Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-13, 14:30 Autor: Maciej Stępień

Grupa brzeżan nie chce nowego zakładu karnego. Pod petycją podpisało się już blisko tysiąc osób

W Brzegu ma powstać nowowczesny zakład karny. Dziś jedno więzienie funkcjonuje w centrum miasta [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu ma powstać nowowczesny zakład karny. Dziś jedno więzienie funkcjonuje w centrum miasta [fot. Maciej Stępień]
Mieszkańcy osiedla domów przy ulicy Chorążych i Pierwszej Brygady nie chcą zakładu karnego w ich sąsiedztwie [fot. Maciej Stępień]
Mieszkańcy osiedla domów przy ulicy Chorążych i Pierwszej Brygady nie chcą zakładu karnego w ich sąsiedztwie [fot. Maciej Stępień]
Tak ma wyglądać nowy zakład karny w Brzegu
Tak ma wyglądać nowy zakład karny w Brzegu
Od ponad tygodnia w mieście zbierane są podpisy przeciwko planom budowy nowej jednostki penitencjarnej w Brzegu. Przypomnijmy, nowoczesne więzienie dla ponad tysiąca osadzonych ma powstać na gruntach przy ulicy Saperskiej i Kruszyńskiej. Zakład karny będzie sąsiadował w bliskiej odległości z osiedlem domów jednorodzinnych i w zabudowie szeregowej. Mieszkańcy ulicy Saperskiej, Chorążych i Pierwszej Brygady o sprawie dowiedzieli się z mediów. Teraz próbują walczyć o zablokowanie całej inwestycji.
Agnieszka Pacek, która zaangażowała się w zbiórkę podpisów mówi Radiu Opole, że niemal całe osiedle negatywnie ocenia plany burmistrza Brzegu i resortu sprawiedliwości.

- Mamy około 150 podpisów samych mieszkańców ulicy Saperskiej, Chorążych, Wiśniowej i Pierwszej Brygady. To zdecydowana większość naszego osiedla. Wszyscy, z którymi rozmawialiśmy są bardzo zbulwersowani, bo nikt nie chce tutaj tej inwestycji – dodaje Pacek.

Petycja w tej sprawie znajduje się również w kilku miejscach usługowych na terenie Brzegu. Dziś, jak informuje radny Piotr Szpulak, pod dokumentem podpisało się już łącznie blisko tysiąc osób. Samorządowiec o zablokowanie tej inwestycji będzie chciał powalczyć na najbliższej sesji rady miejskiej, która odbędzie się w piątek.

- 8 grudnia do biura rady miejskiej w imieniu mieszkańców złożyłem wniosek o wprowadzenie do porządku obrad uchwały dotyczącej uchylenia decyzji rady w sprawie przekazania darowizny w postaci dwóch działek na rzecz powstania nowego więzienia w Brzegu – tłumaczy Szpulak.

- Chcemy na pewno z tą petycją pójść wyżej. Chcemy zainteresować lokalnych polityków, a także władze wojewódzkie, by wszyscy dowiedzieli się, w jaki sposób burmistrz z nami postąpił, czyli nie informując nas o takiej inwestycji – dodaje Agnieszka Pacek.

Tydzień temu burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak mówił na antenie Radia Opole, że sytuacja ta nie wymagała konsultacji społecznych ze względu na to, że planowana inwestycja jest zgodna z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dziś burmistrza broni radny Grzegorz Kapela.

- Burmistrz został wybrany głosami mieszkańców, my jako radni również. Burmistrz nie ma obowiązku każdej decyzji konsultować i pytać o zgodę brzeżan. Został wybrany, dlatego musi podejmować decyzję. Gdyby tak Jerzy Wrębiak miał pytać wszystkie strony o zdanie, to nie byłoby inwestycji, nie byłoby nic. Tylko pytania – podkreśla Kapela.

- Zastanawiamy się, dlaczego ministerstwo nie było tak zdeterminowane w sprawie powstania w Brzegu muzeum kresowego, dlaczego nie było takiej determinacji, by pozyskać jakiegoś dużego inwestora, który postawiłby w Brzegu fabrykę, a idzie się w budowę zakładu karnego, czyli inwestycję, która ma społeczny opór – pyta radny Piotr Szpulak.

Radny Grzegorz Kapela wyjaśnia, że budowa takiego zakładu karnego to szansa na rozwój miasta.

- Nigdy nie słyszałem, żeby były jakiekolwiek skargi na działalność placówki penitencjarnej, która stoi przy ulicy Chrobrego w centrum Brzegu. Nie jest to miejsce uciążliwe. W przypadku tego więzienia nie mamy podatku od nieruchomości, bo to obiekt zabytkowy. Nowa placówka niesie za sobą to, że ten podatek w miejskiej kasie się pojawi. Mówimy tutaj o realnych i namacalnych rzeczach, które będą po wybudowaniu takiego więzienia, dlatego zgadzam się na jego budowę – dodaje brzeski radny.

Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, pomimo kilkudniowych starań Radia Opole, nie komentuje sprawy zbiórki podpisów i działalność radnych w sprawie kontruchwały. Obiecał, że do tematu odniesie się na piątkowej sesji. Warto dodać, że na tym spotkaniu obecni będą również mieszkańcy ulic Saperskiej, Chorążych i Pierwszej Brygady, którzy chcą zaprotestować przeciwko tej inwestycji. Przypomnijmy, że nowy zakład karny w Brzegu ma być gotowy w 2021 roku. Do sprawy będziemy wracać.
Agnieszka Pacek, Piotr Szpulak i Grzegorz Kapela

Wiadomości z regionu

2018-08-15, godz. 15:00 Setki tysięcy nowych roślin i kolejne 3 hektary parku. Brzeg ma być bardziej zielony Brzeg ma wkrótce stać się jeszcze bardziej zielony. Do końca przyszłego roku w mieście ma pojawić się tysiące nowych roślin, a także 3 hektary parku. » więcej 2018-08-15, godz. 14:50 Śniadanie pielgrzymów na 1500 osób w Strzelcach Opolskich. Królowały bułki, jabłka i słodkości 1500 bułek, ciasta, owoce i woda czekały w Strzelcach Opolskich na pielgrzymów wędrujących na Jasną Górę. Blisko 40 mieszkańców od 7 rano przygotowywało ogrom ... » więcej 2018-08-15, godz. 11:00 Cieplej i oszczędniej. Nyski ZOZ już po termomodernizacji Zakończyła się termomodernizacja nyskiego szpitala. Dachy oraz ściany trzech budynków ZOZ-u zostały ocieplone a okna wymienione. Teraz obiekt ma być tańszy w ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:30 Święto Wojska Polskiego w Opolu. Defilada, piknik żołnierski oraz pokazy sprzętu wojskowego. Będą utrudnienia w ruchu - Msza święta za ojczyznę, uroczystości na opolskim rynku oraz piknik żołnierski - wyliczał w porannej rozmowie 'W cztery oczy' rzecznik prasowy 10. Opolskiej ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:30 Tak będzie wyglądał nowy stadion Odry Opole Najlepszy projekt to praca zespołu architektów z Warszawy z pracowni 90 Architekci oraz mysłowickie GMT Sp. z o.o. Nad wyborem projektu debatował 11-osobowy s ... » więcej 2018-08-15, godz. 07:00 Internet bywa nieoceniony w przypadku zaginięć. Przykładem poszukiwania mieszkanki Krapkowic 9 dni trwały szczęśliwie zakończone poszukiwania zaginionej mieszkanki Krapkowic. 35-letnia kobieta wyszła z domu 3 sierpnia, natomiast po trzech dniach bez k ... » więcej 2018-08-14, godz. 21:00 Gra terenowa, pokaz sprzętu wojskowego i oczywiście wojskowa grochówka - opolscy logistycy zapraszają na święto Wojska ... Obchody rozpoczną się uroczystą mszą świętą w intencji ojczyzny o godz. 10:30 w katedrze. » więcej 2018-08-14, godz. 19:00 Szykują się podwyżki opłat za niesegregowanie śmieci Cztery razy więcej zapłacą za odbiór śmieci osoby, które ich nie segregują. Ministerstwo Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach, które drastycznie podni ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:55 Niebezpiecznie na opolskich drogach. Zderzenie w Nysie, wypadek w Grodkowie [ZDJĘCIA] Do dwóch groźnych zdarzeń doszło na drogach naszego regionu. W Nysie na ul. Otmuchowskiej w wyniku zderzenia busa z samochodem osobowym ucierpiało pięć osób. ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:12 Duże zainteresowanie Krapkowickim Budżetem Obywatelskim 2019. Padło ponad 20 propozycji 24 propozycje zgłoszono do Krapkowickiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Gmina jest podzielona na trzy obszary: lewobrzeżną i prawobrzeżną część Krapkowic oraz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »