Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-22, 18:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Szybowice: prawdopodobną przyczyną pożaru tartaku awaria lub zapłon urządzenia elektrycznego

Pożar budynku mieszkalnego z tartakiem w Szybowicach [zdj. Radio Opole]
Pożar budynku mieszkalnego z tartakiem w Szybowicach [zdj. Radio Opole]
Prokuratura zakończyła kolejne postępowania dotyczące pożaru w Szybowicach. W sierpniu spłonął tam budynek mieszkalny wraz z tartakiem. Właściciel oszacował straty na blisko dwa miliony złotych. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie "spowodowania zdarzenia w postaci pożaru, które zagroziło życiu i zdrowi wielu osób". Kolejne z postępowań było wynikiem zawiadomienia Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku. Chodziło o kradzież wody na szkodę tej spółki poprzez podłączenie się do wodociągu przez właściciela spalonej posesji.
- Postępowanie dotyczące pożaru zostało nieprawomocnie umorzone wobec stwierdzenia, iż nie doszło do wyczerpania znamion ustawowych przestępstwa - mówi Klaudiusz Juchniewicz, prokurator rejonowy w Prudniku. – W postępowaniu dotyczącym pożaru skorzystaliśmy z opinii dwóch biegłych. Biegły z zakresu pożarnictwa wskazał jako bardzo prawdopodobną przyczynę pożaru awarię urządzenia elektrycznego. Natomiast biegły z zakresu elektrotechniki stwierdził, iż prawdopodobną przyczyną pożaru był zapłon zgromadzonych cząstek i drobin w elementach rozdzielni skrzynkowej tegoż urządzenia elektrycznego. Odnośnie kradzieży wody został skierowany do sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania.

W październiku prudnicka prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w związku z zawiadomieniem biura poselskiego Katarzyny Czochary. Zdaniem parlamentarzystki na rozprzestrzenienie się pożaru w Szybowicach wpływ miał niesprawny hydrant, który był najbliżej gospodarstwa pogorzelców. Odpowiadać miał za to Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku. W sprawie tej posłanka złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Dotyczyło ono sprawności hydrantu oraz pompowni w Szybowicach. Według ustaleń prokuratury hydrant był sprawny.
Klaudiusz Juchniewicz

Wiadomości z regionu

2018-10-16, godz. 13:00 Milion złotych dla dzielnic. Propozycje kandydatki na urząd prezydenta Violetty Porowskiej - Każda z dzielnic Opola ma swoją specyfikę, a to oznacza, że idea rad dzielnic musi być wzmocniona - mówiła na dzisiejszej (16.10) konferencji Violetta Porow ... » więcej 2018-10-16, godz. 12:55 Barbara Kamińska i kandydatki z Koalicji Obywatelskiej o sile kobiet w samorządzie „Kobieta jest siłą!” - z takim hasłem i przekonaniem, że kobiety powinny uczestniczyć aktywnie w każdym samorządzie wystąpiła dziś (16.10) Barbara Kamińska, k ... » więcej 2018-10-16, godz. 12:30 Zniesławienia nie było. Sąd Rejonowy w Opolu umorzył postępowanie przeciwko rektorowi Politechniki Opolskiej - Politechnika Opolska otrzymała sądowy zakaz rozpowszechniania informacji o prof. Pawle Frączu, byłym pracowniku uczelni - mówi Wojciech Najda, rzecznik pras ... » więcej 2018-10-16, godz. 12:15 Miejsca do karmienia czy przewijania, a także bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów to niektóre propozycje nyskieg ... Wsparcie psychologiczne dla matek, strefy 'pocałuj i jedź' przy szkołach, a także ogólnodostępne miejsca do przewijania i karmienia dzieci to kolejne propozyc ... » więcej 2018-10-16, godz. 12:00 Benzen zdominował kampanię wyborczą w Kędzierzynie-Koźlu. Czy WIOŚ bagatelizuje sprawę? Kandydaci na prezydenta Kędzierzyna-Koźla obiecują zmniejszenie stężenia benzenu w powietrzu, a nawet całkowitą jego likwidację. Uważają też, że Wojewódzki In ... » więcej 2018-10-16, godz. 11:45 Kandydaci ruchu Kukiz'15 chcą w ratuszu bronić interesów mieszkańców i przedsiębiorców. "Dzisiaj tego nie ma" Czy władze Opola nie dbają o interesy mieszkańców? Podczas konferencji prasowej na Zaodrzu przekonywali o tym przedstawiciele ruchu Kukiz'15. » więcej 2018-10-16, godz. 11:30 Pijany kierowca miał zabrać dzieci na wycieczkę Policjanci z nyskiej drogówki skontrolowali autokar, który miał zawieźć dzieci na wycieczkę. Auto było w odpowiednim stanie technicznym, jednak kierowca był p ... » więcej 2018-10-16, godz. 10:20 IPN wrócił w okolice Łambinowic. Wznowiono poszukiwania miejsca pochówku żołnierzy Bartka Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej wznowiło prace na terenie dawnego majątku Scharfenberg w gminie Łambinowice. Historycy poszukują ... » więcej 2018-10-16, godz. 10:20 Amator cudzej własności odjechał maszyną z placu budowy. Za pomoc w jego ujęciu wyznaczono nagrodę Głuchołaska policja poszukuje złodzieja, który dwa tygodnie temu ukradł maszynę budowlaną wartą 100 tysięcy złotych. Za pomoc w odnalezieniu sprzętu właścicie ... » więcej 2018-10-16, godz. 09:57 Oszust w rękach policji. Na A4 handlował "fałszywym złotem" [FILM, ZDJĘCIA] Najpierw próbował sprzedać nic nie wartą biżuterię, potem poturbował mężczyznę, który chciał temu zapobiec. Teraz obywatelowi Rumunii zatrzymanemu w powiecie ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »