Przeczytaj o tym, co działo się w Głuchołazach
– To także okazja, aby przypomnieć sylwetki osób zasłużonych dla naszego terenu – mówi Paweł Szymkowicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Głuchołaz. – W roczniku zaprezentowaliśmy takie osoby jak: Elżbieta Szołomiak – znana artystka, której wystawy możemy oglądać praktycznie na całym świecie, obecnie mieszka w Australii; Jarosław Spałek – trębacz, nagrywa płyty solowe, akompaniuje wielu artystom, chociażby Stanisławowi Soyce; jest też przedstawiony Jan Macjon – nauczyciel, a przede wszystkim trener Juvenii Głuchołazy oraz Joseph Krautwald – artysta po wojnie mieszkający w Niemczech, którego dzieła możemy oglądać od Kambodży po krańce Europy – wyjaśnia Szymkowicz.
Najnowszy „Rocznik Głuchołaski” jako pierwszy publikuje ważny dla tego regionu dokument o dużym znaczeniu historycznym. Poświęcony mu tekst nawiązuje do obchodzonej w tym roku 750. rocznicy istnienia czeskich Mikulovic, które graniczą z Głuchołazami. – 750 lat temu nazwa Mikulovice po raz pierwszy pojawiła się w dokumencie, jest to list biskupa wrocławskiego Tomasza. Po raz pierwszy pojawiają się w nim również Głuchołazy i inne miejscowości położone w okolicach naszego miasta. Do tej pory w żadnej publikacji naukowej ten list nie został omówiony – podkreśla Szymkowicz.
„Rocznik Głuchołaski” jest wydawany z przerwami od 1945 roku. Staraniem Towarzystwa Przyjaciół Głuchołaz ukazał się po raz szósty. Najnowsze wydanie jest już dostępne w księgarniach.
Posłuchaj wypowiedzi naszego rozmówcy:
Jan Poniatyszyn (oprac. WK)