Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-02, 16:02 Autor: Klaudia Pokładek

Podwyżka za śmieci w Nysie odroczona do lutego. Samorządowcy chcą negocjować

Podwyżka na składowisku w Domaszkowicach została przełożona o miesiąc. Czy burmistrzowie i wójtowie zgodzą się na nowe stawki? [Fot. Klaudia Pokładek]
Podwyżka na składowisku w Domaszkowicach została przełożona o miesiąc. Czy burmistrzowie i wójtowie zgodzą się na nowe stawki? [Fot. Klaudia Pokładek]
Miesiąc do namysłu dostali burmistrzowie i wójtowie, którzy sprzeciwiają się podwyżce cen za śmieci na podnyskim składowisku w Domaszkowicach. Samorządowcy z dziewiętnastu gmin podają w wątpliwość nie tylko wysokość podwyżki, ale także sposób w jaki zostali o niej powiadomieni. Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz zdecydował o prolongacie po tym, jak fiaskiem i darciem dokumentów zakończyły się prowadzone jeszcze przed świętami negocjacje w tej sprawie.
Kordian Kolbiarz mówi, że ma nadzieje, iż miesiąc wystarczy wszystkim na złapanie oddechu i przestudiowanie wyliczeń. - Wysłane zostały już pisma, które dotarły do wszystkich burmistrzów i wójtów z wyliczeniami i dobrym uzasadnieniem tych podwyżek. Poinformowaliśmy też, że przekładamy wprowadzenie nowych cen do 1 lutego. Koszty tej miesięcznej prolongaty poniesie nyska gmina, a w zasadzie nasza spółka komunalna EKOM. Będzie to kwota 200, może 300 tysięcy złotych. Prezes Jacek Chwalenia stwierdził, że jeszcze ten miesiąc starych opłat, spółka jest w stanie udźwignąć na swoich barkach. Warto też powtórzyć, że podwyżka cen w Domaszkowicach, ani tym bardziej koszty spowodowane odroczeniem płatności wszystkim gminom, nie spowodują wzrostu cen za śmieci dla naszych mieszkańców - mówi burmistrz Nysy.

Prezes EKOM Jacek Chwalenia dodaje, że jest przekonany, że większość gmin rozumie potrzebę podniesienia cen na składowisku w Domaszkowicach. - Były polityczne apele, szczególnie pana burmistrza Fejdycha. Ja to w pewnym sensie rozumiem, bo, to taki happening. Ale podwyżka, tak czy inaczej, jest nieunikniona - mówi Jacek Chwalenia.

Burmistrz Prudnika, Franciszek Fejdych zadowolony jest z faktu, że burmistrz Kolbiarz nieco zmienił zdanie. - Teraz musimy się spotkać ze wszystkimi burmistrzami oraz wójtami i zastanowić się czy zgadzamy się na takie warunki. A wydaje mi się, że nie zgodzimy się, ponieważ niektóre dane budzą dużo kontrowersji i tak naprawdę, nawet po przeanalizowaniu tych wszystkich wyliczeń, ja w dalszym ciągu nie mogę dojść do tego, z czego pewne kwoty wynikają. Na przykład wpisanie 6 procent w "koszty niezidentyfikowane". A cóż to takiego koszty niezidentyfikowane?! Pierwszy raz się z czymś takim spotykam - przyznaje Franciszek Fejdych.

Nowe ceny na składowisku w Domaszkowicach mają obowiązywać od 1 lutego. Natomiast Franciszek Fejdych jeszcze w tym tygodniu chce spotkać się z wójtami i burmistrzami, aby uzgodnić plan działania. Nie wyklucza, że wybrany zostanie negocjator, który w imieniu porozumienia, poprowadzi dalsze rozmowy z burmistrzem Nysy.
Kordian Kolbiarz, Jacek Chwalenia, Franciszek Fejdych

Wiadomości z regionu

2018-07-18, godz. 20:15 Woda z ujęcia przy ulicy Częstochowskiej w Ozimku jest niezdatna do picia i kąpieli Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu po pobraniu próbek cieczy stwierdził, że przekroczyła ona parametry mikrobiologiczne. Woda z ujęcia przy ulicy ... » więcej 2018-07-18, godz. 19:30 Prudnik: budżet obywatelski czeka na propozycje wnioskodawców Mieszkańcy gminy Prudnik mogą zdecydować, na co wydać pieniądze z Budżetu Obywatelskiego 2019. Do końca lipca można składać wnioski zawierające pomysły przeds ... » więcej 2018-07-18, godz. 19:30 Stawy i aleja lipowa w Izbicku mają wypięknieć Mieszkańcy Izbicka nie mają zielonego terenu rekreacyjnego w swojej miejscowości. Zabytkowy park i pałac są w rękach prywatnych. Zabytkowa aleja lipowa od daw ... » więcej 2018-07-18, godz. 19:00 Polska jest jedna: Jacek Sasin odwiedzi Otmuchów i Praszkę Jacek Sasin, minister kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego, odwiedzi w sobotę (21.07) Opolszczyznę. » więcej 2018-07-18, godz. 18:30 Opolski Alarm Smogowy: miasto powinno kupić przedszkolakom oczyszczacze powietrza Jakość powietrza w Opolu zamiast się poprawiać - pogarsza się - tak twierdzą działacze Opolskiego Alarmu Smogowego. Opinię podpierają wynikami dotyczącymi zaw ... » więcej 2018-07-18, godz. 17:45 Rozszczelniona butla z gazem nielegalnie podłączona w mieszkaniu w Lewinie Brzeskim Interwencja w mieszkaniu przy ul. Kościuszki w Lewinie Brzeskim. Po 16.00 strażacy otrzymali zgłoszenie z pogotowia gazowego o wyczuwalnym w budynku gazie. Sł ... » więcej 2018-07-18, godz. 17:30 "System działa sprawnie". W Pępicach z powodzeniem wyłapują kierowców, którzy łamią przepisy tonażowe Na początku czerwca informowaliśmy o nowoczesnym systemie działającym w Pępicach pod Brzegiem. Specjalne urządzenia wyłapują kierowców dużych aut, którzy łami ... » więcej 2018-07-18, godz. 17:00 Nowe aparaty RTG i USG w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Będzie lepsza diagnostyka pacjentów Prawie dwa miliony złotych kosztowały urządzenia, o które wzbogacił się szpital powiatowy w Kędzierzynie-Koźlu. Maszyny do prześwietleń i USG nie tylko ułatwi ... » więcej 2018-07-18, godz. 16:45 Kolizja przy rondzie Szczakiela w Opolu. Kierowca miał ponad 3 promile alkoholu we krwi Do kolizji trzech aut doszło przy rondzie Szczakiela w Opolu. Zdarzenie drogowe miało miejsce tuż po godzinie 14.00 na krajowej drodze nr 94. W zdarzeniu nikt ... » więcej 2018-07-18, godz. 15:15 Zatrzymano drugiego podejrzanego w sprawie składowania skażonych chemikaliów w Dąbrowie Kolejne zatrzymanie ws. składowania niebezpiecznych chemikaliów na prywatnej posesji w Dąbrowie. Opolska policja zatrzymała 38-letniego Pawła T., który jak wy ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »