Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-13, 14:30 Autor: Maciej Stępień

Grupa brzeżan nie chce nowego zakładu karnego. Pod petycją podpisało się już blisko tysiąc osób

W Brzegu ma powstać nowowczesny zakład karny. Dziś jedno więzienie funkcjonuje w centrum miasta [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu ma powstać nowowczesny zakład karny. Dziś jedno więzienie funkcjonuje w centrum miasta [fot. Maciej Stępień]
Mieszkańcy osiedla domów przy ulicy Chorążych i Pierwszej Brygady nie chcą zakładu karnego w ich sąsiedztwie [fot. Maciej Stępień]
Mieszkańcy osiedla domów przy ulicy Chorążych i Pierwszej Brygady nie chcą zakładu karnego w ich sąsiedztwie [fot. Maciej Stępień]
Tak ma wyglądać nowy zakład karny w Brzegu
Tak ma wyglądać nowy zakład karny w Brzegu
Od ponad tygodnia w mieście zbierane są podpisy przeciwko planom budowy nowej jednostki penitencjarnej w Brzegu. Przypomnijmy, nowoczesne więzienie dla ponad tysiąca osadzonych ma powstać na gruntach przy ulicy Saperskiej i Kruszyńskiej. Zakład karny będzie sąsiadował w bliskiej odległości z osiedlem domów jednorodzinnych i w zabudowie szeregowej. Mieszkańcy ulicy Saperskiej, Chorążych i Pierwszej Brygady o sprawie dowiedzieli się z mediów. Teraz próbują walczyć o zablokowanie całej inwestycji.
Agnieszka Pacek, która zaangażowała się w zbiórkę podpisów mówi Radiu Opole, że niemal całe osiedle negatywnie ocenia plany burmistrza Brzegu i resortu sprawiedliwości.

- Mamy około 150 podpisów samych mieszkańców ulicy Saperskiej, Chorążych, Wiśniowej i Pierwszej Brygady. To zdecydowana większość naszego osiedla. Wszyscy, z którymi rozmawialiśmy są bardzo zbulwersowani, bo nikt nie chce tutaj tej inwestycji – dodaje Pacek.

Petycja w tej sprawie znajduje się również w kilku miejscach usługowych na terenie Brzegu. Dziś, jak informuje radny Piotr Szpulak, pod dokumentem podpisało się już łącznie blisko tysiąc osób. Samorządowiec o zablokowanie tej inwestycji będzie chciał powalczyć na najbliższej sesji rady miejskiej, która odbędzie się w piątek.

- 8 grudnia do biura rady miejskiej w imieniu mieszkańców złożyłem wniosek o wprowadzenie do porządku obrad uchwały dotyczącej uchylenia decyzji rady w sprawie przekazania darowizny w postaci dwóch działek na rzecz powstania nowego więzienia w Brzegu – tłumaczy Szpulak.

- Chcemy na pewno z tą petycją pójść wyżej. Chcemy zainteresować lokalnych polityków, a także władze wojewódzkie, by wszyscy dowiedzieli się, w jaki sposób burmistrz z nami postąpił, czyli nie informując nas o takiej inwestycji – dodaje Agnieszka Pacek.

Tydzień temu burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak mówił na antenie Radia Opole, że sytuacja ta nie wymagała konsultacji społecznych ze względu na to, że planowana inwestycja jest zgodna z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dziś burmistrza broni radny Grzegorz Kapela.

- Burmistrz został wybrany głosami mieszkańców, my jako radni również. Burmistrz nie ma obowiązku każdej decyzji konsultować i pytać o zgodę brzeżan. Został wybrany, dlatego musi podejmować decyzję. Gdyby tak Jerzy Wrębiak miał pytać wszystkie strony o zdanie, to nie byłoby inwestycji, nie byłoby nic. Tylko pytania – podkreśla Kapela.

- Zastanawiamy się, dlaczego ministerstwo nie było tak zdeterminowane w sprawie powstania w Brzegu muzeum kresowego, dlaczego nie było takiej determinacji, by pozyskać jakiegoś dużego inwestora, który postawiłby w Brzegu fabrykę, a idzie się w budowę zakładu karnego, czyli inwestycję, która ma społeczny opór – pyta radny Piotr Szpulak.

Radny Grzegorz Kapela wyjaśnia, że budowa takiego zakładu karnego to szansa na rozwój miasta.

- Nigdy nie słyszałem, żeby były jakiekolwiek skargi na działalność placówki penitencjarnej, która stoi przy ulicy Chrobrego w centrum Brzegu. Nie jest to miejsce uciążliwe. W przypadku tego więzienia nie mamy podatku od nieruchomości, bo to obiekt zabytkowy. Nowa placówka niesie za sobą to, że ten podatek w miejskiej kasie się pojawi. Mówimy tutaj o realnych i namacalnych rzeczach, które będą po wybudowaniu takiego więzienia, dlatego zgadzam się na jego budowę – dodaje brzeski radny.

Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, pomimo kilkudniowych starań Radia Opole, nie komentuje sprawy zbiórki podpisów i działalność radnych w sprawie kontruchwały. Obiecał, że do tematu odniesie się na piątkowej sesji. Warto dodać, że na tym spotkaniu obecni będą również mieszkańcy ulic Saperskiej, Chorążych i Pierwszej Brygady, którzy chcą zaprotestować przeciwko tej inwestycji. Przypomnijmy, że nowy zakład karny w Brzegu ma być gotowy w 2021 roku. Do sprawy będziemy wracać.
Agnieszka Pacek, Piotr Szpulak i Grzegorz Kapela

Wiadomości z regionu

2018-02-21, godz. 14:06 Brutalne zabójstwo w Baborowie? Trwa wyjaśnianie okoliczności sprawy Zabójstwo czy nieszczęśliwy wypadek? Policja w Głubczycach ustala okoliczności śmierci 47 letniego mężczyzny, którego ciało znaleziono w Baborowie. Wczoraj (2 ... » więcej 2018-02-21, godz. 14:00 Promują picie opolskiej wody. W PSP nr 14 stworzono źródełko dla uczniów Będą mogli ugasić pragnienie odwiedzając 'zdrój wodny' ufundowany przez spółkę Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 ... » więcej 2018-02-21, godz. 13:12 Radni opolskich Grudzic bronią boiska i planów ratusza ws. zamiany gruntów Radni Grudzic bronią uchwały o likwidacji targowiska i przejęciu terenów zielonych przez miasto. Przypomnijmy, prezydent Opola chce zamienić się na grunty z b ... » więcej 2018-02-21, godz. 13:00 Jarecki w Radzie Muzeum Polskiej Piosenki? Poseł Zembaczyński rezygnuje Będą zmiany w Radzie Muzeum Polskiej Piosenki. Rezygnację złożył Tymoteusz Pruchnik, kierownik działu Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego, a ma go zastąpi ... » więcej 2018-02-21, godz. 12:30 Dużo pomysłów do budżetu obywatelskiego Kędzierzyna-Koźla Ponad 60 zadań zgłoszono do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego Kędzierzyna-Koźla. Na realizację wybranych pomysłów mieszkańców przeznaczono 1,6 mln zł. ... » więcej 2018-02-21, godz. 12:00 Dziś w Opolu - akcja "flash mob" dla mniejszości narodowych i etnicznych w UE Zbiorą się przed opolskim ratuszem i zaskoczą czymś przechodniów. Młodzież z mniejszości niemieckiej organizuje dziś (21.02) akcję 'flash mob'. Młodzi działac ... » więcej 2018-02-21, godz. 11:35 Wszystkie departamenty w jednym budynku. Plany marszałka dotyczące siedziby urzędu - To Prawo i Sprawiedliwość nas sprowokowało, żeby podjąć jakiekolwiek kroki - ocenił w porannej rozmowie 'W cztery oczy' marszałek regionu Andrzej Bula, pyta ... » więcej 2018-02-21, godz. 11:30 Opole miastem przyjaznym starzeniu? Certyfikat WHO Miejska Rada Seniorów wyszła z inicjatywą, aby Opole podjęło działania ws. przyłączenia się do światowej sieci WHO „Miast Przyjaznych Starzeniu”. Sieć zrzesza ... » więcej 2018-02-21, godz. 11:15 Narkotyki ukryte w dywanie. Właściciel już został zatrzymany [FILM] W zwiniętym dywanie, schowanym w kotłowni, ukrył narkotyki 35-letni mieszkaniec Brzegu. Śledczy znaleźli tam blisko 100 gramów marihuany i amfetaminy. Właścic ... » więcej 2018-02-21, godz. 10:35 Kradli elektronarzędzia i wyposażenie domów. Grozi im 10 lat więzienia Kradli elektronarzędzia, sprzęt elektroniczny, wyposażenie domów i paliwo. Straty wyceniono na 30 tysięcy złotych. Policjanci z Dobrodzienia zatrzymali w tej ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »