Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-10-31, 20:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Reforma finansów samorządowych wywołuje wątpliwości dotyczące nakładów na oświatę

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Adobe Stock]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Adobe Stock]
1 stycznia wejdzie w życie reforma finansów samorządowych, na którą czekano także w gminach i powiatach Opolszczyzny. Ustawa zmienia sposób naliczania dochodów tych jednostek oraz likwiduje subwencję oświatową od państwa, do której krocie dokładały samorządy.
- Dotychczasową subwencję zastąpi kwota potrzeb oświatowych - mówi wiceburmistrz Prudnika Wiesław Kopterski, który przez wiele lat był dyrektorem szkoły zawodowej. – W planach tych pieniędzy na oświatę będzie więcej. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że w tej puli zawarte są również skutki ustaw, które przewidują podwyżki. Są tam również pieniądze przeznaczone na przedszkola. Po prostu są ukryte inne koszty, które gmina będzie musiała ponieść, żeby realizować zadania oświatowe.

Subwencja oświatowa przekazywana samorządom lokalnym przez państwo nie wystarczała na utrzymanie szkół. Do tego zadania powiat prudnicki dokładał nawet 6 mln zł rocznie.

- Obecnie nasze potrzeby oświatowe zostały naliczone na podstawie danych, które miało ministerstwo z 15 maja – wskazuje Janusz Siano, wicestarosta prudnicki. - Kwota ta jest około milion złotych wyższa, aniżeli ta subwencja, którą otrzymywaliśmy dotąd. Trzeba jednak zaznaczyć, że w tej kwocie mieści się również planowana na przyszły rok podwyżka dla nauczycieli w wysokości pięciu procent. Kwota na potrzeby oświatowe będzie na podobnym poziomie, co dotychczasowa subwencja.

Reforma finansów samorządowych przewiduje wzrost dochodów gmin i powiatów z tytułu udziału w podatkach od firm i pracowników. Ma to być źródło zaspokajania lokalnych potrzeb oświatowych.
Wiesław Kopterski
Janusz Siano

Zobacz także

2024-10-03, godz. 18:56, Wiadomości z regionu Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W towarzystwie samorządowców gminnych i powiatowych odwiedził Łąkę Prudnicką… » więcej 2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 09:00, Wiadomości z regionu "Wydaje się, że nie jest źle". Nadzór budowlany po kontrolach w powiecie prudnickim W powiecie prudnickim, mimo ogromu strat na zalanych terenach, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania niewiele obiektów. W czterech gminach przeprowadzono przegląd m.in. 961 domów mieszkalnych. Do zinwentaryzowania pozostało jeszcze… » więcej
12131415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »