Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-03-20, 17:46 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnicka ciepłownia przejdzie z węgla na zieloną energię. Inwestycja za ponad 30 mln zł

Zakład Energetyki Cieplnej w Prudniku. Konferencja prasowa poświęcona modernizacji spółki gminy [fot. Jan Poniatyszyn]
Zakład Energetyki Cieplnej w Prudniku. Konferencja prasowa poświęcona modernizacji spółki gminy [fot. Jan Poniatyszyn]
Zakład Energetyki Cieplnej w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Zakład Energetyki Cieplnej w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Blisko 30 mln zł ma kosztować modernizacja Zakładu Energetyki Cieplnej w Prudniku – podano podczas konferencji prasowej w tej firmie. Docelowo spółka gminy podgrzewać będzie wodę spalając rocznie 10 tysięcy ton biomasy, a więc tyle, ile obecnie zużywa węgla. Ekologiczne paliwo pochodzić ma głównie z gospodarstw prudnickiej Stadniny Koni oraz pobliskiej biogazowni w Wierzbcu, gdzie wytwarzany brykiet będzie produktem ubocznym.
- To zminimalizuje koszty transportu i będzie wejściem w gospodarkę cyrkularną - wyjaśnia ekspert energetyczny dr inż. Paweł Kurtasz. – To wygląda w ten sposób, że zwierzęta produkują łajno, odpad, który trafia do biogazowni. Tam fermentuje i jest z niego pozyskiwany biogaz. Powstaje odpad pofermentacyjny. Frakcję stałą się suszy. Robi się z tego brykiety, którym pali się w tego typu instalacjach, która jest tutaj zaproponowana. Kaloryczność takiego brykietu jest porównywalna z kalorycznością drewna. Elementy tej technologii były stosowane w wielu różnych miejscach. Pionierstwo tego polega na tym, żeby je połączyć w jeden łańcuch geograficznie nieoddalony.

Unowocześnienie prudnickiej ciepłowni ma polepszyć jej rentowność.

- Opłaty mieszkańców nie powinny rosnąć, ceny będą stabilne – zapewnia Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika ubiegający się o reelekcję. – Wiemy, że transformacja energetyczna musi nastąpić. Modernizacja Zakładu Energetyki Cieplnej wydarzy się w najbliższych dwóch latach. Przejdziemy z węgla na zieloną energię. Przede wszystkim zostanie wybudowany kocioł na biomasę, powstanie magazyn energii, będzie fotowoltaika, pompy ciepła.

Modernizacja prudnickiego Zakładu Energetyki Cieplnej sfinansowana ma być w połowie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Montaż finansowy inwestycji dopełni kredyt, który zaciągnie spółka gminy.
Paweł Kurtasz
Grzegorz Zawiślak

Zobacz także

2024-10-18, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Ulgi podatkowe dla poszkodowanych rolników będą, ale w przyszłym roku. "Został wykorzystany limit" Poszkodowani przez powódź rolnicy nie mogą w tym roku liczyć na umorzenie podatku rolnego z tytułu klęski żywiołowej. Powodem są ograniczenia obowiązujące w Unii Europejskiej, a problem ten dotyczy m.in. farmerów z powiatu pru… » więcej 2024-10-17, godz. 16:30, Wiadomości z regionu "Przyhamuj, życie przed tobą". W szkołach ruszają spotkania z ekspertami ruchu drogowego Uświadomienie zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym - to cel kampanii edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed tobą”, której organizatorem jest opolski kurator oświaty, a jego adresatami są uczniowie szkół ponadpodstawowych regionu… » więcej 2024-10-16, godz. 17:57, Wiadomości z regionu "Kolejna powódź firmę zabije z pewnością". Trudna sytuacja Spółdzielni Pionier w Prudniku Nawet 20 mln zł mogą wynieść straty powodziowe Spółdzielni Pionier w Prudniku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód w zakładzie przy ul. Batorego, który mieści się w sąsiedztwie rzeki przepływającej przez miasto. » więcej 2024-10-16, godz. 06:15, Wiadomości z regionu Najbardziej zniszczone budynki będą rozebrane. Popowodziowe kontrole w powiecie prudnickim Po powodzi nadzór budowlany nakazał rozbiórkę 6 i wyłączenie z użytkowania 7 prywatnych obiektów w powiecie prudnickim. W sumie przeprowadzono przegląd stanu technicznego 1167 domów jednorodzinnych. Skontrolowano 1524 obiekty o różnym… » więcej 2024-10-15, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Wojna w Ukrainie. Sroga zima spowoduje kolejną falę ukraińskich uchodźców? Ubywa Polaków na Ukrainie, również w tych miejscowościach, które mają umowy partnerskie z samorządami na Opolszczyźnie. Powody wyjazdów to wojna wywołana przez Rosję, pogarszające się warunki życia i duże bezrobocie. Porozumienia… » więcej
45678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »