Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-04-03, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Władze Prudnika i Głogówka nie popierają starosty w kwestii powołania powiatowego konserwatora zabytków

Zabytkowe centrum Głogówka [fot.gminaglogowek.info]
Zabytkowe centrum Głogówka [fot.gminaglogowek.info]
Powołanie powiatowego konserwatora zabytków w Prudniku postuluje tamtejszy starosta. Ma to sprzyjać lepszej ochronie historycznych obiektów oraz skrócić czas oczekiwania na decyzje służb konserwatorskich. Jednak propozycja ta nie zyskuje akceptacji w gminach tego powiatu.
- Mieszkańcy, projektanci, czy inwestorzy mają problemy z uzgodnieniami konserwatorskimi dotyczącymi infrastruktury budowlanej – uważa starosta prudnicki Radosław Roszkowski, który kandyduje na radnego powiatu. – Trwa to nieraz bardzo długo. Dlatego funkcja powiatowego konserwatora zabytków ma bardzo ułatwić życie mieszkańcom i inwestorom. Osoba ta, także powinna stać na straży dziedzictwa kulturowego, walczyć o to, by najcenniejsze obiekty architektoniczne podlegały ochronie i nie były bezmyślnie niszczone.

Zasadność powołania powiatowego konserwatora zabytków negują władze Prudnika. Sceptycznie zapatruje się na to również burmistrz Głogówka.

- Jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami wojewódzkiego konserwatora zabytków – wskazuje Piotr Bujak, który ubiega się o reelekcję. – Pojawiają się kwestie, w których dochodzi do dyskusji merytorycznej, natomiast całkiem dobrze sobie tutaj radzimy w rozwiązywaniu problemów. Mówię to z perspektywy gminy, która posiada bardzo wiele zabytków. Powołanie takiej jednostki na poziomie powiatowym wygenerowałoby niepotrzebne koszty. Także mogłoby stanowić zbędny, pośredni element na drodze sprawnej komunikacji między samorządami a wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Powiatowego konserwatora zabytków mają starostwa w Nysie i Kluczborku. Stanowisko to zlikwidowano w ubiegłym roku w Brzegu. Powodem był brak zgody wszystkich gmin i strony rządowej na dalsze finansowanie.
Radosław Roszkowski
Piotr Bujak

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »