Radio Opole » 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej » Relacje z naszych wyjazdów

Relacje z naszych wyjazdów

2022-08-09, 16:45 Autor: Agnieszka Stefaniak

Brama na szlaku z Europy nad Bałtyk. To właśnie Branice, gdzie dotarła akcja 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO

Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Nasza wakacyjna plenerowa akcja dotarła na granice województwa opolskiego. A dokładnie do leżących na pograniczu polsko-czeskim Branic.
Nazwa Branice pojawiła się po raz pierwszy w dokumencie z 1278 roku, jako Branicz - to nazwa czeska pochodząca od wyrazu bana - brama, wał obronny, szaniec. Bo też Branice były osadą obronną na ważnym szlaku z południa Europy nad Bałtyk.

W rolę przewodnika po współczesnych Branicach wcielił się Grzegorz Frankowski.

My zaś jak zawsze przy tej okazji sięgnęliśmy do archiwum Radia Opole. W 1973 roku redaktor polskiego radia Antoni Lach odwiedził Branice, by porozmawiać o federacjach w gminach, tu przy Gminnej Spółdzielni w Branicach. Mowa jest o duuużych pieniądzach.

Branice zakotwiczyły się w świadomości mieszkańców regionu jako miejsce leczenia osób chorych psychicznie. Tamtejszy szpital powstał pod koniec XIX wieku. Był miastem we wsi. Miał swoją elektrownię, piekarnię, zakład rzeźniczy. W leczeniu pomagać miała praca. Jednostka przez ponad 100 lat działalności ewaluowała. Metody leczenia zmieniały się i zmieniają. W 1981 roku odwiedziła szpital z mikrofonem red. Danuta Starzec. Zatrzymajmy się tu na chwilę, gdzie do głosu dochodzą założenia nowej terapii środowiskowej.

Szpital pracuje do dziś. To nowoczesna jednostka pomagająca chorym. Działa tam również ZOL, Całodobowy Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu oraz oddział rehabilitacji neurologicznej.
Radio Opole w Branicach [autor: Grzegorz Frankowski]
Red. Antoni Lach w Gminnej Spółdzielni w Branicach [archiwum Radia Opole, rok 1973]
Z wizytą w szpitalu w Branicach [archiwum Radia Opole, rok 1981]

Zobacz także

2022-08-13, godz. 08:45, Wiadomości z regionu Balaton, kajaki, zioła, oldtimery i słoneczny patrol, czyli z wizytą w Dobrzeniu Wielkim. Tutaj zatrzymaliśmy się z wakacyjną akcją "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO"… Nie trzeba wcale jechać na Węgry, żeby poplażować nad Balatonem. Wystarczy udać się do miejscowości niedaleko Opola. W gminie tej można też popływać kajakami po rzece, poznać sekrety ziołolecznictwa czy historię motoryzacji… » więcej 2022-08-13, godz. 07:03, ROD - artykuły Radio Opole nad Balatonem... tym w Dobrzeniu Wielkim. To kolejny przystanek akcji "70 gmin na 70-lecie" Radia Opole i NTO Nie trzeba jechać daleko, by dotrzeć nad Balaton. Ten opolski mamy w Dobrzeniu Wielkim. I tam dotarło Radio Opole z wakacyjną akcją '70 gmin na 70-lecie' Radia Opole i NTO. » więcej 2022-08-12, godz. 07:30, ROD - artykuły Z wizyta na strzeleckiej ziemi. Akcja "70 gmin na 70-lecie" Radia Opole i NTO z wizytą w Strzelcach Opolskich Park, ruiny zamku, szklane domy na rynku i ... 2 zakłady karne o zaostrzonym rygorze - z tego słyną Strzelce Opolskie. Ale czy tylko z tego? Gmina była kolejnym przystankiem naszej radiowej akcji wakacyjnej - '70 gmin na 70-lecie' Radia… » więcej 2022-08-11, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Przystanek: Strzelce Opolskie. Tu gościliśmy na jubileuszowej trasie Radia Opole i NTO [FILM, ZDJĘCIA] Park, ruiny zamku, szklane domy na rynku i ... dwa zakłady karne o zaostrzonym rygorze - z tego słyną Strzelce Opolskie. Ale czy tylko z tego? Gmina była kolejnym przystankiem naszej akcji '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO'. » więcej 2022-08-09, godz. 19:55, Wiadomości z regionu "To żywnościowe płuca nie tylko Opolszczyzny". Wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej dotarła do Branic Wakacyjna trasa Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej z okazji wspólnego jubileuszu 70-lecia dotarła dzisiaj (09.08) do Branic. Plenerowe studio naszej rozgłośni, najbardziej na południe wysuniętej gminy naszego regionu, gościło w… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »