Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-02, 16:02 Autor: Klaudia Pokładek

Podwyżka za śmieci w Nysie odroczona do lutego. Samorządowcy chcą negocjować

Podwyżka na składowisku w Domaszkowicach została przełożona o miesiąc. Czy burmistrzowie i wójtowie zgodzą się na nowe stawki? [Fot. Klaudia Pokładek]
Podwyżka na składowisku w Domaszkowicach została przełożona o miesiąc. Czy burmistrzowie i wójtowie zgodzą się na nowe stawki? [Fot. Klaudia Pokładek]
Miesiąc do namysłu dostali burmistrzowie i wójtowie, którzy sprzeciwiają się podwyżce cen za śmieci na podnyskim składowisku w Domaszkowicach. Samorządowcy z dziewiętnastu gmin podają w wątpliwość nie tylko wysokość podwyżki, ale także sposób w jaki zostali o niej powiadomieni. Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz zdecydował o prolongacie po tym, jak fiaskiem i darciem dokumentów zakończyły się prowadzone jeszcze przed świętami negocjacje w tej sprawie.
Kordian Kolbiarz mówi, że ma nadzieje, iż miesiąc wystarczy wszystkim na złapanie oddechu i przestudiowanie wyliczeń. - Wysłane zostały już pisma, które dotarły do wszystkich burmistrzów i wójtów z wyliczeniami i dobrym uzasadnieniem tych podwyżek. Poinformowaliśmy też, że przekładamy wprowadzenie nowych cen do 1 lutego. Koszty tej miesięcznej prolongaty poniesie nyska gmina, a w zasadzie nasza spółka komunalna EKOM. Będzie to kwota 200, może 300 tysięcy złotych. Prezes Jacek Chwalenia stwierdził, że jeszcze ten miesiąc starych opłat, spółka jest w stanie udźwignąć na swoich barkach. Warto też powtórzyć, że podwyżka cen w Domaszkowicach, ani tym bardziej koszty spowodowane odroczeniem płatności wszystkim gminom, nie spowodują wzrostu cen za śmieci dla naszych mieszkańców - mówi burmistrz Nysy.

Prezes EKOM Jacek Chwalenia dodaje, że jest przekonany, że większość gmin rozumie potrzebę podniesienia cen na składowisku w Domaszkowicach. - Były polityczne apele, szczególnie pana burmistrza Fejdycha. Ja to w pewnym sensie rozumiem, bo, to taki happening. Ale podwyżka, tak czy inaczej, jest nieunikniona - mówi Jacek Chwalenia.

Burmistrz Prudnika, Franciszek Fejdych zadowolony jest z faktu, że burmistrz Kolbiarz nieco zmienił zdanie. - Teraz musimy się spotkać ze wszystkimi burmistrzami oraz wójtami i zastanowić się czy zgadzamy się na takie warunki. A wydaje mi się, że nie zgodzimy się, ponieważ niektóre dane budzą dużo kontrowersji i tak naprawdę, nawet po przeanalizowaniu tych wszystkich wyliczeń, ja w dalszym ciągu nie mogę dojść do tego, z czego pewne kwoty wynikają. Na przykład wpisanie 6 procent w "koszty niezidentyfikowane". A cóż to takiego koszty niezidentyfikowane?! Pierwszy raz się z czymś takim spotykam - przyznaje Franciszek Fejdych.

Nowe ceny na składowisku w Domaszkowicach mają obowiązywać od 1 lutego. Natomiast Franciszek Fejdych jeszcze w tym tygodniu chce spotkać się z wójtami i burmistrzami, aby uzgodnić plan działania. Nie wyklucza, że wybrany zostanie negocjator, który w imieniu porozumienia, poprowadzi dalsze rozmowy z burmistrzem Nysy.
Kordian Kolbiarz, Jacek Chwalenia, Franciszek Fejdych

Wiadomości z regionu

2018-04-21, godz. 09:00 Krapkowice rozpoczynają sezon na jednoślady. Przy okazji pomogą choremu chłopcu 'Jedziemy dla Pascala! Bezpieczni w sercu Opolszczyzny' to tytuł dzisiejszego (21.04) otwarcia sezonu motocykli i motorowerów w Krapkowicach. » więcej 2018-04-21, godz. 08:00 "Codzienności muszą się nauczyć." Opole potrzebuje mieszkań chronionych dla nastolatków - W Opolu potrzeba mieszkań chronionych dla młodych ludzi, którzy opuszczają dom dziecka - mówi Małgorzata Kozak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzi ... » więcej 2018-04-21, godz. 06:00 W Nysie stawiają na kompetencje praktyczne. PWSZ będzie kształcić studentów i wykładowców Nauka pilotażu dronów, rozwijanie kompetencji językowych i biznesowych, a także doposażenie centrum symulacji medycznych i wyjazdy studyjne - nyska Państwowa ... » więcej 2018-04-20, godz. 23:00 "Aleksandrówka"dla powiatu nyskiego. Rada powiatu podjęła decyzję Powiat nyski będzie właścicielem 'Aleksandrówki'. Rada powiatu nyskiego jednogłośnie zdecydowała o przekazaniu 385 tys. złotych na zakup obiektu. Nabywcą będz ... » więcej 2018-04-20, godz. 20:30 Mury obronne odkryte w Nysie Podczas remontu ul. Piastowskiej odkryto fragmenty dawnej fortyfikacji. Mury pochodzą z XIV wieku. Wstrzymało to prace inwestycyjne w miejscu odkrycia. » więcej 2018-04-20, godz. 18:30 Interna w Głuchołazach dalej bez lekarza Interna w Głuchołazach nadal zawieszona. Lekarz, który był zainteresowany podjęciem pracy w szpitalu nie przyjmie oferty pracy w placówce. Oddział wewnętrzny ... » więcej 2018-04-20, godz. 17:30 Rozkładające się zwłoki wyciągnięto z rzeki w Bodzanowie. "Nie da się rozpoznać płci" Ludzkie zwłoki wyłowiono z rzeki Biała Głuchołaska we wsi Bodzanów (to gmina Głuchołazy). » więcej 2018-04-20, godz. 17:08 Podejrzani o zabójstwo Amadeusza K. aresztowani na trzy miesiące Miłosz Cz., Bartłomiej W. i Jacek G. decyzją Sądu Rejonowego w Opolu zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Mężczyznom zarzuca się zabójstwo byłego ... » więcej 2018-04-20, godz. 17:00 Prudnik: będzie bezpieczniej nad wodą Przybędzie ratowników wodnych w Prudniku. To dobra wiadomość przed sezonem letnim zwłaszcza, że jest deficyt w tym zawodzie. 27 adeptów zdało właśnie egzamin ... » więcej 2018-04-20, godz. 16:30 Światowy Dzień Zdrowia w Gogolinie. Rola samorządu w opiece medycznej Z okazji Światowego Dnia Zdrowia w Gogolinie rozmawiano o opiece medycznej, roli samorządów oraz badaniach profilaktycznych. O misji lokalnych wspólnot w tej ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »