Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka zkalendarza
2024-05-24, 07:00 Autor: IAR/B.Falkowska/dok.

Kartka zkalendarza

24 maja - Europejski Dzień Parków Narodowych.

24 maja - Europejski Dzień Parków Wodnych.

24 maja - Święto Wojsk Specjalnych, obchodzone w Polsce od 2008 roku.
1377 - Król Francji Filip VI Walezjusz ogłosił konfiskatę angielskiego lenna Gujenny, co rozpoczęło wojnę stuletnią.

1544 - Urodził się William Gilbert, angielski fizyk i lekarz, znany szczególnie dzięki badaniom magnesów, odkrywca zjawiska magnetyzmu ziemskiego, indukcji magnetycznej i elektryzowania się ciał na skutek tarcia. Jako pierwszy dokonał szczegółowych badań magnetyzmu i wykazał, że oprócz bursztynu można naelektryzować jeszcze wiele materiałów. Wprowadził do języka angielskiego nowe terminy: "biegun magnetyczny”, "siła magnetyczna”, "przyciąganie magnetyczne”. Jako pierwszy spopularyzował termin "elektryczność”. Zmarł 10 grudnia 1603 roku. 480 rocznica

1543 - Zmarł Mikołaj Kopernik, jeden z największych astronomów w historii, autor heliocentrycznego modelu Wszechświata, uważanego za najważniejszą rewolucję naukową w dziejach ludzkości od czasów starożytnych. Jest często nazywana „przewrotem kopernikańskim”. Autor pracy „O obrotach sfer niebieskich” wydanej w 1543 roku w Norymberdze. Kanonik kapituły warmińskiej, matematyk, lekarz, tłumacz poezji włoskiej. Opublikował także prace o reformie monetarnej, w których sformułował prawo wypierania lepszego pieniądza przez gorszy, nazwane prawem Greshama-Kopernika. Urodził się 19 lutego 1473 roku.

1609 - Król Zygmunt III Waza wraz z rodziną i dworem zakończył przenosiny do Warszawy. Tym samym Warszawa stała się nową faktyczną stolicą Polski. Stolicą oficjalną i miejscem niemal wszystkich następnych koronacji władców pozostał Kraków, tam również nadal przechowywano insygnia królewskie. Jednak Warszawa, którą po roku 1611 Zygmunt III Waza uczynił swoim Miastem Rezydencjonalnym, stopniowo przejmowała od Krakowa funkcje dyplomatyczne i polityczne. 415 rocznica

1686 - Urodził się Gabriel Fahrenheit, niemiecki fizyk, twórca własnej skali temperatury, używanej do dziś w niektórych krajach anglosaskich, nazwanej od jego imienia. Był mieszczaninem gdańskim, około 1709 roku osiadł w Holandii. Zajmował się produkcją termometrów, pierwszy zastosował rtęć do pomiaru temperatury. Zmarł 16 września 1736 roku.

1728 - Urodził się Jean-Baptiste Pillement, francuski malarz, który w latach 1766-67 pracował w Warszawie. Wykonał między innymi dekoracje wnętrz Zamków: Królewskiego i Ujazdowskiego. Ilustracje Pillementa są mieszaniną fantastycznych ptaków, roślin i zwierząt, postaci ludzkich oraz motywów chińskich. Jego projekty były używane przez grafików i dekoratorów na porcelanie i ceramice, ale też tekstyliach, tapetach i srebrach. Zmarł 26 kwietnia 1808 roku.

1807 - IV koalicja antyfrancuska: dowództwo pruskie podpisało akt kapitulacji Gdańska przed wojskami Napoleona Bonapartego.

1819 - Urodziła się Wiktoria, królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii. Tron objęła w 1837 roku i panowała ponad 63 lata, najdłużej z angielskich władców, dopóki jej rekordu nie pobiła królowa Elżbieta II. Podczas jej panowania, nazwanego erą wiktoriańską, nastąpił silny rozwój gospodarczy imperium, wzmogła się ekspansja kolonialna, umocnił się system demokratyczny. Zmarła 22 stycznia 1901 roku. 205 rocznica

1829 - Car Mikołaj I Romanow został koronowany na króla Polski w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Na mocy konstytucji rozbiorowej rosyjski car automatycznie stawał się władcą Królestwa Polskiego. Po objęciu tronu rosyjskiego w grudniu 1825 roku Mikołaj I Romanow podjął decyzję o koronowaniu się w Warszawie na króla Polski. Tytułował się królem Polski niespełna dwa lata później. Odebranie korony i godności królewskiej Mikołajowi I nastąpiło w czasie Powstania Listopadowego. Uchwałę detronizacyjną podjął Sejm Królestwa Polskiego, 21 stycznia 1831 roku. 195 rocznica.
1844 - Przesłanie przez amerykańskiego wynalazcę Samuela Morse’a pierwszej wiadomości za pomocą telegrafu z siedziby Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych na Kapitolu do Baltimore. Telegraf zmienił sposób przekazywania informacji, uwalniając ludzi od konieczności fizycznego ich dostarczania. 180 rocznica

1878 - Urodziła się Helena Mniszkówna, pisarka, autorka powieści i nowel o tematyce współczesnej oraz sentymentalnych romansów obyczajowych z życia wyższych sfer: "Ordynat Michorowski”, "Gehenna czyli dzieje nieszczęśliwej miłości”, "Dziedzictwo” czy "Zaszumiały pióra”. Najbardziej znana z powieści, to "Trędowata”, którą czterokrotnie ekranizowano. Wszystkie jej utwory zostały w 1951 roku w Polsce objęte zapisem cenzury, podlegały natychmiastowemu wycofaniu z bibliotek. Zmarła 18 marca 1943 roku.

1899 - Urodziła się Suzanne Lenglen, "boska Zuzanna”, francuska tenisistka, 15-krotna mistrzyni Wimbledonu, pierwsza zawodowa tenisistka w historii. W swojej karierze wygrała 81 turniejów singlowych, z czego siedem bez straty gema. Była jedną z pierwszych międzynarodowych gwiazd kobiecego sportu. Zmarła 4 lipca 1938 roku. 125 rocznica

1904 - Zmarł Friedrich Siemens, niemiecki wynalazca i przemysłowiec. W 1856 roku opatentował regenerator ciepła zastosowany w piecach do wytopu stali i szkła. Był założycielem koncernu elektrotechnicznego. Urodził się 8 grudnia 1826 roku. 125 rocznica

1906 - Oddano do użytku kamienną wieżę widokową na Wielkiej Sowie w Sudetach, najwyższym szczycie Gór Sowich. Uroczystość otwarcia zgromadziła tłumy ludzi. Wieży nadano imię Otto von Bismarcka. Na tarasie widokowym podziwiano panoramy od Śnieżnika po Śnieżkę oraz od Wzgórz Trzebnickich po Broumovské stěny. Po II wojnie światowej obiekt otrzymał imię Władysława Sikorskiego, a w 1981 roku - Mieczysława Orłowicza, turysty i krajoznawcy. Obie nazwy się nie przyjęły. W 2006 zakończono remont budowli, która dziś jest jedną z kilku wież widokowych w Sudetach Środkowych. Inne znajdują się na: Górze Świętej Anny, Górze Wszystkich Świętych, Kalenicy, Włodzickiej Górze oraz w Suszynie.

1911 - Urodziła się Barbara West, po latach była jedną z ostatnich żyjących ocalałych pasażerów z katastrofy Titanica, który zatonął 15 kwietnia 1912 roku. Po skończeniu edukacji została guwernantką, potem nauczycielką wychowania fizycznego. Przez całe życie unikała rozgłosu związanego z najsłynniejszą morską katastrofą. Sporadycznie komunikowała się z British Titanic Society. Zmarła 16 października 2007 roku.

1913 - Urodził się Henryk Korotyński, polonista, dziennikarz, publicysta, działacz polityczno-społeczny. Przez 20 lat redaktor naczelny „Życia Warszawy”, redaktor „Trybuny Ludu”. Autor książek: „Dziesięć tygodni w Korei”, „Trzy czwarte prawdy” i „Różnie bywało”. Zmarł 19 września 1986 roku.

1922 - Urodził się Andrzej Grabiński, adwokat, obrońca w procesach politycznych okresu PRL, działacz KSS "KOR”, doradca NSZZ "Solidarność”, oskarżyciel posiłkowy w procesie sprawców morderstwa księdza Jerzego Popiełuszki. W czasie stanu wojennego działał w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom, organizował pomoc dla Grup Oporu "Solidarni” i zdelegalizowanych komisji zakładowych związku. Działał w Naczelnej Radzie Adwokackiej i Zrzeszeniu Prawników Polskich oraz w Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów w Kraju. Zmarł 5 kwietnia 2006 roku. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

1924 - Zmarł Charles August Lindbergh, amerykański prawnik i polityk pochodzenia szwedzkiego, ojciec pilota, który wsławił się pokonaniem Atlantyku w 1927 roku, Charlesa Lindbergha. Przez 5 lat był członkiem Kongresu Stanów Zjednoczonych. Urodził się 20 stycznia 1859 roku. 100 rocznica

1930 - Urodził się Ryszard Dyja, dziennikarz, komentator sportowy, reżyser filmów dokumentalnych. W latach 1953-68 tworzył audycje sportowe w Polskim Radiu. Potem był trzykrotnie szefem Naczelnej Redakcji Programów Sportowych TVP. Był sprawozdawcą na wielu imprezach sportowych, igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata w piłce nożnej, rajdach Monte Carlo. Autor wielu książek, w tym "Czas narodzin i czas umierania”, reżyser ponad 40 filmów i reportaży o tematyce sportowej. Zmarł 2 października 2002 roku.

1931 - Polskie Radio uruchomiło radiostację w Raszynie. Była to najsilniejsza stacja radiowa w Europie o mocy 120 kilowatów, dzięki niej Polskie Radio uzyskało zasięg międzynarodowy. Posiadała dwa maszty o wysokości 280 metrów każdy, pomiędzy którymi rozpięto antenę. Odbudowana po wojnie budowla licząca 335 metrów, do 1962 roku była najwyższa w Europie.

1939 - Zmarł Aleksander Brückner, filolog, slawista, historyk kultury i języka, profesor uniwersytetu w Berlinie. Zajmował się dziejami kultury polskiej, odkrywając liczne zabytki piśmiennictwa polskiego, między innymi w 1890 roku "Kazania świętokrzyskie”. Napisał wiele prac, między innymi" "Dzieje kultury polskiej”, "Słownik etymologiczny języka polskiego”, "Dzieje języka polskiego”, "Encyklopedię staropolską” i "Mitologię słowiańską”. Urodził się 29 stycznia 1856 roku. 85 rocznica

1940 - Urodził się Josif Brodski, jeden z najwybitniejszych rosyjskich i amerykańskich poetów i eseistów XX wieku. W ZSRR został skazany na przymusowe roboty za pasożytnictwo społeczne w głośnym procesie w 1964 roku. W 1972 pozbawiony obywatelstwa i wydalony ze Związku Radzieckiego, zamieszkał w Nowym Jorku. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1987 za "uniwersalne wartości całokształtu twórczości literackiej, odznaczające się jasnością myśli i poetycką siłą". Na uroczystości wręczenia nagrody powiedział: "Jestem absolutnie przekonany, że nad człowiekiem, który czyta poezję, trudniej jest zapanować niż nad tym, który jej nie czyta". Na własne życzenie został pochowany w Wenecji, którą uwielbiał, i której poświęcił esej "Znak wodny". Zmarł 28 stycznia 1996 roku.

1941 - Urodził się Bob Dylan, legenda amerykańskiej piosenki, kompozytor i autor tekstów, twórca piosenek uznawanych za hymny pokolenia: "Blowin’in the Wind” i "Like a Rolling Stone” oraz protest songów: "The Times They Are a-Changin'” i "Hurricane”. Jest pierwszym w historii piosenkarzem i tekściarzem, któremu przyznano najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie - Nagrodę Nobla. Dylan został nią uhonorowany za "tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni". Artysta najpierw przez długi czas zwlekał z decyzją o przyjęciu wyróżnienia, a potem odmówił przyjazdu do Sztokholmu na ceremonię wręczenia nagród. Odebrał ją dopiero w kwietniu 2017 roku przy okazji swoich koncertów w stolicy Szwecji. Zamiast smokingu lub fraku - których wymaga etykieta - pojawił się w ciemnej bluzie z kapturem.

1942 - Urodził się James Fraser Stoddart, szkocki chemik, związany z Northwestern University w USA. W 2016 został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za zaprojektowanie i syntezę maszyn molekularnych. Wraz z nim zostali uhonorowani Jean-Pierre Sauvage i Bernard Lucas Feringa.

1946 - W Leningradzie urodziła się Irena Kirszenstein-Szewińska, lekkoatletka, która specjalizowała się w biegach sprinterskich i skoku w dal. Zdobyła siedem medali olimpijskich, trzynastokrotnie była medalistką mistrzostw Europy. Ośmiokrotnie poprawiała rekordy świata. Lekkoatletką została przez przypadek. Jej talent odkryła w 1960 roku Liliana Bucholc, nauczycielka wychowania fizycznego w warszawskiej szkole imienia Jarosława Dąbrowskiego. Kiedy zobaczyła wynik sportsmenki w biegu na 60 metrów, pomyślała, że zepsuł jej się stoper. Zrozumiała, że ma do czynienia z wielkim talentem i 14-latka trafiła do trenera Jana Kopyto w Polonii Warszawa. Barwy tego klubu reprezentowała do końca kariery. Zmarła 29 czerwca 2018 w Warszawie.

1953 - Urodził się Alfred Molina, brytyjski aktor. Pierwszą jego znaną kreacją była postać przewodnika przez dżunglę w "Poszukiwaczach zaginionej Arki" Stevena Spielberga. W karierze wcielał się doskonale w role Francuzów, Rosjan, Anglików, Kubańczyków czy Meksykanów. Jego dużą kreacją była rola doktora Octopusa w "Spider-Manie 2". Był też odtwórcą roli członka Opus Dei, biskupa Aringarosa w filmie "Kod da Vinci".

1956 - W Lugano w Szwajcarii odbył się pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji. Wygrała go Szwajcarka Lys Assia z utworem "Refrain". Jest to europejska impreza muzyczna, w której biorą udział przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców - EBU. W 2015 roku została wpisana do księgi rekordów Guinnessa, jako najdłużej transmitowany coroczny konkurs muzyczny w historii. Największe gwiazdy, które wygrały festiwal Eurowizji, a później zrobiły międzynarodową karierę, to szwedzka grupa ABBA - zwycięzcy w 1974 roku oraz Celine Dion, która w 1988 reprezentowała Szwajcarię.

1966 - Zmarła Stefania Lachowska, kompozytorka i pedagog, autorka utworów orkiestrowych, wokalnych, kameralnych, drobnych utworów fortepianowych dla dzieci. Opracowała wiele pieśni ludowych, między innymi: "Dwie pieśni kaszubskie”, "Dwie pieśni kurpiowskie”, "Malowanki ludowe”. Urodziła się 20 sierpnia 1898 roku.

1972 - Zmarł Michał Choromański, dramaturg i prozaik, autor powieści "Zazdrość i Medycyna", "W rzecz wstąpić" i "Słowacki wysp tropikalnych". W młodym wieku zapadł na gruźlicę kości i gruźlicę płuc, co skazało go na wielokrotne pobyty w szpitalach i sanatoriach. Podczas pobytu w Zakopanem zainteresowali się nim Karol Szymanowski i Kazimierz Wierzyński. Ten ostatni przedstawił młodego pisarza Marii Kasprowiczowej, wdowie po Janie Kasprowiczu. To spotkanie zapoczątkowało błyskawiczną karierę Michała Choromańskiego. Urodził się 22 czerwca 1904 roku. 1972 - Frakcja Czerwonej Armii przeprowadziła w zachodnioniemieckim Heidelbergu zamach na kwaterę główną armii amerykańskiej w Europie. Zginęło trzech żołnierzy, a pięciu zostało rannych.

1974 - Zmarł Duke Ellington, amerykański pianista i kompozytor, uznany za jednego z największych jazzmanów świata. Autor kompozycji takich, jak "Sophisticated Lady”, "Caravan”, "Black, Brown and Beige”, "Harlem Suite” czy "Peer Gynt Suites”. Prezydent Nixon nadał mu "Medal of Freedom", najwyższe odznaczenie cywilne Stanów Zjednoczonych. Urodził się 29 kwietnia 1899 roku. 50 rocznica

1977 - Zmarł Tadeusz Sowicki, malarz, scenograf, ilustrator książek, współpracownik teatrów lalkowych i dramatycznych, autor wierszy i dramatów. Współtwórca wraz z żoną Marią Krężlewicz Teatru Lalki i Aktora "Guliwer" w Warszawie. Był kierownikiem literackim i plastycznym tego teatru w latach 1947-1952. Uczestniczył w wojnie obronnej 1939 roku, a następnie, jako żołnierz Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich brał udział w obronie Tobruku i zdobyciu Monte Cassino. Odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. Urodził się 20 lipca 1915 roku.

1977 - Początek głodówki działaczy KOR w warszawskim kościele świętego Marcina, której intencją było uwolnienie robotników skazanych za udział w protestach w Radomiu i Ursusie oraz członków i współpracowników KOR aresztowanych po śmierci Stanisława Pyjasa. Była to pierwsza głodówka protestacyjna zainicjowana przez środowisko Komitetu Obrony Robotników. Zakończyła się 31 maja. Rada Państwa 19 lipca 1977 pod wpływem licznych protestów, między innymi głodówki w kościele świętego Marcina, wydała dekret o amnestii.

1982 - Zmarła Stanisława Perzanowska, aktorka, reżyser teatralny, pedagog. Była związana ze scenami warszawskimi. Słuchacze Polskiego Radia zapamiętali ją z roli Heleny Matysiakowej w powieści radiowej "Matysiakowie". W swojej karierze wystąpiła także w kilku filmach, przed kamerą debiutowała jeszcze przed II wojną światową. Wykładowca warszawskiej PWST. Urodziła się 2 lipca 1898 roku.

1983 - Zmarł Otto Axer, scenograf, malarz i pedagog - wykładowca warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. W latach 30. XX wieku pracował w teatrach Lwowa, Łodzi i Warszawy, głównie z Leonem Schillerem, projektując między innymi dekoracje do "Nie-Boskiej komedii” Krasińskiego. Autor scenografii do spektakli: "Kaukaskie koło kredowe”, "Mieszczanin szlachcicem”, "Miarka za miarkę”, "Cezar i Kleopatra”. Urodził się 3 lipca 1906 roku.

1996 - Zmarł Marek Rostworowski, historyk sztuki, wieloletni kustosz Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Był autorem wielu wystaw, między innymi w Muzeum 600-lecia na Jasnej Górze w Częstochowie w 1982 roku, w Oddziale Zbiory Czartoryskich - 1984 oraz w Domu Rodzinnym Jana Pawła II w Wadowicach - 1984. W latach 1980-1990 działał w "Solidarności”. Uczestniczył w 1981 w I Krajowym Zjeździe Delegatów w Gdańsku, a następnie w grudniu 1981 w obradach Kongresu Kultury Polskiej, przerwanych w związku z wprowadzeniem stanu wojennego. W 1991 pełnił funkcję ministra kultury i sztuki w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. Urodził się 22 lutego 1921 roku.

1997 - Odsłonięto kamień wyznaczający geograficzny środek Europy na Litwie, ustanowiony w 1989 roku przez francuski Narodowy Instytut Geografii.

1999 - Zmarł Józef Ratajczak, poeta, prozaik, znawca i badacz poezji, autor powieści "Dzień Twojej Matki”, kroniki "Życie teatralne Poznania”. Pisał również dla dzieci - sztuki teatralne i wiersze. Urodził się 29 lutego 1932 roku. 25 rocznica

2000 - Zmarł Oleg Jefremow, rosyjski aktor i reżyser teatralny, współzałożyciel Studia Młodych Aktorów "Sovremiennik", inscenizator sztuk, między innymi Riazowa, Galicza, Aksionowa. Urodził się 1 października 1927 roku.

2002 - Zmarł Zdzisław Czeszejko-Sochacki, prawnik, specjalista w dziedzinie prawa konstytucyjnego, adwokat, poseł na Sejm, ambasador w Szwajcarii, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w latach 1993-2001. Autor artykułów i publikacji z zakresu prawa. Członek Rady Krajowej PRON w 1983 roku. Jego dorobek naukowy stanowi prawie 40 monografii i studiów z zakresu adwokatury, prawa sądowego, konstytucyjnego i parlamentarnego, a także teorii i praktyki prawodawstwa. Autor ponad 100 artykułów i publikacji naukowych z dziedziny prawa. Urodził się 10 kwietnia 1927 roku.

2002 - Premiera filmu "Pianista" w reżyserii Romana Polańskiego będącego ekranizacją wspomnień Władysława Szpilmana, polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia. Podczas II wojny światowej od 1940 przebywał on w getcie warszawskim. W trakcie wielkiej akcji likwidacyjnej latem 1942 roku wydostał się z getta i dzięki pomocy polskich przyjaciół zaczął ukrywać się w Warszawie po "aryjskiej” stronie. Po upadku Powstania Warszawskiego przetrwał dzięki kapitanowi Wehrmachtu - Wilmowi Hosenfeldowi. W roli głównej wystąpił Adrien Brody, natomiast w rolę Hosenfelda wcielił się Thomas Kretschmann. Film otrzymał wiele nagród na międzyn festiwalach, w tym trzy Oscary, Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes, dwie Nagrody BAFTA i siedem Cezarów.

2002 - Sejm RP przyjął ustawę o rozwiązaniu Urzędu Ochrony Państwa i powołaniu w jego miejsce Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu.

2003 - Zmarł Edward Bogusławski, kompozytor i pedagog związany z Państwową Wyższą Szkołą Muzyczną w Katowicach. Jego utwory były prezentowane zarówno na estradach polskich, między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień”, Poznańskiej Wiośnie Muzycznej, Śląskich Dniach Muzyki Współczesnej, jak i zagranicznych. Urodził się 22 września 1940 roku.

2007 - Sejm RP przyjął ustawę dotyczącą finansowania leczenia ofiar wypadków drogowych z OC i ustawę o utworzeniu Wojsk Specjalnych RP

2008 - Zmarł Józef Szaflik, historyk, specjalista w zakresie historii najnowszej i współczesnej, organizator badań nad historią wsi i polskiego ruchu ludowego, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Autor licznych prac naukowych, w tym: „O rząd chłopskich dusz”, „Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast”, „Wincenty Witos: Moja tułaczka". Inicjator i organizator trzech Kongresów Historyków Wsi i Ruchu Ludowego: w Rzeszowie, Lublinie i w Pułtusku. Urodził się 18 lutego 1930 roku.

2014 - Papież Franciszek rozpoczął trzydniową podróż apostolską do Ziemi Świętej. Odwiedził Jordanię, Palestynę i Izrael. Był w trzech miastach: Ammanie, Betlejem i Jerozolimie. Spotkał się z patriarchą Bartłomiejem i przedstawicielami różnych wspólnot chrześcijańskich. Pielgrzymka ta była drugą zagraniczną podróżą papieża Franciszka. 10 rocznica

2015 - W II turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda pokonał ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego. Andrzej Duda uzyskał 51,55 procent głosów. Zwycięzca wyborów 6 sierpnia złożył przysięgę prezydencką przed Zgromadzeniem Narodowym.

2019 - Zmarł Tadeusz Szybowski, aktor teatralny, związany z Krakowem. Zadebiutował w 1950 roku, w Teatrze Rapsodycznym Mieczysława Kotlarczyka. Grał także w Teatrze Poezji a przez niemal cały okres kariery, od 1954 do 1990 roku, związany był z Teatrem imienia Juliusza Słowackiego, w którym zagrał około 70 ról. Występował również w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia. Ma na swoim koncie wiele ważnych ról. W premierowym przedstawieniu "Brat naszego Boga" Karola Wojtyły, zagrał rolę spowiednika, rolę "Kordiana" w inscenizacji Bronisława Dąbrowskiego, W "Weselu" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego wystąpił, jako Pana Młody i Upiór. Urodził się 16 sierpnia 1932 roku. 5 rocznica

2020 - Zmarła Edyta Jurkowlaniec-Kopeć, biolog, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Była specjalistką fizjologii snu, kierowała Katedrą Fizjologii Zwierząt i Człowieka Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Była członkinią -założycielem Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem. W latach 2014-2015 przewodniczyła Lokalnej Komisji Etycznej do spraw Doświadczeń na Zwierzętach w Gdańsku.

2022 - Zmarł Stanisław Salmonowicz, historyk prawa i administracji specjalizujący się w historii nowożytnej, profesor nauk prawnych, wykładowca akademicki. W okresie PRL był opozycyjny wobec władz, w latach 70. - przęśladowany i rozpracowaywany przez SB. Cztery miesiące przebywał w areszcie. Urodził się 9 listopada 1931roku.

2023 - Zmarła Tina Turner (z domu Anna Mae Bullock), amerykańska gwiada muzyki pop, rock i soul. Wykonawczyni przebojów "Private Dancer", „I Can’t Stand the Rain” czy „It’s Only Love”. Była także autorką tekstów, choreografką, tancerką i aktorką. Nagrała kilkadziesiąt płyt i odbyła kilkanaście tras koncertowych po całym świecie. Urodziła się 26 listopada 1939 roku. 1. rocznica

Zobacz także

2025-01-02, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 2 stycznia - Światowy Dzień Introwertyka. » więcej 2025-01-01, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 1 stycznia - Światowy Dzień Pokoju, proklamowany przez papieża Pawła VI, obchodzony przez Kościół katolicki od 1968. 1 stycznia - Kościół katolicki… » więcej 2024-12-31, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 1435 - W Brześciu Kujawskim Polska zawarła pokój z zakonem krzyżackim, kończący wojnę polsko-krzyżacką. Zakończył konflikt sprzymierzonych ze sobą… » więcej 2024-12-30, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 274 - Zmarł Feliks I, święty Kościoła katolickiego, papież od 5 stycznia 269 roku. Usankcjonował, wcześniejszy zwyczaj odprawiania mszy świętej na grobie… » więcej 2024-12-29, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 1170 - Zginął Tomasz Becket, święty, angielski duchowny, arcybiskup Canterbury, doradca króla Henryka II, z którym wszedł w konflikt na tle przepisów ograniczających… » więcej 2024-12-28, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 801 - Rekonkwista: po rocznym oblężeniu król Akwitanii oraz przyszły król Franków i Święty Cesarz Rzymski Ludwik I Pobożny wyzwolił Barcelonę spod panowania… » więcej 2024-12-27, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 27 grudnia - Święto Świętego Jana, Apostoła i Ewangelisty. » więcej 2024-12-26, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 26 grudnia - drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. » więcej 2024-12-25, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 25 grudnia 352 - Pierwsze obchody święta Bożego Narodzenia w Cesarstwie Rzymskim. » więcej 2024-12-24, godz. 00:01 Kartka z kalendarza Wigilia świąt Bożego Narodzenia » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »