Pierwsza austriacko - pruska wojna o Śląsk, albo raczej jak przeszła do historii Pierwsza Wojna Śląska rozpoczęła się 16 grudnia 1740 roku wkroczeniem na Dolny Śląsk armii króla Prus Fryderyka Wielkiego.
W tym czasie Śląsk od 400 lat stanowił część korony czeskiej, zaś Czechy złączone były z Austrią unią personalną, w efekcie której każdy kolejny cesarz z rodu Habsburgów zostawał automatycznie królem Czech i władcą Śląska. Śląska, którego od ponad 200 lat pożądali kolejni przedstawiciele rządzącej w Prusach dynastii Hohenzollern von Ansbach.
Przypomnijmy, ze twórca dynastycznej doktryny Hohenzollernów Georg Hohenzollern już po śmierci ostatniego opolskiego Piasta Jana Dobrego czynił usilne zabiegi o przejęcie księstwa opolskiego dla swojego rodu. Uważał on, że górnośląskie kopalnie kruszców i działające od średniowiecza ośrodki metalurgiczne w dolinie Małej Panwi dadzą jego rodowi gospodarczą podstawę do utworzenia alternatywnego do Wiednia cesarstwa pruskiego, co ostatecznie udało się w końcu XIX wieku.
Tymczasem władcy Prus czekali na odpowiedni moment aby zdobyć Śląsk. Okazja nadarzyła się w roku 1740, kiedy to po śmierci cesarza Karola IV czwartego na cesarski tron w Wiedniu wstąpiła jego córka Maria Teresa. Pod pretekstem nie uznania kobiety na cesarskim tronie wrogowie cesarstwa rozpoczęli działania wojenne w ramach ogólnoeuropejskiej wojny o sukcesję austriacką.
Korzystając z zamieszania Prusacy postanowili zdobyć Śląsk.
Bitwę pod Małujowicami rozpoczęły pruskie armaty. Silny ostrzał austriackiej kawalerii sprowokował ją do wykonania morderczej szarży na kawalerię pruską, która została zdziesiątkowana. Zdeprymowało to dowodzącego armią pruską króla Fryderyka zwanego później Wielkim do tego stopnia, że sądząc, iż bitwa jest przegrana umknął z pola walki.
Dowodzenie przejął generał Kurt Christoph von Schwerin, który rzucił do walki pruską piechotę. Widok idących mimo silnego ostrzału równych szeregów skłonił Austriaków do ucieczki i stał się zaczątkiem legendy niezwyciężonej pruskiej piechoty.
Wojna trwała jeszcze 7 lat, ale los Śląska był już przesądzony, a Prusy rozpoczęły drogę do podporządkowania sobie państw niemieckich.