Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » XVIII-wieczny starodruk z oficyny supraskiej zabytkiem…
2024-10-07, 09:00 Autor: Wieczeryńska Sylwia / PAP

XVIII-wieczny starodruk z oficyny supraskiej zabytkiem miesiąca Muzeum Podlaskiego

Starodruk z drukarni ojców bazylianów w Supraślu jest październikowym zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. [Fot. PAP/A. Reszko]
Starodruk z drukarni ojców bazylianów w Supraślu jest październikowym zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. [Fot. PAP/A. Reszko]
Najnowszy nabytek Muzeum Podlaskiego - XVIII-wieczny starodruk, który miał pomagać w ewangelizacji, wydany w drukarni ojców bazylianów w Supraślu - został październikowym zabytkiem tej instytucji. Kolekcja druków supraskich jest jedną z najcenniejszych w muzealnej bibliotece.
Akcja "Zabytek miesiąca" została zapoczątkowana w Muzeum Podlaskim w 2021 r. Ma przybliżać historię przedmiotów ze zbiorów, których na co dzień nie można oglądać. Eksponaty prezentowane są w głównym holu głównej siedziby muzeum – w Ratuszu w Białymstoku. Zmieniają się co miesiąc.

W październiku prezentowana jest nabyta w ostatnim czasie "perełka", tom duchowych rozmów, który są częścią publikacji "Missja Bialska XX" bazylianina ks. Tymoteusza Szczurowskiego, wydanej w 1792 roku z drukarni ojców bazylianów w Supraślu.
Tom zawiera trzy księgi "Rozmów Duchowych" napisanych - jak podaje instytucja - "na bazie prawa kanonicznego i odnoszących się do spraw sakramentów oraz sumienia wiernych". Całe dzieło "Missja Bialska XX" zostało pomyślane jako pomoc w ewangelizacji ludności "mniej oświeconej"; znajdują się w niej pytania i odpowiedzi.

"Działalność misyjna unickiego zakonu Bazylianów, z którą wiąże się nasz nowy nabytek, początkowo miała na celu nawracanie ludności prawosławnej, później już w XVIII wieku rozumiano ją raczej jako pracę nad pogłębieniem wiary i wiedzy wśród unitów i rzymskich katolików. Biała Podlaska była jednym z ważniejszych ośrodków tej działalności, w znacznej mierze dzięki poparciu Radziwiłłów, fundatorów tamtejszego klasztoru" - poinformowało muzeum.

Bazyliańska oficyna w Supraślu działała w latach 1695-1803 roku, drukowała w języku polskim, łacińskim i staro-cerkiewno-słowiańskim. Były to m.in. kroniki, księgi liturgiczne, modlitewniki, słowniki, ale też kalendarze, książki popularno-naukowe czy dzieła polityczne. Dorobek wydawniczy oficyny supraskiej - jak informuje Muzeum Podlaskie - uznano za istotny historycznie i kulturowo. Muzeum w swoich zbiorach posiada ok. 20 starodruków pochodzących z tej drukarni i jest to jedna z najcenniejszych kolekcji w muzealnej bibliotece.

W ramach akcji "Zabytek miesiąca" prezentowano dotychczas m.in. przedwojenną figurę fajansową przedstawiającą niedźwiedzia, srebrną lampę chanukową z 1875 r., ikonę Matki Bożej Pocieszenia z ok. 1500 r., radio z getta w Bielsku Podlaskim, średniowieczny bucik znaleziony podczas prac wykopaliskowych w Tykocinie, łyżkę należąca do zesłańca syberyjskiego, książkę z biblioteki Izabeli Branickiej czy szkicownik Stanisława Witkiewicza.

Zobacz także

2024-12-31, godz. 14:13 Świat powinien usłyszeć o polskiej cichociemnej Elżbiecie Zawackiej Historia Elżbiety Zawackiej, heroicznej łączniczki AK i cichociemnej, powinna być znana na całym świecie jako symbol wkładu kobiet oraz sprawności Polskiego… » więcej 2024-12-30, godz. 12:47 Gen. Kazimierz Sosnkowski jednym z patronów roku 2025 Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Generała Kazimierza Sosnkowskiego w 140. rocznicę urodzin "człowieka symbolu wytrwałej walki o niepodległość, znakomitego… » więcej 2024-12-29, godz. 12:07 Kilkudziesięciu Ocalałych przyjedzie na obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz Kilkudziesięciu Ocalałych przybędzie na uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się w Miejscu Pamięci 27 stycznia… » więcej 2024-12-28, godz. 12:14 Gra IPN "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919" w sprzedaży po Nowym Roku Po Nowym Roku do sprzedaży trafi nowa planszowa gra strategiczna „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919" przygotowana przez IPN. Tytuł miał zostać wydany wcześniej… » więcej 2024-12-27, godz. 09:43 Bohaterowie powstania wielkopolskiego długo czekali na należne uznanie Powstańcy wielkopolscy, bohaterowie zwycięskiego zrywu, który miał istotny wpływ na kształt odradzającej się Rzeczypospolitej długo czekali na należne… » więcej 2024-12-27, godz. 09:36 80 lat temu ostatni cichociemni dotarli do Polski W nocy z 26 na 27 grudnia 1944 r. odbyła się ostatnia operacja zrzutowa z udziałem cichociemnych. "Misja ostatnich cichociemnych była związana z organizacją… » więcej 2024-12-26, godz. 12:31 Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Do Sejmu wpłynął przygotowany przez posłów Koalicji Obywatelskiej projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto… » więcej 2024-12-25, godz. 12:01 "Nie wiemy, kiedy urodził się Jezus, 25 grudnia to data symboliczna" Nie wiemy, w jakim miesiącu urodził się Jezus Chrystus. Data 25 grudnia jest symboliczna. Została wybrana ze względu na dzień przesilenia zimowego – powiedział… » więcej 2024-12-24, godz. 11:58 "Wigilia na Syberii" - pieśń Kaczmarskiego wg obrazu Malczewskiego W 1892 r. Jacek Malczewski namalował obraz "Wigilia na Syberii", blisko sto lat później Jacek Kaczmarski, inspirując się tym obrazem, napisał piosenkę o… » więcej 2024-12-23, godz. 12:38 Są plany na odtworzenie grodu Piastów na opolskim Ostrówku Porozumienie w tej sprawie podpisały dziś (20.12) władze Opola, samorządu wojewódzkiego i urzędu wojewódzkiego. Plan zakłada powstanie pawilonu w okolicy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »