Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » XVIII-wieczny starodruk z oficyny supraskiej zabytkiem…
2024-10-07, 09:00 Autor: Wieczeryńska Sylwia / PAP

XVIII-wieczny starodruk z oficyny supraskiej zabytkiem miesiąca Muzeum Podlaskiego

Starodruk z drukarni ojców bazylianów w Supraślu jest październikowym zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. [Fot. PAP/A. Reszko]
Starodruk z drukarni ojców bazylianów w Supraślu jest październikowym zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. [Fot. PAP/A. Reszko]
Najnowszy nabytek Muzeum Podlaskiego - XVIII-wieczny starodruk, który miał pomagać w ewangelizacji, wydany w drukarni ojców bazylianów w Supraślu - został październikowym zabytkiem tej instytucji. Kolekcja druków supraskich jest jedną z najcenniejszych w muzealnej bibliotece.
Akcja "Zabytek miesiąca" została zapoczątkowana w Muzeum Podlaskim w 2021 r. Ma przybliżać historię przedmiotów ze zbiorów, których na co dzień nie można oglądać. Eksponaty prezentowane są w głównym holu głównej siedziby muzeum – w Ratuszu w Białymstoku. Zmieniają się co miesiąc.

W październiku prezentowana jest nabyta w ostatnim czasie "perełka", tom duchowych rozmów, który są częścią publikacji "Missja Bialska XX" bazylianina ks. Tymoteusza Szczurowskiego, wydanej w 1792 roku z drukarni ojców bazylianów w Supraślu.
Tom zawiera trzy księgi "Rozmów Duchowych" napisanych - jak podaje instytucja - "na bazie prawa kanonicznego i odnoszących się do spraw sakramentów oraz sumienia wiernych". Całe dzieło "Missja Bialska XX" zostało pomyślane jako pomoc w ewangelizacji ludności "mniej oświeconej"; znajdują się w niej pytania i odpowiedzi.

"Działalność misyjna unickiego zakonu Bazylianów, z którą wiąże się nasz nowy nabytek, początkowo miała na celu nawracanie ludności prawosławnej, później już w XVIII wieku rozumiano ją raczej jako pracę nad pogłębieniem wiary i wiedzy wśród unitów i rzymskich katolików. Biała Podlaska była jednym z ważniejszych ośrodków tej działalności, w znacznej mierze dzięki poparciu Radziwiłłów, fundatorów tamtejszego klasztoru" - poinformowało muzeum.

Bazyliańska oficyna w Supraślu działała w latach 1695-1803 roku, drukowała w języku polskim, łacińskim i staro-cerkiewno-słowiańskim. Były to m.in. kroniki, księgi liturgiczne, modlitewniki, słowniki, ale też kalendarze, książki popularno-naukowe czy dzieła polityczne. Dorobek wydawniczy oficyny supraskiej - jak informuje Muzeum Podlaskie - uznano za istotny historycznie i kulturowo. Muzeum w swoich zbiorach posiada ok. 20 starodruków pochodzących z tej drukarni i jest to jedna z najcenniejszych kolekcji w muzealnej bibliotece.

W ramach akcji "Zabytek miesiąca" prezentowano dotychczas m.in. przedwojenną figurę fajansową przedstawiającą niedźwiedzia, srebrną lampę chanukową z 1875 r., ikonę Matki Bożej Pocieszenia z ok. 1500 r., radio z getta w Bielsku Podlaskim, średniowieczny bucik znaleziony podczas prac wykopaliskowych w Tykocinie, łyżkę należąca do zesłańca syberyjskiego, książkę z biblioteki Izabeli Branickiej czy szkicownik Stanisława Witkiewicza.

Zobacz także

2024-11-18, godz. 10:54 Muzeum Auschwitz: ukazały się wspomnienia byłego więźnia Jana Kupca Wspomnienia Jana Kupca, które przybliżają losy jego i pięciorga braci, żołnierzy ruchu oporu z Podhala aresztowanych przez Niemców i osadzonych w Auschwitz… » więcej 2024-11-17, godz. 10:48 Rosja: Zamknięto Muzeum Historii GUŁagu, powołując się na przepisy przeciwpożarowe Państwowi inspektorzy zdecydowali o czasowym zamknięciu moskiewskiego Muzeum Historii GUŁagu, twierdząc, że nie przestrzega ono przepisów przeciwpożarowych… » więcej 2024-11-16, godz. 11:32 Prof. Żaryn w sądzie: SB prowadząc akcję wobec ks. Popiełuszki czuła się bezkarnie Prowokacja na Chłodnej była dziełem SB, której funkcjonariusze mieli poczucie bezkarności - podkreślił historyk prof. Jan Żaryn, który w piątek zeznawał… » więcej 2024-11-16, godz. 10:44 Gdańsk: Pamiątka po rodzinie Ulmów trafiła do MIIWŚ Książka z odręcznym podpisem Józefa Ulmy trafiła do Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej pamiątka po rodzinie zamordowanej przez Niemców za ukrywanie… » więcej 2024-11-15, godz. 16:34 Wałęsa dostał owację już po dwóch słowach. 35 lat od historycznej mowy w Kongresie USA 15 listopada 1989 r. Lech Wałęsa wygłosił mowę w amerykańskim Kongresie. Owację na stojąco dostał już po pierwszych dwóch słowach "My, naród”. Zaczerpnął… » więcej 2024-11-14, godz. 08:53 Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego w Łodzi Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego i jego żony Marii w Łodzi. W zrekonstruowanym lokalu, w którym marszałek i jego żona prowadzili… » więcej 2024-11-13, godz. 19:40 120 lat temu padły strzały na pl. Grzybowskim w Warszawie, był to początek rewolucji 1905 r. w Królestwie Polskim My, jako PPS, uznajemy, że demonstracja z 13 listopada 1904 r. była początkiem rewolucji 1905 r. – powiedział PAP dr Andrzej Ziemski, przewodniczący Komisji… » więcej 2024-11-13, godz. 14:36 Sto lat temu Władysław Reymont otrzymał Nobla za powieść "Chłopi" 13 listopada 1924 roku Akademia Szwedzka przyznała Literacką Nagrodę Nobla Władysławowi Reymontowi za powieść "Chłopi". Akademicy docenili uniwersalizm… » więcej 2024-11-12, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 12 listopada » więcej 2024-11-11, godz. 09:00 Dzisiaj otwarcie wystawy w Muzeum Historii Polski "1025. Narodziny Królestwa” Obiekty archeologiczne związane z życiem codziennym w XI wieku, a także eksponaty pochodzące ze skarbca Piastów. To elementy wystawy "1025. Narodziny Królestwa”… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »