Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-02, 16:02 Autor: Klaudia Pokładek

Podwyżka za śmieci w Nysie odroczona do lutego. Samorządowcy chcą negocjować

Podwyżka na składowisku w Domaszkowicach została przełożona o miesiąc. Czy burmistrzowie i wójtowie zgodzą się na nowe stawki? [Fot. Klaudia Pokładek]
Podwyżka na składowisku w Domaszkowicach została przełożona o miesiąc. Czy burmistrzowie i wójtowie zgodzą się na nowe stawki? [Fot. Klaudia Pokładek]
Miesiąc do namysłu dostali burmistrzowie i wójtowie, którzy sprzeciwiają się podwyżce cen za śmieci na podnyskim składowisku w Domaszkowicach. Samorządowcy z dziewiętnastu gmin podają w wątpliwość nie tylko wysokość podwyżki, ale także sposób w jaki zostali o niej powiadomieni. Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz zdecydował o prolongacie po tym, jak fiaskiem i darciem dokumentów zakończyły się prowadzone jeszcze przed świętami negocjacje w tej sprawie.
Kordian Kolbiarz mówi, że ma nadzieje, iż miesiąc wystarczy wszystkim na złapanie oddechu i przestudiowanie wyliczeń. - Wysłane zostały już pisma, które dotarły do wszystkich burmistrzów i wójtów z wyliczeniami i dobrym uzasadnieniem tych podwyżek. Poinformowaliśmy też, że przekładamy wprowadzenie nowych cen do 1 lutego. Koszty tej miesięcznej prolongaty poniesie nyska gmina, a w zasadzie nasza spółka komunalna EKOM. Będzie to kwota 200, może 300 tysięcy złotych. Prezes Jacek Chwalenia stwierdził, że jeszcze ten miesiąc starych opłat, spółka jest w stanie udźwignąć na swoich barkach. Warto też powtórzyć, że podwyżka cen w Domaszkowicach, ani tym bardziej koszty spowodowane odroczeniem płatności wszystkim gminom, nie spowodują wzrostu cen za śmieci dla naszych mieszkańców - mówi burmistrz Nysy.

Prezes EKOM Jacek Chwalenia dodaje, że jest przekonany, że większość gmin rozumie potrzebę podniesienia cen na składowisku w Domaszkowicach. - Były polityczne apele, szczególnie pana burmistrza Fejdycha. Ja to w pewnym sensie rozumiem, bo, to taki happening. Ale podwyżka, tak czy inaczej, jest nieunikniona - mówi Jacek Chwalenia.

Burmistrz Prudnika, Franciszek Fejdych zadowolony jest z faktu, że burmistrz Kolbiarz nieco zmienił zdanie. - Teraz musimy się spotkać ze wszystkimi burmistrzami oraz wójtami i zastanowić się czy zgadzamy się na takie warunki. A wydaje mi się, że nie zgodzimy się, ponieważ niektóre dane budzą dużo kontrowersji i tak naprawdę, nawet po przeanalizowaniu tych wszystkich wyliczeń, ja w dalszym ciągu nie mogę dojść do tego, z czego pewne kwoty wynikają. Na przykład wpisanie 6 procent w "koszty niezidentyfikowane". A cóż to takiego koszty niezidentyfikowane?! Pierwszy raz się z czymś takim spotykam - przyznaje Franciszek Fejdych.

Nowe ceny na składowisku w Domaszkowicach mają obowiązywać od 1 lutego. Natomiast Franciszek Fejdych jeszcze w tym tygodniu chce spotkać się z wójtami i burmistrzami, aby uzgodnić plan działania. Nie wyklucza, że wybrany zostanie negocjator, który w imieniu porozumienia, poprowadzi dalsze rozmowy z burmistrzem Nysy.
Kordian Kolbiarz, Jacek Chwalenia, Franciszek Fejdych

Wiadomości z regionu

2018-10-23, godz. 21:00 Nowe ścieżki i woliera australijska w opolskim ZOO W opolskim ogrodzie zoologicznym rozpoczęły się pierwsze prace porządkowe i modernizacyjne. Powstaną nowe ścieżki spacerowe oraz woliera australijska. Nowa na ... » więcej 2018-10-23, godz. 20:30 Róża Malik nie będzie już burmistrzem. Burmistrz elekt: zmiany są potrzebne. Mieszkańcy podzieleni Zmiany powyborcze w powiecie opolskim. Prószków będzie miał nowego burmistrza. Róża Malik po kilkunastu latach żegna się z funkcją włodarza gminy. Zastąpi ją ... » więcej 2018-10-23, godz. 20:00 Zadecydowało osiem głosów. Łukasz Dymek wyprzedził byłego wiceministra Tadeusza Jarmuziewicza Osiem głosów zdecydowało o zwycięstwie w wyborach do sejmiku województwa opolskiego. Taką różnicą Łukasz Dymek z Nowoczesnej, który startował w ramach Koalicj ... » więcej 2018-10-23, godz. 20:00 W Pępicach chcą powalczyć z piratami drogowymi. Mogą w tym pomóc nowoczesne rozwiązania Mieszkańcy sołectwa w ubiegłym tygodniu złożyli stosowną petycję do władz Skarbimierza, aby w Pępicach uruchomić nowy system, który skutecznie „wyhamuje” pira ... » więcej 2018-10-23, godz. 20:00 Ziemia Strzelecka może rządzić sama, ale chce szukać partnerów Stowarzyszenie Ziemia Strzelecka ma większość w radzie miasta, ale zapowiada koalicję z innymi ugrupowaniami, żeby działać dla dobra wszystkich mieszkańców St ... » więcej 2018-10-23, godz. 19:30 PiS wysoko w Nysie i powiecie nyskim. Słaby wynik Ligi Nyskiej Prawo i Sprawiedliwość z największą liczbą reprezentantów w nowej radzie powiatu nyskiego. Partia będzie miała także sporą reprezentację w nyskiej radzie mias ... » więcej 2018-10-23, godz. 19:00 PSL w sejmiku regionu straciło sześciu radnych. Wybory przegrał lider partii w regionie Polskie Stronnictwo Ludowe w sejmiku województwa będzie miało tylko dwóch radnych. Ponadto lider tego ugrupowania na Opolszczyźnie Stanisław Rakoczy przegrał ... » więcej 2018-10-23, godz. 19:00 Chcieli budowy zakładu karnego w Brzegu, polegli w wyborach Z dwunastu radnych, którzy kilka miesięcy temu zgodzili się na przekazanie gruntów pod budowę nowoczesnej placówki penitencjarnej w Brzegu, tylko dwóch ponown ... » więcej 2018-10-23, godz. 18:30 Zmiany w gminie Turawa. Kampa rozstaje się ze stołkiem. Zastąpi go Pikos Waldemar Kampa nie będzie już wójtem Turawy. W wyborach urzędujący gospodarz gminy przegrał z obecnym sołtysem Zawady Dominikiem Pikosem. Na Kampę zagłosowało ... » więcej 2018-10-23, godz. 18:15 Pijany awanturował się w mieszkaniu siostry i szwagra. Spędzi 4,5 roku za kratkami Na 4,5 roku więzienia Sąd Okręgowy w Opolu skazał Ryszarda K. za uderzenie siostry siekierą, znęcanie się, groźby i zniszczenie mienia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »