Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 278 lat temu urodził się Tadeusz Kościuszko, generał…
2024-02-04, 09:00 Autor: IAR/E.Porycka/E.Leo/K.Koziełł/dok.

278 lat temu urodził się Tadeusz Kościuszko, generał, przywódca insurekcji

Tadeusz Kościuszko [źródło: https://pl.wikipedia.pl]
Tadeusz Kościuszko [źródło: https://pl.wikipedia.pl]
278 lat temu, 4 lutego 1746 roku, urodził się Tadeusz Kościuszko, generał, polski i amerykański bohater narodowy, niezłomny bojownik w walkach o niepodległość. Był przywódcą insurekcji kościuszkowskiej z 1794 roku, będącej próbą ratowania Rzeczpospolitej przed dalszą utratą niezależności, oraz uczestnikiem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Kawaler Orderu Orła Białego. Zmarł w 1817 roku.
W latach 70. XVIII wieku Tadeusz Kościuszko walczył o wolność kolonii północnoamerykańskich. Fortyfikował Filadelfię i obozy amerykańskiej armii. Za męstwo podczas oblężenia Saratogi dostał stopień generała brygady. Kierował budową twierdzy West Point, był naczelnym inżynierem armii. Ceniony przez Jerzego Waszyngtona, naczelnego wodza armii amerykańskiej, otrzymał obywatelstwo amerykańskie i ziemię.

Po powrocie do kraju walczył w wojnie polsko-rosyjskiej w 1792 roku, w której odznaczył się w kilku bitwach, w tym pod Zieleńcami. Otrzymał Order Orła Białego. Był Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji 1794 roku, nazwanej od jego imienia - kościuszkowską. Powstanie przeszło do legendy, podobnie jak jego najsłynniejsza bitwa pod Racławicami (4 kwietnia) , w której generał zaatakował i rozbił wojska rosyjskie. Ranny pod Maciejowicami, dostał się do rosyjskiej niewoli. Uwolniony przez cara Pawła I Romanowa, udał się na emigrację.

Zmarł 15 października 1817 roku w szwajcarskiej Solurze. W 1818 roku jego prochy sprowadzono do kraju i pochowano w krypcie św. Leonarda Katedry Wawelskiej. Serce Naczelnika spoczywa na Zamku Królewskim w Warszawie.

Dla uczczenia jego pamięci, w Krakowie usypano rękami obywateli, w latach 1820-1823 Kopiec Kościuszki. Słynny podróżnik i geograf Paweł Edmund Strzelecki nazwał odkryty przez siebie najwyższy szczyt Australii - Mount Kościuszko. Imię bohatera nosi też polska fregata rakietowa "ORP Generał Tadeusz Kościuszko".
Rok 2017 był obchodzony jako Rok Tadeusza Kościuszki.

(więcej)

Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko herbu Roch III urodził się 4 lutego 1746 roku w Mereczowszczyźnie na Polesiu, obecnie Białoruś. Ukończył Szkołę Rycerską w Warszawie, potem studiował w Paryżu malarstwo, a później nauki inżynieryjne. Po powrocie do kraju, który już był trzy lata po I rozbiorze, nie znalazł zatrudnienia i ponownie wyjechał, początkowo do Drezna, potem do Ameryki. Tam z wielkimi sukcesami pracował przy fortyfikacjach. Uchwałą Kongresu Kościuszko został awansowany na generała brygady. Otrzymał też specjalne podziękowanie, nadanie gruntu oraz znaczną sumę pieniędzy. Jako jeden z trzech cudzoziemców został przyjęty do Towarzystwa Cyncynatów, skupiającego zasłużonych oficerów. Kiedy Kongres wypłacił mu zaległe pobory w 1798 roku, mimo trudnej sytuacji finansowej przeznaczył te pieniądze na wykupienie i kształcenie Murzynów.

W 1784 roku Kościuszko wrócił do kraju. Walczył w wojnie 1792 roku pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego. Wsławił się w bitwach pod Włodzimierzem, Dubienką i Zieleńcami, za to otrzymał Order Virtuti Militari.

W 1794 roku był naczelnikiem insurekcji kościuszkowskiej. W ocenie historyków o wiele istotniejsze od zwycięstw militarnych powstania okazało się wydanie przez władze insurekcji uniwersału połanieckiego, który przyznawał chłopom wolność osobistą. Była to decyzja, do której mogli się odwoływać późniejsi przywódcy powstań narodowych, liczący na poparcie chłopstwa.

Po klęsce wojsk polskich pod Maciejowicami 10 października 1794 roku, ranny Kościuszko był więziony w twierdzy pietropawłowskiej w Petersburgu. Został zwolniony z więzienia przez cara Pawła I Romanowa, po złożeniu mu przysięgi wierności. W zamian za to car wypuścił 20 tysięcy Polaków. Kościuszko musiał także przyrzec, że nie wróci do Polski. W 1797 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, a następnie do Paryża, gdzie współdziałał przy tworzeniu Legionów Polskich.

Zmarł w 1817 roku. W domu w Solurze w Szwajcarii, gdzie mieszkał, znajduje się muzeum.

W 2018 roku w rodzinnej miejscowości generała w Mereczowszczyźnie został odsłonięty pomnik Tadeusza Kościuszki. W uroczystości wzięło udział kilkaset osób, w tym przedstawiciele lokalnych białoruskich władz, zagraniczni dyplomaci z Polski, Ukrainy, Francji i Stanów Zjednoczonych.

Zobacz także

2025-01-03, godz. 12:37 "Leksykon opolanek" - spotkanie z autorkami wyjątkowego wydawnictwa Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Opolu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zapraszają dziś (03.01) na spotkanie z redaktorkami książki "Leksykon… » więcej 2024-12-31, godz. 14:13 Świat powinien usłyszeć o polskiej cichociemnej Elżbiecie Zawackiej Historia Elżbiety Zawackiej, heroicznej łączniczki AK i cichociemnej, powinna być znana na całym świecie jako symbol wkładu kobiet oraz sprawności Polskiego… » więcej 2024-12-30, godz. 12:47 Gen. Kazimierz Sosnkowski jednym z patronów roku 2025 Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Generała Kazimierza Sosnkowskiego w 140. rocznicę urodzin "człowieka symbolu wytrwałej walki o niepodległość, znakomitego… » więcej 2024-12-29, godz. 12:07 Kilkudziesięciu Ocalałych przyjedzie na obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz Kilkudziesięciu Ocalałych przybędzie na uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się w Miejscu Pamięci 27 stycznia… » więcej 2024-12-28, godz. 12:14 Gra IPN "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919" w sprzedaży po Nowym Roku Po Nowym Roku do sprzedaży trafi nowa planszowa gra strategiczna „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919" przygotowana przez IPN. Tytuł miał zostać wydany wcześniej… » więcej 2024-12-27, godz. 09:43 Bohaterowie powstania wielkopolskiego długo czekali na należne uznanie Powstańcy wielkopolscy, bohaterowie zwycięskiego zrywu, który miał istotny wpływ na kształt odradzającej się Rzeczypospolitej długo czekali na należne… » więcej 2024-12-27, godz. 09:36 80 lat temu ostatni cichociemni dotarli do Polski W nocy z 26 na 27 grudnia 1944 r. odbyła się ostatnia operacja zrzutowa z udziałem cichociemnych. "Misja ostatnich cichociemnych była związana z organizacją… » więcej 2024-12-26, godz. 12:31 Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Do Sejmu wpłynął przygotowany przez posłów Koalicji Obywatelskiej projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto… » więcej 2024-12-25, godz. 12:01 "Nie wiemy, kiedy urodził się Jezus, 25 grudnia to data symboliczna" Nie wiemy, w jakim miesiącu urodził się Jezus Chrystus. Data 25 grudnia jest symboliczna. Została wybrana ze względu na dzień przesilenia zimowego – powiedział… » więcej 2024-12-24, godz. 11:58 "Wigilia na Syberii" - pieśń Kaczmarskiego wg obrazu Malczewskiego W 1892 r. Jacek Malczewski namalował obraz "Wigilia na Syberii", blisko sto lat później Jacek Kaczmarski, inspirując się tym obrazem, napisał piosenkę o… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »