Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-22, 18:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Szybowice: prawdopodobną przyczyną pożaru tartaku awaria lub zapłon urządzenia elektrycznego

Pożar budynku mieszkalnego z tartakiem w Szybowicach [zdj. Radio Opole]
Pożar budynku mieszkalnego z tartakiem w Szybowicach [zdj. Radio Opole]
Prokuratura zakończyła kolejne postępowania dotyczące pożaru w Szybowicach. W sierpniu spłonął tam budynek mieszkalny wraz z tartakiem. Właściciel oszacował straty na blisko dwa miliony złotych. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie "spowodowania zdarzenia w postaci pożaru, które zagroziło życiu i zdrowi wielu osób". Kolejne z postępowań było wynikiem zawiadomienia Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku. Chodziło o kradzież wody na szkodę tej spółki poprzez podłączenie się do wodociągu przez właściciela spalonej posesji.
- Postępowanie dotyczące pożaru zostało nieprawomocnie umorzone wobec stwierdzenia, iż nie doszło do wyczerpania znamion ustawowych przestępstwa - mówi Klaudiusz Juchniewicz, prokurator rejonowy w Prudniku. – W postępowaniu dotyczącym pożaru skorzystaliśmy z opinii dwóch biegłych. Biegły z zakresu pożarnictwa wskazał jako bardzo prawdopodobną przyczynę pożaru awarię urządzenia elektrycznego. Natomiast biegły z zakresu elektrotechniki stwierdził, iż prawdopodobną przyczyną pożaru był zapłon zgromadzonych cząstek i drobin w elementach rozdzielni skrzynkowej tegoż urządzenia elektrycznego. Odnośnie kradzieży wody został skierowany do sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania.

W październiku prudnicka prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w związku z zawiadomieniem biura poselskiego Katarzyny Czochary. Zdaniem parlamentarzystki na rozprzestrzenienie się pożaru w Szybowicach wpływ miał niesprawny hydrant, który był najbliżej gospodarstwa pogorzelców. Odpowiadać miał za to Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku. W sprawie tej posłanka złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Dotyczyło ono sprawności hydrantu oraz pompowni w Szybowicach. Według ustaleń prokuratury hydrant był sprawny.
Klaudiusz Juchniewicz

Wiadomości z regionu

2018-08-16, godz. 20:30 Opole: utrudnienia na Wrocławskiej w związku z budową obwodnicy Piastowskiej W piątek (17.08) na ulicy Wrocławskiej w Opolu wprowadzona zostanie zmiana organizacji ruchu. W związku z budową obwodnicy Piastowskiej zamknięty zostanie wew ... » więcej 2018-08-16, godz. 20:25 Samochód osobowy potracił w Krapkowicach rowerzystkę Poszkodowana 70-letnia kobieta trafiła Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do opolskiego USK. » więcej 2018-08-16, godz. 20:00 Opolscy pielgrzymi coraz bliżej celu. W piątek ostatni długi odcinek [ZDJĘCIA] Opolscy pielgrzymi będący w drodze na Jasną Górę opuścili już teren województwa i wędrują w stronę Częstochowy. Dziś (16.08) wieczorem zatrzymają się na nocle ... » więcej 2018-08-16, godz. 18:15 Opolska delegatura Krajowego Biura Wyborczego zarejestrowała już 6 komitetów wyborczych Od ogłoszenia terminu wyborów samorządowych we wtorek (14.08) opolska delegatura Krajowego Biura Wyborczego zarejestrowała 6 komitetów wyborczych (stan na 16. ... » więcej 2018-08-16, godz. 17:30 Korfantego w Opolu będzie dłużej zamknięta, czyli do 21 sierpnia Ulica Korfantego w Opolu będzie zamknięta do 21 sierpnia. To kolejne przesunięcie terminu wyłączenia z ruchu jednej z głównych ulic miasta. Powodem utrudnień ... » więcej 2018-08-16, godz. 17:18 Prudnik: policja prowadzi wakacyjne działania profilaktyczne i kontrole Bezpiecznie przebiegają wakacje w powiecie prudnickim. Jak dotąd policja nie odnotowała groźnych zdarzeń będących efektem pozostawienia nieletnich bez opieki. ... » więcej 2018-08-16, godz. 17:00 Renowacja lokomotywy w Opolu, to koszt 200 tysięcy złotych. Miasto czeka na ruch kolei Nadal nie jest znana przyszłość zabytkowej lokomotywy, która stoi przy dworcu głównym w Opolu. Według ekspertyzy, przygotowanej przez zewnętrzną firmę, koszt ... » więcej 2018-08-16, godz. 16:39 Stary gazociąg zostanie wymieniony. Dodatkowa inwestycja przy remoncie ul. Warszawskiej w Głubczycach 200 metrów gazociągu zostanie wymienione przy ul. Warszawskiej w Głubczycach. Usterka sieci została wykryta podczas remontu drogi, a konkretnie wymiany sieci ... » więcej 2018-08-16, godz. 16:00 Dopalacze w pudełku na płytę CD. Służbowy pies wywąchał substancje na poczcie w Opolu Dopalacze schowane w opakowaniu po płycie CD przechwycili w stolicy regionu funkcjonariusze Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego. » więcej 2018-08-16, godz. 14:35 Bułgar podejrzany o śmiertelne potrącenie w Opolu jest ścigany listem gończym Jest list gończy za 37-letnim Bułgarem, który pod koniec maja miał śmiertelnie potrącić 69-letnią kobietę na ulicy Ozimskiej w Opolu. Dwa tygodnie temu (02.08 ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »