Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-22, 18:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Szybowice: prawdopodobną przyczyną pożaru tartaku awaria lub zapłon urządzenia elektrycznego

Pożar budynku mieszkalnego z tartakiem w Szybowicach [zdj. Radio Opole]
Pożar budynku mieszkalnego z tartakiem w Szybowicach [zdj. Radio Opole]
Prokuratura zakończyła kolejne postępowania dotyczące pożaru w Szybowicach. W sierpniu spłonął tam budynek mieszkalny wraz z tartakiem. Właściciel oszacował straty na blisko dwa miliony złotych. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie "spowodowania zdarzenia w postaci pożaru, które zagroziło życiu i zdrowi wielu osób". Kolejne z postępowań było wynikiem zawiadomienia Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku. Chodziło o kradzież wody na szkodę tej spółki poprzez podłączenie się do wodociągu przez właściciela spalonej posesji.
- Postępowanie dotyczące pożaru zostało nieprawomocnie umorzone wobec stwierdzenia, iż nie doszło do wyczerpania znamion ustawowych przestępstwa - mówi Klaudiusz Juchniewicz, prokurator rejonowy w Prudniku. – W postępowaniu dotyczącym pożaru skorzystaliśmy z opinii dwóch biegłych. Biegły z zakresu pożarnictwa wskazał jako bardzo prawdopodobną przyczynę pożaru awarię urządzenia elektrycznego. Natomiast biegły z zakresu elektrotechniki stwierdził, iż prawdopodobną przyczyną pożaru był zapłon zgromadzonych cząstek i drobin w elementach rozdzielni skrzynkowej tegoż urządzenia elektrycznego. Odnośnie kradzieży wody został skierowany do sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania.

W październiku prudnicka prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w związku z zawiadomieniem biura poselskiego Katarzyny Czochary. Zdaniem parlamentarzystki na rozprzestrzenienie się pożaru w Szybowicach wpływ miał niesprawny hydrant, który był najbliżej gospodarstwa pogorzelców. Odpowiadać miał za to Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku. W sprawie tej posłanka złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Dotyczyło ono sprawności hydrantu oraz pompowni w Szybowicach. Według ustaleń prokuratury hydrant był sprawny.
Klaudiusz Juchniewicz

Wiadomości z regionu

2018-02-22, godz. 21:10 Tragiczny wypadek w Walcach. Nie żyje młody motocyklista Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Walcach, przy ul. Lipowej. Kierujący motocyklem 21-letni mężczyzna najprawdopodobniej nie zapanował nad maszyną i w ... » więcej 2018-02-22, godz. 21:00 Prawica szykuje się do wyborów samorządowych - Jesteśmy przygotowani do wzięcia odpowiedzialności za poszczególne samorządy w powiecie nyskim - mówił w Loży Radiowej Artur Kamiński, lider PiS w powiecie ... » więcej 2018-02-22, godz. 20:45 "To cud, że nie doszło jeszcze do tragedii". Mieszkańcy Murowa skarżą się na tiry pędzące przez wieś Za duży tonaż i nieodpowiednia prędkość - mieszkańcy Murowa skarżą się na przejeżdżające przez wieś tiry. Na rogatkach Murowa stoją znaki ograniczające wjazd ... » więcej 2018-02-22, godz. 19:15 Zielony most prowadzący na wyspę Bolko w Opolu będzie nosił imię Ireny Sendlerowej Zielony most łączący miasto z wyspą Bolko zyskał imię Ireny Sendlerowej. Inicjatywę dzieci z opolskiej szkoły TAK, której patronką jest właśnie Sendlerowa, je ... » więcej 2018-02-22, godz. 19:00 Nie będzie informacji o wyprawie krzyżowej przy pomniku Kazimierza I Opolskiego. Radni zdecydowali Usunięcie informacji o V wyprawie krzyżowej i zastąpienie jej tą o 800-leciu miasta nie wzbudziło większych wątpliwości radnych Opola. Chodzi o napis na tabli ... » więcej 2018-02-22, godz. 17:35 Uchwała o targowisku wycofana, ale prezydent z pomysłu nie rezygnuje. Będą rozmowy z kupcami w sprawie przenosin Radni nie będą dziś głosować w kontrowersyjnej sprawie dotyczącej targowiska Centrum. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zdecydował o wycofaniu projektu uch ... » więcej 2018-02-22, godz. 17:30 To było zabójstwo! Jest wniosek o tymczasowy areszt dla mordercy z Baborowa Zdarzenie z wtorku (20.02) w Baborowie, to jednak zabójstwo, a nie nieszczęśliwy wypadek. Dziś (22.02) do prokuratury w Głubczycach doprowadzony został 65-let ... » więcej 2018-02-22, godz. 16:45 Projekt o darmowym MZK w Opolu wycofany. "Musimy dopracować ten pomysł" Uchwała klubu Razem dla Opola dotycząca darmowych przejazdów MZK dla kierowców i pasażerów wypadła z porządku obrad sesji rady miasta Opola. Wycofali ją sami ... » więcej 2018-02-22, godz. 16:00 Duża rotacja na stanowiskach kierowniczych w gminie Zębowice. Nastał czas łączenia obowiązków Zmiany kadrowe wśród urzędników i dyrektorów w gminie Zębowice. » więcej 2018-02-22, godz. 15:56 W Kamienicy, pod Paczkowem strażacy uratowali trzy szczeniaki W Kamienicy, w gminie Paczków, spod ziemi wydobyto trzy szczeniaki. Młode psy przeżyły dzięki czujności strażników miejskich, którzy usłyszeli dziwne odgłosy ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »