Radio Opole » Wybory samorządowe 2024 » Aktualności

Aktualności

2024-04-05, 23:58 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Od północy mamy ciszę wyborczą. Jakie obowiązują zasady?

Wybory prezydenckie 2020 [fot. Wanda Kownacka]
Wybory prezydenckie 2020 [fot. Wanda Kownacka]
O północy zaczyna się cisza wyborcza. Potrwa do niedzieli do zakończenia wyborów - do godziny 21:00, o ile nie dojdzie do przedłużenia głosowania. W tym czasie kandydaci startujący w wyborach samorządowych nie mogą prowadzić już agitacji. To oznacza, że wszelkie nakłanianie wyborców do oddania głosu jest złamaniem prawa.
- Obowiązuje zakaz wystąpień politycznych czy manifestacji. Nie mogą się również odbywać audycje radiowe oraz telewizyjne z udziałem kandydatów - mówi Michał Fijałkowski, starszy specjalista z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

- Zabronione jest rozmieszczanie plakatów i materiałów wyborczych, ale też publikowanie sondaży w tym okresie. Kampania wyborcza w mediach społecznościowych również jest prowadzeniem kampanii, więc w tym wypadku tego rodzaju aktywność także nie powinna być prowadzona.

Co grozi za złamanie ciszy wyborczej? - Artykuł 498 kodeksu wyborczego wskazuje, że za prowadzenie agitacji wyborczej w czasie zarządzonej ciszy wyborczej grozi grzywna. Osoby, które są świadkami czy też same doświadczają agitacji w czasie wyborczej, powinny zgłaszać takie wykroczenia na policję.

W trakcie ciszy wyborczej w dniu wyborów można podawać jedynie frekwencję.

Dodajmy, że wszelkie materiały opublikowane w piątek przed godziną 24:00 nie muszą być usuwane. To nie jest łamanie ciszy wyborczej.
Michał Fijałkowski

Zobacz także

2024-04-01, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Wybory samorządowe 2024. Jak odnaleźć właściwy obwód głosowania? Przed nami wybory samorządowe. Odbędą się w przyszłą niedzielę, 7 kwietnia. Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że w nadchodzących wyborach oddajemy głos w obwodzie głosowania, który jest przypisany do miejsca naszego stałego… » więcej 2024-03-29, godz. 11:45, Publicystyka w Radiu Opole Krzysztof Cegielski o pomysłach na zmiany w Izbicku i wpływie partyjnych barw na preferencje wyborców w małych gminach Tu zmiana włodarza jest pewna - po ponad 20 latach zarządzania gminą Izbicko, dotychczasowa wójt Barbara Pytel postanowiła przejść na polityczną emeryturę. W popołudniowym paśmie publicystycznym Radia Opole gościliśmy Krzysztofa… » więcej 2024-03-29, godz. 11:12, Publicystyka w Radiu Opole Marzena Baksik o pomysłach na rozwój gminy Izbicko Tu zmiana włodarza jest pewna - po ponad 20 latach zarządzania gminą Izbicko, dotychczasowa wójt Barbara Pytel postanowiła przejść na polityczną emeryturę. W popołudniowym paśmie publicystycznym Radia Opole zapytaliśmy obecną… » więcej 2024-03-28, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Rzecznik przedsiębiorców w ratuszu. To propozycja radnego Przemysława Pytlika Rzecznik przedsiębiorców przy urzędzie miasta - takie stanowisko chciałby utworzyć starający się o reelekcję opolski radny Przemysław Pytlik. » więcej 2024-03-28, godz. 17:35, Wiadomości z regionu "Ta kadencja była wyjątkowo spokojna". Radni Opola spotkali się przedostatni raz Za nami przedostatnia sesja Rady Miasta Opola. Dla jednych była podsumowaniem mijającej kadencji, a dla innych okazją do dyskusji przed zbliżającymi się wyborami. Przypomnijmy, że w radzie zasiada 25 osób z 3 różnych klubów. » więcej
29303132333435
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »