Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-13, 14:30 Autor: Maciej Stępień

Grupa brzeżan nie chce nowego zakładu karnego. Pod petycją podpisało się już blisko tysiąc osób

W Brzegu ma powstać nowowczesny zakład karny. Dziś jedno więzienie funkcjonuje w centrum miasta [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu ma powstać nowowczesny zakład karny. Dziś jedno więzienie funkcjonuje w centrum miasta [fot. Maciej Stępień]
Mieszkańcy osiedla domów przy ulicy Chorążych i Pierwszej Brygady nie chcą zakładu karnego w ich sąsiedztwie [fot. Maciej Stępień]
Mieszkańcy osiedla domów przy ulicy Chorążych i Pierwszej Brygady nie chcą zakładu karnego w ich sąsiedztwie [fot. Maciej Stępień]
Tak ma wyglądać nowy zakład karny w Brzegu
Tak ma wyglądać nowy zakład karny w Brzegu
Od ponad tygodnia w mieście zbierane są podpisy przeciwko planom budowy nowej jednostki penitencjarnej w Brzegu. Przypomnijmy, nowoczesne więzienie dla ponad tysiąca osadzonych ma powstać na gruntach przy ulicy Saperskiej i Kruszyńskiej. Zakład karny będzie sąsiadował w bliskiej odległości z osiedlem domów jednorodzinnych i w zabudowie szeregowej. Mieszkańcy ulicy Saperskiej, Chorążych i Pierwszej Brygady o sprawie dowiedzieli się z mediów. Teraz próbują walczyć o zablokowanie całej inwestycji.
Agnieszka Pacek, która zaangażowała się w zbiórkę podpisów mówi Radiu Opole, że niemal całe osiedle negatywnie ocenia plany burmistrza Brzegu i resortu sprawiedliwości.

- Mamy około 150 podpisów samych mieszkańców ulicy Saperskiej, Chorążych, Wiśniowej i Pierwszej Brygady. To zdecydowana większość naszego osiedla. Wszyscy, z którymi rozmawialiśmy są bardzo zbulwersowani, bo nikt nie chce tutaj tej inwestycji – dodaje Pacek.

Petycja w tej sprawie znajduje się również w kilku miejscach usługowych na terenie Brzegu. Dziś, jak informuje radny Piotr Szpulak, pod dokumentem podpisało się już łącznie blisko tysiąc osób. Samorządowiec o zablokowanie tej inwestycji będzie chciał powalczyć na najbliższej sesji rady miejskiej, która odbędzie się w piątek.

- 8 grudnia do biura rady miejskiej w imieniu mieszkańców złożyłem wniosek o wprowadzenie do porządku obrad uchwały dotyczącej uchylenia decyzji rady w sprawie przekazania darowizny w postaci dwóch działek na rzecz powstania nowego więzienia w Brzegu – tłumaczy Szpulak.

- Chcemy na pewno z tą petycją pójść wyżej. Chcemy zainteresować lokalnych polityków, a także władze wojewódzkie, by wszyscy dowiedzieli się, w jaki sposób burmistrz z nami postąpił, czyli nie informując nas o takiej inwestycji – dodaje Agnieszka Pacek.

Tydzień temu burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak mówił na antenie Radia Opole, że sytuacja ta nie wymagała konsultacji społecznych ze względu na to, że planowana inwestycja jest zgodna z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dziś burmistrza broni radny Grzegorz Kapela.

- Burmistrz został wybrany głosami mieszkańców, my jako radni również. Burmistrz nie ma obowiązku każdej decyzji konsultować i pytać o zgodę brzeżan. Został wybrany, dlatego musi podejmować decyzję. Gdyby tak Jerzy Wrębiak miał pytać wszystkie strony o zdanie, to nie byłoby inwestycji, nie byłoby nic. Tylko pytania – podkreśla Kapela.

- Zastanawiamy się, dlaczego ministerstwo nie było tak zdeterminowane w sprawie powstania w Brzegu muzeum kresowego, dlaczego nie było takiej determinacji, by pozyskać jakiegoś dużego inwestora, który postawiłby w Brzegu fabrykę, a idzie się w budowę zakładu karnego, czyli inwestycję, która ma społeczny opór – pyta radny Piotr Szpulak.

Radny Grzegorz Kapela wyjaśnia, że budowa takiego zakładu karnego to szansa na rozwój miasta.

- Nigdy nie słyszałem, żeby były jakiekolwiek skargi na działalność placówki penitencjarnej, która stoi przy ulicy Chrobrego w centrum Brzegu. Nie jest to miejsce uciążliwe. W przypadku tego więzienia nie mamy podatku od nieruchomości, bo to obiekt zabytkowy. Nowa placówka niesie za sobą to, że ten podatek w miejskiej kasie się pojawi. Mówimy tutaj o realnych i namacalnych rzeczach, które będą po wybudowaniu takiego więzienia, dlatego zgadzam się na jego budowę – dodaje brzeski radny.

Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, pomimo kilkudniowych starań Radia Opole, nie komentuje sprawy zbiórki podpisów i działalność radnych w sprawie kontruchwały. Obiecał, że do tematu odniesie się na piątkowej sesji. Warto dodać, że na tym spotkaniu obecni będą również mieszkańcy ulic Saperskiej, Chorążych i Pierwszej Brygady, którzy chcą zaprotestować przeciwko tej inwestycji. Przypomnijmy, że nowy zakład karny w Brzegu ma być gotowy w 2021 roku. Do sprawy będziemy wracać.
Agnieszka Pacek, Piotr Szpulak i Grzegorz Kapela

Wiadomości z regionu

2018-10-21, godz. 14:05 Opolszczyzna: prawie 14 procent uprawnionych poszło do urn. Frekwencja do południa Niecałe 14 procent - tyle do godziny 12:00 wyniosła frekwencja wyborcza w województwie opolskim. W podziale na gminy, najchętniej do urn poszli wyborcy w gmin ... » więcej 2018-10-21, godz. 14:00 Poszukiwania zaginionego mieszkańca Zawadzkiego zakończone sukcesem Poszukiwany od wczoraj (20.10) 69-letni mieszkaniec Zawadzkiego Wiktor Szaton odnaleziony - informuje policja. Tuż po godzinie 12.00 wyziębionego mężczyznę pr ... » więcej 2018-10-21, godz. 14:00 Prudnik: nowe punkty do głosowania uwzględniają też potrzeby niepełnosprawnych W trzech miejscach zmieniono lokale do głosowania w Prudniku. W gminie tej jest ich w sumie 27. Dziewięć takich punktów znajduje się w sołectwach. » więcej 2018-10-21, godz. 13:30 Ks. Łukasz Knieć, diecezjalny duszpasterz młodzieży, o Synodzie Biskupów w Rzymie i problemach młodych ludzi Biskupi, eksperci, audytorzy i osoby świeckie, które nie skończyły 30 lat dyskutują o sprawach i problemach młodych ludzi na całym świecie. W Rzymie trwa Spec ... » więcej 2018-10-21, godz. 12:30 Naruszone plomby na urnach wyborczych zmienią kolor. To znak, że ktoś próbował je zerwać Przeźroczyste urny to nie jedyna nowość, jaką napotkamy dzisiaj w lokalach wyborczych. » więcej 2018-10-21, godz. 12:02 Pożar kurnika. 20 tysięcy martwych kurczaków 20 tysięcy kurczaków padło w wyniku pożaru, do którego doszło w nocy na fermie drobiu w Zalesiu Śląskim (gmina Leśnica). » więcej 2018-10-21, godz. 12:00 Kilkanaście powiadomień o naruszeniu kodeksu wyborczego w czasie ciszy wyborczej otrzymała opolska policja 11 zgłoszeń dotyczących naruszeń przepisów kodeksu wyborczego odnotowała w sobotę (20.10) na Opolszczyźnie policja. Dotyczyły one na przykład zamalowywania i ... » więcej 2018-10-21, godz. 11:00 Urna wyborcza będzie cały czas pilnowana. "Aby tajność głosowania nie była naruszona" Przeźroczyste urny, jakie są używane w tych wyborach samorządowych dołożyły obowiązków obwodowym komisjom wyborczym. W każdej komisji pracującej w lokalu wybo ... » więcej 2018-10-21, godz. 10:45 Wybory samorządowe na Opolszczyźnie wystartowały bez zakłóceń - Siedziby wszystkich obwodowych komisji wyborczych w Opolu zostały otwarte punktualnie o 7:00. Nie odnotowano żadnych incydentów - powiedział w porannej rozm ... » więcej 2018-10-21, godz. 10:00 W Opolu wybory rozpoczęły się punktualnie. Na razie bez incydentów. Głosują głównie osoby starsze Tłumów nie ma, ale jeśli głosują, to głównie osoby starsze. Taka sytuacja jest w Obwodowej Komisji Wyborczej numer 64 przy Powstańców Śląskich w Opolu. Kamila ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »