Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-09-29, 19:50 Autor: Daniel Klimczak

Janusz Kowalski zachęca do podpisywania petycji przeciw zamknięciu SOR-u przy Katowickiej. Roman Kolek: "Staraliśmy się, by do tej sytuacji nie doszło"

Janusz Kowalski zachęca opolan do podpisywania petycji przeciwko likwidacji SOR-u przy Szpitalu Wojewódzkim w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Janusz Kowalski zachęca opolan do podpisywania petycji przeciwko likwidacji SOR-u przy Szpitalu Wojewódzkim w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Janusz Kowalski zachęca opolan do podpisywania się pod petycją przeciwko likwidacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w opolskim Szpitalu Wojewódzkim.
Podczas dzisiejszej (29.09) konferencji prasowej, polityk przekonywał, że pozostawienie w stolicy regionu tylko jednego SOR-u byłoby "armagedonem medycznym", dlatego, wspólnie z miejskimi radnymi Małgorzatą Wilkos, Sławomirem Batko oraz Tomaszem Wróblem, zainicjował akcję społeczną "ratujmy SOR".

Winą za zaistniałą sytuację, kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do sejmu, obarcza wicemarszałka Romana Kolka.

- Dlaczego argument, jakoby szpital nie mógł spełnić wymogu całodobowych badań endoskopowych? Ten argument jest podnoszony przez pana wicemarszałka Kolka za zamknięciem tego oddziału - wskazywał.

Polityk dodaje, że samorząd województwa miał prawie rok na dostosowanie się do zaostrzonych wymagań i nie podjął w tym czasie wystarczających działań.

- Proszę pokazać dokumenty, czyli wniosek pana marszałka Kolka, pisemny, do ministra zdrowia, w którym jest jasno zapisane, że prosimy o to, żeby tę datę 30 czerwca 2020 przesunąć o, na przykład, kilka miesięcy - apelował.

Wicemarszałek Roman Kolek wskazuje, że szpital nie jest w stanie spełnić nowych warunków ze względu na opór ze strony NFZ.

- Była kwestia całodobowej możliwości wykonywania badań endoskopowych. Szpital o to zabiegał już od dłuższego czasu i Narodowy Fundusz Zdrowia był w sporze z tym szpitalem, jeśli chodzi o ten warunek - przekonuje.

Ponadto samorządowiec zapewnia, że bezskutecznie sygnalizował problem na szczeblu centralnym.

- Odsyłam do protokołów rozmów posiedzeń komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego. Rozmawiałem na ten temat i uzyskałem odpowiedź, że takie podkręcenie warunków wynikało z jakiegoś nacisku, aby nie dochodziło do sytuacji, że pacjent, nie mając udzielonej pomocy w danym szpitalu, krąży między innymi szpitalami - zapewnia.

Roman Kolek uspokaja, że ewentualne przemianowanie SORu w izbę przyjęć nie będzie stanowiło zagrożenia dla pacjentów. Samorządowiec zaprosił Janusza Kowalskiego do rozmowy na temat funkcjonowania służby zdrowia w regionie. Jak dodał, jest przeciwnikiem załatwiania tego typu spraw za pośrednictwem mediów.
Janusz Kowalski
Janusz Kowalski
Roman Kolek
Roman Kolek

Zobacz także

2019-10-13, godz. 21:50, Wiadomości z regionu Exit poll na Opolszczyźnie: 5 mandatów dla PiS, 4 dla KO, po jednym dla Lewicy, PSL z Kukizem i Mniejszości Niemieckiej Według sondażowych wyników wyborów Prawo i Sprawiedliwość na Opolszczyźnie uzyskało 35,4 procent, Koalicja Obywatelska - 27,7, Lewica - 12,6, PSL - 11,3, Konfederacja 5,6 proc. » więcej 2019-10-13, godz. 21:15, Wiadomości z regionu Sondaż exit poll dla Prawa i Sprawiedliwości. W sejmie też Konfederacja Prawo i Sprawiedliwość zdobyło największe poparcie w wyborach do Sejmu - tak wynika z sondażu IPSOS, przeprowadzonego na zlecenie TVP, TVN24 i Polsat News. » więcej 2019-10-13, godz. 18:10, Wiadomości z regionu O godzinie 17.00 frekwencja na Opolszczyźnie wyniosła prawie 40 procent i była najniższa w kraju 39.54 proc. - taka była o godzinie 17 frekwencja wyborcza w województwie opolskim. W całej Polsce frekwencja wyniosła 45,94 procent. » więcej 2019-10-13, godz. 17:45, Wiadomości z regionu Obwody odrębne, czyli głosowanie w zakładach karnych czy szpitalach W województwie opolskim mieszkańcy mają do dyspozycji 881 lokali wyborczych, ale funkcjonują również tak zwane obwody odrębne, które znajdują się między innymi w Areszcie Śledczym w Opolu, w Szpitalu Wojewódzkim przy ulicy Katowickiej… » więcej 2019-10-13, godz. 13:36, Wiadomości z regionu W południe frekwecja w regionie wynosi 15,26%. Jest wyższa niż 4 lata temu 15,26 procent - taka była frekwencja o godzinie 12.00 w województwie opolskim. Jest ona wyższa niż 4 lata temu, wtedy o tej samej godzinie wynosiła 13,58 procent. W kraju trwają wybory do parlamentu. » więcej
9101112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »