Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W Sejmie otwarto wystawę „Polska jutra - dekalog…
2024-10-17, 11:00 Autor: IAR/#Wosiek/i wg/w dwi/

W Sejmie otwarto wystawę „Polska jutra - dekalog społeczny bł. księdza Jerzego Popiełuszki”

źródło: www.sejm.gov.pl [fot. Katarzyna Kwaczyńska/Kancelaria Sejmu]
źródło: www.sejm.gov.pl [fot. Katarzyna Kwaczyńska/Kancelaria Sejmu]
W Sejmie uroczyście otwarto wystawę „Polska jutra - dekalog społeczny bł. księdza Jerzego Popiełuszki”. W uroczystości udział wzięli: najbliżsi księdza Popiełuszki, przedstawiciele prezydium Sejmu, Konwentu Seniorów oraz posłowie i senatorowie.
Ekspozycja przypomina postać i nauczanie kapłana „Solidarności” w 40. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Wystawę otworzył marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymon Hołownia, który przypomniał, że dobra nie da się zabić. „Ten człowiek w ostatnich chwilach swojego życia najprawdopodobniej nie walczył z tymi, którzy zadawali mu tak okrutną śmierć. A nawet jeśli by walczył, jeśli by fizycznie próbował swoje życie ocalić, to i tak nic nie zmienia, bo oprawcy szli z intencją zamordowania go, zniszczenia go. Ale prawdy się nie da zagłuszyć, prawdy nie da się zabić. Nie da się zabić dobra w człowieku” - podkreślił Szymon Hołownia.

W związku z obchodami rocznicy śmierci księdza Popiełuszki w piątek w Sejmie odbędzie się msza pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza, połączona z uroczystym wprowadzeniem relikwii męczennika do kaplicy sejmowej. Marszałek Sejmu przypomniał, że tego dnia kapłan męczennik może zostać upamiętniony w szczególny sposób. „Po wielu bojach okazało się, że Sejm najprawdopodobniej przyjmie w piątek przez aklamację uchwałę upamiętniającą śmierć księdza Jerzego Popiełuszki, z czego się bardzo cieszę, bo spory w tej sprawie nie powinny mieć miejsca. Powinniśmy w tej sprawie być ponad podziałami i jednoczyć się wokół kogoś, kogo marzeniem było to, żebyśmy nadal różni, nie byli ze sobą w stanie wojny” - apelował marszałek Sejmu. Dodał, że „i ci, którzy przychodzili do księdza Jerzego Popiełuszki na Żoliborz, też przychodzili i z lewa i z prawa, wierzący i niewierzący” - tłumaczył polityk.

Celem wystawy jest prezentacja nauczania społecznego księdza Popiełuszki. Jego wypowiedzi dotyczą takich tematów, jak: prawda, wolność, służba, męstwo i wychowanie. Cytaty uzupełniono komentarzem odnoszącym się do życia duszpasterza w realiach czasów komunistycznych. Centralnym punktem wystawy jest pryzmat, we wnętrzu którego znajduje się replika znaczka z orłem, godłem Pierwszej Rzeczypospolitej, który ksiądz Jerzy Popiełuszko nosił przypięty do sutanny - przypomniał autor wystawy Paweł Kęska z Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie. „Sama wystawa jest analizą słów - „Zło dobrem zwyciężaj”, rozmienioną na konkretne aspekty życia społecznego. W jej centrum jest drobny przedmiot - orzełek z obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej w środku. Ksiądz Jerzy mówił, że zwyciężanie zła dobrem, to walka o własną godność, która się rozprzestrzenia na świat. I ten orzełek - a w środku jest Wiara - Matka Boża, na zewnątrz jest orzeł, czyli Polska. Tam jest również korona, czyli wolna Polska. Jest też Krzyż, czyli zatopiona głęboko w wierze i dookoła wszystkie wartości. Jeżeli wsłuchamy się w ten głos, mamy szansę na piękną Polskę jutra, bo właśnie takiej chciał ksiądz Jerzy Popiełuszko” - tłumaczył Paweł Kęska.

Wystawa w Sejmie potrwa do poniedziałku. Planowane są kolejne jej odsłony wystawy w instytucjach publicznych i parafiach. W przyszłym roku pojawi się w Parlamencie Europejskim.

Wystawa powstała we współpracy Duszpasterstwa Parlamentarzystów, Fundacji Rodziny Popiełuszków „Dobro” oraz Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Patronat nad wydarzeniem objął marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Zobacz także

2025-01-03, godz. 12:37 "Leksykon opolanek" - spotkanie z autorkami wyjątkowego wydawnictwa Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Opolu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zapraszają dziś (03.01) na spotkanie z redaktorkami książki "Leksykon… » więcej 2024-12-31, godz. 14:13 Świat powinien usłyszeć o polskiej cichociemnej Elżbiecie Zawackiej Historia Elżbiety Zawackiej, heroicznej łączniczki AK i cichociemnej, powinna być znana na całym świecie jako symbol wkładu kobiet oraz sprawności Polskiego… » więcej 2024-12-30, godz. 12:47 Gen. Kazimierz Sosnkowski jednym z patronów roku 2025 Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Generała Kazimierza Sosnkowskiego w 140. rocznicę urodzin "człowieka symbolu wytrwałej walki o niepodległość, znakomitego… » więcej 2024-12-29, godz. 12:07 Kilkudziesięciu Ocalałych przyjedzie na obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz Kilkudziesięciu Ocalałych przybędzie na uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się w Miejscu Pamięci 27 stycznia… » więcej 2024-12-28, godz. 12:14 Gra IPN "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919" w sprzedaży po Nowym Roku Po Nowym Roku do sprzedaży trafi nowa planszowa gra strategiczna „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919" przygotowana przez IPN. Tytuł miał zostać wydany wcześniej… » więcej 2024-12-27, godz. 09:43 Bohaterowie powstania wielkopolskiego długo czekali na należne uznanie Powstańcy wielkopolscy, bohaterowie zwycięskiego zrywu, który miał istotny wpływ na kształt odradzającej się Rzeczypospolitej długo czekali na należne… » więcej 2024-12-27, godz. 09:36 80 lat temu ostatni cichociemni dotarli do Polski W nocy z 26 na 27 grudnia 1944 r. odbyła się ostatnia operacja zrzutowa z udziałem cichociemnych. "Misja ostatnich cichociemnych była związana z organizacją… » więcej 2024-12-26, godz. 12:31 Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Do Sejmu wpłynął przygotowany przez posłów Koalicji Obywatelskiej projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto… » więcej 2024-12-25, godz. 12:01 "Nie wiemy, kiedy urodził się Jezus, 25 grudnia to data symboliczna" Nie wiemy, w jakim miesiącu urodził się Jezus Chrystus. Data 25 grudnia jest symboliczna. Została wybrana ze względu na dzień przesilenia zimowego – powiedział… » więcej 2024-12-24, godz. 11:58 "Wigilia na Syberii" - pieśń Kaczmarskiego wg obrazu Malczewskiego W 1892 r. Jacek Malczewski namalował obraz "Wigilia na Syberii", blisko sto lat później Jacek Kaczmarski, inspirując się tym obrazem, napisał piosenkę o… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »