji. To pierwsza taka instytucja w regonie, która jest częścią ogólnopolskiej sieci.
Opolskie centrum w swoich strukturach będzie prowadziła Opolska Izba Gospodarcza.

- Mamy dobrze przygotowaną kadrę - mówi Henryk Galwas, prezes Izby. - Zespół, który podjął się organizacji jest naprawdę zespołem bardzo wysoko merytorycznie do tego przygotowanym. Ja nie mam żadnych obiekcji, że organizacja tego CAM osiągnie swoje cele i wyniki.

- Mam nadzieję, że nasza instytucja spopularyzuje mediacje, jako formę rozstrzygania sporów - twierdzi mecenas Roman Jarosiński, prezes Centrum Arbitrażu i Mediacji w Opolu. - To jest forma coraz bardziej powszechna. Dzięki nam wiele osób wyszło usatysfakcjonowanych z naszych bram. Nie musieli długo czekać na rozwiązanie sporu w drodze sądowej, który niekoniecznie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem. Tutaj w drodze mediacji jesteśmy w stanie doprowadzić do takiej sytuacji, że obie strony są usatysfakcjonowane.

- Warto rozmawiać, warto prowadzić dialog obywatelski - przekonuje Violetta Porowska, wicewojewoda opolski. - Uważam, że to jest nasz cywilizacyjny dorobek, że uczymy się rozmawiać. Oczywiście do takich rozmów, do takich mediacji potrzeba profesjonalistów.

- Miasto ma za sobą różne doświadczenia - dodaje Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Dobre czy złe, ale na pewno wielorakie. Postrzegam to jako bardzo dobry instrument rozwiązywania sytuacji trudnych.

Centra Arbitrażu i Mediacji będą działały w całym kraju. Łącznie otwartych zostanie 16 oddziałów. Projekt koordynowało Ministerstwo Sprawiedliwości, które na pierwszy rok działalności opolskiej placówki przeznaczyło blisko 870 tysięcy złotych.

Centrum w Opolu będzie działało przy ul. Waryńskiego i będzie otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16.
Henryk Galwas
Roman Jarosiński
Violetta Porowska, Arkadiusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2019-01-23, godz. 21:43 Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla w Kluczborku. Nie żyje 33-letni mężczyzna Do śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla doszło dzisiaj (23.01) w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego w dzielnicy Podwale w Kluczborku. 33-letniego mężcz ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:30 Spór o podwyżki w DPS w Sławięcicach. W sprawę włączył się ministerialny mediator W ubiegłym roku pracownicy trzech jednostek w Kędzierzynie-Koźlu weszli w spór zbiorowy z prowadzącymi je organami. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społe ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:00 Z Komprachcic do Opola autobusem za złotówkę. Mieszkańcy gminy przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać zniżek w rama ... Mieszkańcy Komprachcic przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać z Opolskiej Karty Rodziny i Seniora. Władze gminy podpisały w tej sprawie porozumienie z wład ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:30 "Bardzo dobrze, że Polska wykazała inicjatywę w sprawie brexitu". Sławomir Kłosowski dla Radia Opole prosto z Brukseli Do tej pory było tak, że wszystkie 27 państw członkowskich scedowało negocjacje z Wielką Brytanią na Michela Barniera i Donalda Tuska a rozwój sytuacji pokazu ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Miała być kilkumilionowa dotacja, została negatywna rekomendacja. Chodzi o unijny program dotyczący jakości powietrza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie przyzna opolskiemu urzędowi marszałkowskiemu 4,5 miliona złotych. Chodzi o projekt związany z monitorowaniem i ochroną ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Opolskie szkoły dostały laptopy dla punktów informacji i kariery 51 szkół zawodowych z Opolszczyzny otrzymało laptopy, które trafią do Szkolnych Punktów Informacji i Kariery (tzw. SzPIK-ów), służących rozwijaniu współpracy ... » więcej 2019-01-23, godz. 18:00 100 mln dotacji na budowę centrum przesiadkowego Opole Wschód zagrożone? Ekolodzy wysłali skargę do Komisji Europejski ... Stowarzyszenie Technologii Ekologicznych SILESIA wysłało skargę do Komisji Europejskiej o odebranie 100 milionów złotych dotacji przyznanych na budowę centrum ... » więcej 2019-01-23, godz. 17:15 We wrześniu nie będzie mniej szkół podstawowych w gminie Olesno. Powstają za to oddziały przedszkolne Osiem szkół podstawowych nadal będzie funkcjonować w gminie Olesno. Podczas przygotowań do nowego roku szkolnego zapadła decyzja, wedle której samorząd nie zl ... » więcej 2019-01-23, godz. 16:30 Nielegalne składowisko pod Niemodlinem. WIOŚ: zagrożenia dla środowiska nie stwierdzono. 3 osoby zatrzymane Na tym etapie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu nie stwierdził zagrożenia dla środowiska - chodzi o odkrycie składowiska nielegalnych odpadów ... » więcej 2019-01-23, godz. 16:00 Nielegalne składowisko w Brzęczkowicach nie było pierwsze Prokuratury okręgu opolskiego prowadziły już kilka innych postępowań w tym samym zakresie. Przede wszystkim chodzi o składowiska w Brzegu, Domaniowie i Pogorz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »