Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-08-23, 13:00 Autor: Daniel Klimczak

Prace budowlane trwają, muzealnicy czekają na kolejne odkrycia. Co kryje ziemia w centrum Nysy?

Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Rynek w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Rynek w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Po ostatnich odkryciach w czasie przebudowy nyskiego rynku, archeolodzy spodziewają się natrafić na kolejne podziemne pozostałości dawnej miejskiej zabudowy. Niewykluczone, że znaleziska staną się w przyszłości turystyczną atrakcją.
Do tej pory w północnej pierzei rynku natrafiono na pozostałości piwnic. Część z nich powstała jeszcze w czasach renesansu. Odkrycie nie było zaskoczeniem dla archeologów, gdyż jeszcze przed wojną ta część miasta była gęsto zabudowana. Jak zapowiada dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie Edward Hałajko, w czasie prac bliższym otoczeniu miejscowej bazyliki najprawdopodobniej odkopane zostaną kolejne pozostałości dawnej zabudowy.

- Możemy się spodziewać, że pod Placem Wyszyńskiego, czyli pomiędzy płytą rynku a bazyliką, znajdziemy pozostałości tych kamienic i tutaj należałoby się zastanowić, czy w przyszłości w jakiś sposób też nie wyeksponować tych reliktów - wskazuje.

Na razie nie zdecydowano jeszcze kiedy i w jaki sposób będzie można wyeksponować odnalezione pamiątki dawnej Nysy. Pod uwagę branych jest kilka koncepcji, a jedna z nich zakłada wykorzystanie w tym celu nowoczesnej technologii.

- Można by było się zastanowić, czy w przyszłości nie stworzyć tam parku archeologicznego, w którym byłoby pokazane to podziemie, jak i też częściowo, może bardziej w sposób multimedialny, jak ta zabudowa nadziemna wyglądała - dodaje dyrektor.

Niewykluczone też, że pozostałości kamienic zostaną w przyszłości zabezpieczone i zabudowane pawilonem, mającym chronić je przed wpływem czynników atmosferycznych.
Edward Hałajko
Edward Hałajko

Zobacz także

3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »