Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 160 lat temu urodził się Stefan Żeromski, pisarz…
2024-10-14, 15:00 Autor: IAR/J.Leszczyńska/E.Porycka/dok./ w kry

160 lat temu urodził się Stefan Żeromski, pisarz, publicysta i społecznik

Stefan Żeromski (ok. 1915) [fot. wikipedia/domena publiczna]
Stefan Żeromski (ok. 1915) [fot. wikipedia/domena publiczna]
160 lat temu, 14 października 1864 roku, urodził się Stefan Żeromski, pisarz okresu Młodej Polski, publicysta, społecznik, działacz niepodległościowy, pierwszy prezes polskiego PEN Clubu. Autor książek ''Ludzie bezdomni", "Syzyfowe prace" i "Siłaczka". Był czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla, jednak wyróżnienia nie otrzymał. Należy do panteonu literatury polskiej.
Stefan Żeromski był nazwany "sumieniem polskiej literatury", podejmował tematy walki o godność człowieka, sprawiedliwość społeczną i niepodległość. Bohaterowie jego książek to ludzie przeżywający dramaty i rozterki, często żyjący w ubóstwie. Od początku pracy twórczej zwracał uwagę na los narodu polskiego w niewoli. Dał temu wyraz już w pierwszym tomie nowel "Rozdziobią nas kruki, wrony" z 1895 roku.

Do tematyki niepodległościowej powracał wielokrotnie, między innymi w opowiadaniach i powieściach o Powstaniu Styczniowym - "Wierna rzeka". W ostatniej powieści "Przedwiośnie" z 1924 roku zawarł surową ocenę pierwszych lat niepodległości i wskazał na konieczność reform ustrojowych. Spod jego pióra wyszły tak znane powieści, jak "Popioły" czy "Syzyfowe prace", a ponadto dramaty - "Uciekła mi przepióreczka" i "Róża" oraz wiersze. Cenione są też "Dzienniki", które powstały w latach 80. XIX wieku.

Żeromski-społecznik, działał w organizacjach niepodległościowych, w 1918 roku organizował polską władzę państwową na Podhalu. Został pierwszym prezydentem pierwszego skrawka wolnej Polski - Rzeczypospolitej Zakopiańskiej. Był współtwórcą i pierwszym prezesem Związku Zawodowego Literatów Polskich, a także - w 1925 roku - założycielem i pierwszym prezesem polskiego oddziału PEN Clubu.

W 1919 roku osiedlił się w Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą, a pięć lat później przeniósł się do mieszkania w Zamku Królewskim w stolicy. Możliwość tę otrzymał od prezydenta Rzeczypospolitej Stanisława Wojciechowskiego, jako wyraz szacunku dla jego zasług.

Stefan Żeromski zmarł 20 listopada 1925 roku. Został pochowany na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie.

Trzy lata później w Nałęczowie zainaugurowało działalność muzeum poświęcone jego osobie i twórczości.

W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w 2018 roku, Stefan Żeromski został pośmiertnie uhonorowany Orderem Orła Białego.

(więcej)

Urodził się 14 października 1864 roku w Strawczynie koło Kielc, w zubożałej rodzinie szlacheckiej. Jako nastolatek stracił oboje rodziców. Po ich śmierci utrzymywał się głównie z udzielania korepetycji. Trudności finansowe i kłopoty zdrowotne sprawiły, że nie uzyskał matury. Jednak naukę kontynuował na studiach w Warszawie. Zetknął się wówczas z ruchem socjalistycznym, co wpłynęło na jego poglądy w kwestiach społecznych.

Zadebiutował, mając 18 lat - w 1882 roku - w "Tygodniku Mód i Powieści" przekładem wiersza Lermontowa i w "Przyjacielu Dzieci" wierszem "Piosenka rolnika". W 1897 roku na łamach dziennika "Nowa Reforma" ukazała się powieść "Syzyfowe prace", w której Żeromski dał obraz umysłowego i patriotycznego dojrzewania młodzieży w walce z rusyfikacją. Trzy lata później ukazała się książka "Ludzie bezdomni". Autor kreśli w niej wzór bohatera - samotnego inteligenta, społecznika, odrzucającego szczęście osobiste dla pojętego heroicznie obowiązku walki o dobro ogółu.

Wielkim sukcesem wydawniczym były "Popioły", w których na tle panoramy wojen napoleońskich i życia pod zaborami, Żeromski przedstawił kształtowanie się nowoczesnej świadomości patriotyczno-obywatelskiej narodu. W 1922 ukazała się powieść "Wiatr od morza", za którą otrzymał Państwową Nagrodę Literacką, a dwa lata później - "Przedwiośnie".

Od 1905 roku pisarz działał w organizacjach demokratycznych i socjalistycznych. Był inicjatorem założenia Uniwersytetu Ludowego, organizował kursy dokształcające dla uczniów szkoły rzemieślniczej. W domu Żeromskich prowadzono ochronkę i tajną szkołę. Pisarz był też inicjatorem powstania Akademii Literatury oraz Straży Piśmiennictwa Polskiego. Z jego inicjatywy powstało w 1906 roku Towarzystwo Szerzenia Oświaty "Światło". Do końca życia łączył działalność społeczną z twórczością pisarską. Za tę ostatnią w okresie międzywojennym uzyskał cztery nominacje do literackiej Nagrody Nobla.

Zobacz także

2024-10-26, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 26 października » więcej 2024-10-26, godz. 01:00 Tadeusz Kościółek, zgładzony przez władze komunistyczne, spoczął na cmentarzu Podgórskim Uroczystości pogrzebowe Tadeusza Kościółka, skazanego na karę śmierci i zgładzonego przez władze komunistyczne w 1953 r., odbyły się w piątek na cmentarzu… » więcej 2024-10-25, godz. 15:45 Breda - odsłonięcie popiersia generała Maczka Na polskim cmentarzu wojskowym w Bredzie odsłonięto popiersie generała Stanisława Maczka. Dowodzona przez niego 1.dywizja pancerna 80 lat temu wyzwoliła miasto… » więcej 2024-10-25, godz. 11:00 Konkurs plastyczny w ramach Tygodnia Patriotycznego Muzeum Ziemi Kozielskiej i Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu zapraszają dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym pod tytułem… » więcej 2024-10-25, godz. 09:00 106 lat temu został powołany Sztab Generalny Wojska Polskiego 106 lat temu, 25 października 1918 roku, Rada Regencyjna Królestwa Polskiego powołała urząd Szefa Sztabu Wojsk Polskich. Dziesięć lat później - w 1928… » więcej 2024-10-25, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 25 października » więcej 2024-10-24, godz. 23:36 Uczczono pamięć ofiar obozu Breslau-Lissa 24 października mija 80 lat od pierwszego transportu więźniów do obozu koncentracyjnego Breslau-Lissa. Obecnie mieści się tam jednostka wojskowa. O trudnej… » więcej 2024-10-24, godz. 12:25 XXIX Seminarium Śląskie „Śląska mozaika. Rola wielokulturowości w kształtowaniu regionu” - to temat przewodni tegorocznego Seminarium Śląskiego. Uroczyste otwarcie konferencji… » więcej 2024-10-24, godz. 12:24 Marian Buchowski z nową książką “Rondo. Opolskie fragmenty przeprawy z PRL do RP” to tytuł najnowszej książki Mariana Buchowskiego. Jej promocja odbędzie się w najbliższy piątek (25.10)… » więcej 2024-10-24, godz. 07:00 Przyznano Nagrody Ambasador Polskiej Historii Działacze i organizacje polonijne promujące Polską historię na Węgrzech, w Argentynie, Belgii, Wielkiej Brytanii otrzymały Nagrody Ambasador Polskiej Historii… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »