Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-02, 16:02 Autor: Klaudia Pokładek

Podwyżka za śmieci w Nysie odroczona do lutego. Samorządowcy chcą negocjować

Podwyżka na składowisku w Domaszkowicach została przełożona o miesiąc. Czy burmistrzowie i wójtowie zgodzą się na nowe stawki? [Fot. Klaudia Pokładek]
Podwyżka na składowisku w Domaszkowicach została przełożona o miesiąc. Czy burmistrzowie i wójtowie zgodzą się na nowe stawki? [Fot. Klaudia Pokładek]
Miesiąc do namysłu dostali burmistrzowie i wójtowie, którzy sprzeciwiają się podwyżce cen za śmieci na podnyskim składowisku w Domaszkowicach. Samorządowcy z dziewiętnastu gmin podają w wątpliwość nie tylko wysokość podwyżki, ale także sposób w jaki zostali o niej powiadomieni. Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz zdecydował o prolongacie po tym, jak fiaskiem i darciem dokumentów zakończyły się prowadzone jeszcze przed świętami negocjacje w tej sprawie.
Kordian Kolbiarz mówi, że ma nadzieje, iż miesiąc wystarczy wszystkim na złapanie oddechu i przestudiowanie wyliczeń. - Wysłane zostały już pisma, które dotarły do wszystkich burmistrzów i wójtów z wyliczeniami i dobrym uzasadnieniem tych podwyżek. Poinformowaliśmy też, że przekładamy wprowadzenie nowych cen do 1 lutego. Koszty tej miesięcznej prolongaty poniesie nyska gmina, a w zasadzie nasza spółka komunalna EKOM. Będzie to kwota 200, może 300 tysięcy złotych. Prezes Jacek Chwalenia stwierdził, że jeszcze ten miesiąc starych opłat, spółka jest w stanie udźwignąć na swoich barkach. Warto też powtórzyć, że podwyżka cen w Domaszkowicach, ani tym bardziej koszty spowodowane odroczeniem płatności wszystkim gminom, nie spowodują wzrostu cen za śmieci dla naszych mieszkańców - mówi burmistrz Nysy.

Prezes EKOM Jacek Chwalenia dodaje, że jest przekonany, że większość gmin rozumie potrzebę podniesienia cen na składowisku w Domaszkowicach. - Były polityczne apele, szczególnie pana burmistrza Fejdycha. Ja to w pewnym sensie rozumiem, bo, to taki happening. Ale podwyżka, tak czy inaczej, jest nieunikniona - mówi Jacek Chwalenia.

Burmistrz Prudnika, Franciszek Fejdych zadowolony jest z faktu, że burmistrz Kolbiarz nieco zmienił zdanie. - Teraz musimy się spotkać ze wszystkimi burmistrzami oraz wójtami i zastanowić się czy zgadzamy się na takie warunki. A wydaje mi się, że nie zgodzimy się, ponieważ niektóre dane budzą dużo kontrowersji i tak naprawdę, nawet po przeanalizowaniu tych wszystkich wyliczeń, ja w dalszym ciągu nie mogę dojść do tego, z czego pewne kwoty wynikają. Na przykład wpisanie 6 procent w "koszty niezidentyfikowane". A cóż to takiego koszty niezidentyfikowane?! Pierwszy raz się z czymś takim spotykam - przyznaje Franciszek Fejdych.

Nowe ceny na składowisku w Domaszkowicach mają obowiązywać od 1 lutego. Natomiast Franciszek Fejdych jeszcze w tym tygodniu chce spotkać się z wójtami i burmistrzami, aby uzgodnić plan działania. Nie wyklucza, że wybrany zostanie negocjator, który w imieniu porozumienia, poprowadzi dalsze rozmowy z burmistrzem Nysy.
Kordian Kolbiarz, Jacek Chwalenia, Franciszek Fejdych

Wiadomości z regionu

2018-01-20, godz. 08:00 Laury Uniwersyteckie rozdane. Gala w Studenckim Centrum Kultury w Opolu Gospodarzem uroczystej gali jest w tym roku Samorząd Studencki Uniwersytetu Opolskiego, który wraz z Forum Uniwersytetów Polskich wyróżnił najlepsze inicjatyw ... » więcej 2018-01-20, godz. 06:00 Zadbają o profilaktykę raka jelita grubego. Współpraca BCM i NCZ w słusznej sprawie Szpitale w Brzegu i Namysłowie przeprowadzą specjalistyczne badania dla wszystkich chętnych w wieku od 25 do 65. roku życia. Wystarczy przyjść i się zapisać. ... » więcej 2018-01-19, godz. 19:00 Kolejne śnięte ryby w Nysie. Odnaleziono 200 kilogramów w rzece, ale przyczyna jest nieznana Około dwustu kilogramów śniętych ryb odnaleziono w Nysie Kłodzkiej na wysokości Nysy. Martwe ryby to przede wszystkim sandacze, a do tego dochodzi kilkanaście ... » więcej 2018-01-19, godz. 18:20 Być może topór nie dosięgnie gogolińskiego Karlika. Jest wniosek do Zakładu Linii Kolejowych w Opolu Wycinka gogolińskiego dębu Karlik nie jest jeszcze przesądzona? Burmistrz zawnioskował do Zakładu Linii Kolejowych w Opolu o więcej czasu. » więcej 2018-01-19, godz. 15:15 Antoni Piechniczek honorowym obywatelem Opola? Wniosek trafił do magistratu Opolski Związek Piłki Nożnej złożył wniosek do opolskiego ratusza o nadanie honorowego obywatelstwa miasta Opola Antoniemu Piechniczkowi. » więcej 2018-01-19, godz. 15:00 Prudnik: recydywista skazany na więzienie za atak na dziennikarza Na pół roku więzienia skazał sąd sprawcę napaści na dziennikarza prasowego w Prudniku. 16 stycznia dziennikarz został zaatakowany przez Bogusława Z. przed bud ... » więcej 2018-01-19, godz. 15:00 Interny w szpitalach w Oleśnie i Kluczborku nadal zawieszone. Wznowią działalność z początkiem lutego Oddziały wewnętrzne szpitali powiatowych w Oleśnie i Kluczborku nadal pozostaną zawieszone. Do wniosków dyrektorów placówek w tej sprawie przychylił się wojew ... » więcej 2018-01-19, godz. 14:15 W Namysłowie ktoś kolportuje materiały informujące o gigantycznym długu gminy. Burmistrz oburzony „Twoje dzieci i wnuki będą spłacały długi Kruszyńskiego” - m.in. takie hasła pojawiły się w małych ulotkach, które zostały rozesłane do mieszkańców. Autor tyc ... » więcej 2018-01-19, godz. 14:00 Nowoczesna proponuje swoje rozwiązania w zakresie przepisów aborcyjnych Posłowie chcą zachowania dotychczasowych trzech kryteriów pozwalających na przerywanie ciąży, ale dodatkowo proponują m.in. aby kobieta mogła dokonać aborcji ... » więcej 2018-01-19, godz. 13:00 Z końcem roku wzrosła liczba bezrobotnych w regionie O ponad 1000 osób wzrosła liczba bezrobotnych w regionie w grudniu 2017 roku. Stopa procentowa bezrobocia wyniosła 7,2 i podniosła się o 0,3 punktu procentowe ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »