Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-22, 18:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Szybowice: prawdopodobną przyczyną pożaru tartaku awaria lub zapłon urządzenia elektrycznego

Pożar budynku mieszkalnego z tartakiem w Szybowicach [zdj. Radio Opole]
Pożar budynku mieszkalnego z tartakiem w Szybowicach [zdj. Radio Opole]
Prokuratura zakończyła kolejne postępowania dotyczące pożaru w Szybowicach. W sierpniu spłonął tam budynek mieszkalny wraz z tartakiem. Właściciel oszacował straty na blisko dwa miliony złotych. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie "spowodowania zdarzenia w postaci pożaru, które zagroziło życiu i zdrowi wielu osób". Kolejne z postępowań było wynikiem zawiadomienia Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku. Chodziło o kradzież wody na szkodę tej spółki poprzez podłączenie się do wodociągu przez właściciela spalonej posesji.
- Postępowanie dotyczące pożaru zostało nieprawomocnie umorzone wobec stwierdzenia, iż nie doszło do wyczerpania znamion ustawowych przestępstwa - mówi Klaudiusz Juchniewicz, prokurator rejonowy w Prudniku. – W postępowaniu dotyczącym pożaru skorzystaliśmy z opinii dwóch biegłych. Biegły z zakresu pożarnictwa wskazał jako bardzo prawdopodobną przyczynę pożaru awarię urządzenia elektrycznego. Natomiast biegły z zakresu elektrotechniki stwierdził, iż prawdopodobną przyczyną pożaru był zapłon zgromadzonych cząstek i drobin w elementach rozdzielni skrzynkowej tegoż urządzenia elektrycznego. Odnośnie kradzieży wody został skierowany do sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania.

W październiku prudnicka prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w związku z zawiadomieniem biura poselskiego Katarzyny Czochary. Zdaniem parlamentarzystki na rozprzestrzenienie się pożaru w Szybowicach wpływ miał niesprawny hydrant, który był najbliżej gospodarstwa pogorzelców. Odpowiadać miał za to Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku. W sprawie tej posłanka złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Dotyczyło ono sprawności hydrantu oraz pompowni w Szybowicach. Według ustaleń prokuratury hydrant był sprawny.
Klaudiusz Juchniewicz

Wiadomości z regionu

2018-05-21, godz. 22:00 Janusz Korwin Mikke odwiedza Opolszczyznę W planach jest kilka spotkań m.in. z mieszkańcami Opola, Głubczyc, czy Krapkowic. Prezes partii 'Wolność' chce przekonywać mieszkańców do tego, że 'socjalizm ... » więcej 2018-05-21, godz. 17:53 Wiedzą co to niepodległość i tożsamość narodowa. Rozstrzygnięto konkurs z okazji 100-lecia Niepodległej W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim podsumowano konkurs o tematyce patriotycznej zorganizowany w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. ... » więcej 2018-05-21, godz. 16:00 Autostrada A4: duży zator w kierunku Wrocławia Duży zator na opolskim odcinku autostrady A4 w kierunku Wrocławia. Powodem jest remont 9-kilometrowego odcinka między węzłami Krapkowice i Opole Południe. Zat ... » więcej 2018-05-21, godz. 15:30 MN ma trzy opinie prawne w sprawie języka mniejszości Mniejszość Niemiecka zaprezentowała trzy opinie prawne, które mają potwierdzać ich stanowisko w sprawie zgodności z prawem równoległego nauczania języka niemi ... » więcej 2018-05-21, godz. 14:37 Właściciel psa odpowiada za swojego czworonoga. Trwa śledztwo w sprawie wypadku w Kowalowicach Wracamy do tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się kilka dni temu w podnamysłowskich Kowalowicach. Uwiązany pod sklepem owczarek niemiecki dotkliwie pogryzł ... » więcej 2018-05-21, godz. 13:00 Eksplozja kolorów inauguruje dziś (21.05) Piastonalia Będą liczne koncerty, zawody sportowe i tradycyjna Żakinada. Dziś (21.05) w Opolu ruszają Piastonalia, czyli Studencka Wiosna Kulturalna. » więcej 2018-05-21, godz. 10:59 Saperzy z Gliwic zajmą się ładunkiem spod Kędzierzyna-Koźla. Sprawę bada prokuratura Ponad tysiąc bomb i pocisków znaleziono w lesie pomiędzy Sławięcicami, a Starą Kuźnią w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Na miejsce dziś (21.05) dotrą saper ... » więcej 2018-05-21, godz. 10:02 "O takich postaciach trzeba pamiętać". W Oleszce uczczono pamięć Karola Chodkiewicza Wojewoda opolski, Adrian Czubak uczcił pamięć Karola Chodkiewicza, młodego kadeta Orląt Lwowskich, który zginął we wsi Oleszka, walcząc o Górę św. Anny w III ... » więcej 2018-05-21, godz. 10:00 Krapkowicki "Skórzak" otwiera drzwi dla swoich przyszłych uczniów. Będą zadania i nagrody 'Zagraj o tron' to tytuł dzisiejszego (22.05) dnia otwartego w Zespole Szkół im. Jana Kilińskiego w Krapkowicach. » więcej 2018-05-21, godz. 08:59 Policjanci z Nysy złapali wandali, którzy maczetą uszkodzili rzeźbę z XVIII wieku Dwaj mężczyźni z Nysy maczetą uszkodzili zabytkową rzeźbę sakralną. Teraz grozi im do ośmiu lat więzienia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »