Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-16, 15:40 Autor: Dawid Rajwa, oprac. Agnieszka Lubczańska

O pomocy doraźnej, ale też długofalowej - dowiedz się więcej [INTERWENCJA]

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
W specjalnym wydaniu magazynu interwencyjnego dziś (16.09) bieżące relacje reporterów z rejonów, gdzie woda pokazała swoje najgorsze oblicze. Wiele osób broni swego dobytku przed wielką wodą, wiele osób tę walkę niestety przegrywa i wymaga pomocy - doraźnej, ale też tej długofalowej. I to tym m.in. wątkiem zajęliśmy się w magazynie.
Caritas Diecezji Opolskiej uruchomił zbiórkę finansową dla powodzian. Numer konta podajemy poniżej. Dodatkowo Caritas organizuje Parafialne i Szkolne Zespoły Pomocy Powodzianom, gdzie można dostarczać żywność i środki czystości. Opowiedział o tym w audycji ks. Arnold Drechsler, dyrektora Caritas Diecezji Opolskiej.

- Mamy około 300 parafialnych zespołów Caritas w naszej diecezji i żeby ułatwić wszystkim ludziom dobrej woli, ofiarodawcom przekazywanie pomocy, to uruchamiamy w parafiach takie punkty zbierania najbardziej potrzebnych artykułów. Jest to głównie żywność, żywność w konserwach, woda mineralna, ale także środki czystości, a potem także i urządzenia do sprzątania, więc łopaty, taczki, szczotki i wszystkiego innego rodzaju artykuły, takie chemiczne do czyszczenia - mówi ksiądz Arnold Drechsler z diecezjalnego Caritasu.

- Największym walorem tych zbiórek jest to, że one będą organizowane właśnie w parafiach, a drugi aspekt, korzystamy z naszego wieloletniego doświadczenia – wyjaśnia nasz gość.

Cała rozmowa z dyrektorem Caritas Diecezji Opolskiej jest do posłuchania poniżej.
Z ks. Arnoldem Drechslerem rozmawia Dawid Rajwa (16.09.2024)
Caritas Diecezji Opolskiej uruchomił zbiórkę finansową dla powodzian.
Nr konta: 66 1240 1633 1111 0000 2651 3092, z dopiskiem „powódź”.

Dodatkowo Caritas organizuje Parafialne i Szkolne Zespoły Pomocy Powodzianom, gdzie można dostarczać żywność i środki czystości. Lista punktów ukaże się wkrótce na stronie https://caritas.diecezja.opole.pl.

Nasze studio odwiedziła też Marzena Sedlaczek, administratorka grupy Opolski Biznes Wspieramy. Grupa powstała 4 lata temu, ma już ponad 4 tysiące członków. Powstała w czasie pandemii i w tamtym czasie bardzo się sprawdziła. Powinna sprawdzić się także teraz, gdy wiele lokalnych firm w regionie zostało podtopionych, albo wręcz zalanych wodą. Opolanie dowiadują się tu o lokalnych firmach, które mogą wspierać korzystając z ich usług w tym trudnym czasie
.

- W tej chwili faktycznie sami ludzie i sami przedsiębiorcy do mnie piszą o tym, żeby pamiętać o przedsiębiorcach w związku z tym, że pomoc dla osoby fizycznej jest łatwiejsza do udzielenia niż przedsiębiorcy – mówi Marzena Sedlaczek.

- Myśleliśmy nad jakąś zrzutką, zobaczymy, wszystko jest takie elastyczne. Zobaczymy, jak wszystko się potoczy. Zachęcam, jeżeli wiecie, że są jakieś przedsiębiorstwa małe, firmy średnie, które potrzebują w tej chwili na już pomocy jakiejkolwiek, piszcie na messengerze, możecie też na grupie pisać, w grupie są osoby, które wchodząc do niej zaznaczyły, że są po to tutaj, żeby wesprzeć lokalny biznes, więc myślę, że ten czas też tutaj przyszedł – tłumaczy administratorka.

Całą rozmowę zamieszczamy poniżej.

Zobacz także tu: https://www.facebook.com/groups/595732607683785

Zobacz także

2024-09-13, godz. 12:41, Interwencja Radia Opole "Przygotowujemy się do tej fali". Czarnowąsy z obawą patrzą na prognozowane opady [INTERWENCJA] Mieszkańcy Czarnowąs - dzielnicy Opola nad Małą Panwią - obawiają się, że przez intensywne opady deszczu ich miejscowość kolejny raz zostanie zalana. Skutki powodzi odczuli w 1997 i 2010 roku. Tym tematem zajęliśmy się dziś… » więcej 2024-09-13, godz. 12:16, Wiadomości z regionu Żołnierze WOT z opolskich batalionów są w gotowości do działania na wypadek powodzi i podtopień Blisko 2,5 tysiąca żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest w gotowości w związku z ryzykiem powodzi w województwach opolskim i śląskim. Mundurowi cały czas monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach wodnych… » więcej 2024-09-13, godz. 10:29, Wiadomości z regionu Działania prewencyjne opolskich strażaków w związku z opadami deszczu Układali worki z piaskiem i rękawy przeciwpowodziowe. Strażacy z województwa opolskiego przeprowadzili już 14 działań prewencyjnych w związku z intensywnymi opadami deszczu w regionie. » więcej 2024-09-13, godz. 10:10, Poranna rozmowa Radia Opole "Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym - Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę - mówił w Porannej Rozmowie… » więcej 2024-09-13, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Przede wszystkim spokój. Strażacy radzą, jak zachować się w sytuacji kryzysowej Słuchanie komunikatów o zagrożeniu w radiu i TV, ewakuacja dzieci i osób starszych w bezpieczne miejsce, ustalenie dróg ewakuacji, naładowanie telefonu komórkowego oraz między innymi zabezpieczenie domu np. workami z piaskiem - to… » więcej
124125126127128129130
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »