Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-03-20, 17:46 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnicka ciepłownia przejdzie z węgla na zieloną energię. Inwestycja za ponad 30 mln zł

Zakład Energetyki Cieplnej w Prudniku. Konferencja prasowa poświęcona modernizacji spółki gminy [fot. Jan Poniatyszyn]
Zakład Energetyki Cieplnej w Prudniku. Konferencja prasowa poświęcona modernizacji spółki gminy [fot. Jan Poniatyszyn]
Zakład Energetyki Cieplnej w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Zakład Energetyki Cieplnej w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Blisko 30 mln zł ma kosztować modernizacja Zakładu Energetyki Cieplnej w Prudniku – podano podczas konferencji prasowej w tej firmie. Docelowo spółka gminy podgrzewać będzie wodę spalając rocznie 10 tysięcy ton biomasy, a więc tyle, ile obecnie zużywa węgla. Ekologiczne paliwo pochodzić ma głównie z gospodarstw prudnickiej Stadniny Koni oraz pobliskiej biogazowni w Wierzbcu, gdzie wytwarzany brykiet będzie produktem ubocznym.
- To zminimalizuje koszty transportu i będzie wejściem w gospodarkę cyrkularną - wyjaśnia ekspert energetyczny dr inż. Paweł Kurtasz. – To wygląda w ten sposób, że zwierzęta produkują łajno, odpad, który trafia do biogazowni. Tam fermentuje i jest z niego pozyskiwany biogaz. Powstaje odpad pofermentacyjny. Frakcję stałą się suszy. Robi się z tego brykiety, którym pali się w tego typu instalacjach, która jest tutaj zaproponowana. Kaloryczność takiego brykietu jest porównywalna z kalorycznością drewna. Elementy tej technologii były stosowane w wielu różnych miejscach. Pionierstwo tego polega na tym, żeby je połączyć w jeden łańcuch geograficznie nieoddalony.

Unowocześnienie prudnickiej ciepłowni ma polepszyć jej rentowność.

- Opłaty mieszkańców nie powinny rosnąć, ceny będą stabilne – zapewnia Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika ubiegający się o reelekcję. – Wiemy, że transformacja energetyczna musi nastąpić. Modernizacja Zakładu Energetyki Cieplnej wydarzy się w najbliższych dwóch latach. Przejdziemy z węgla na zieloną energię. Przede wszystkim zostanie wybudowany kocioł na biomasę, powstanie magazyn energii, będzie fotowoltaika, pompy ciepła.

Modernizacja prudnickiego Zakładu Energetyki Cieplnej sfinansowana ma być w połowie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Montaż finansowy inwestycji dopełni kredyt, który zaciągnie spółka gminy.
Paweł Kurtasz
Grzegorz Zawiślak

Zobacz także

2024-03-01, godz. 20:00, Kultura i rozrywka Biała: zaginął srebrny skarb synagogi. Trop urywa się we Wrocławiu Artefakty z dawnej synagogi przekazano Izbie Regionalnej w Białej. Żydowską świątynię zniszczyli Niemcy podczas nocy kryształowej w 1938 roku. Dotychczas sądzono, że nie zachowały się żadne pozostałości bożnicy. Według przekazów… » więcej 2024-03-01, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Na rekrutację do przedszkoli coraz bardziej wpływa bilans demograficzny Rodzice nie muszą martwić się o przyjęcie dzieci do przedszkoli - zapewniają samorządowcy z Głuchołaz i Prudnika. W poprzednich latach były z tym problemy, tworzono listy rezerwowe oczekujących na przyjęcie. W gminach trwa rekrutacja… » więcej 2024-02-28, godz. 19:41, Wiadomości z regionu KWW Tak! dla Ziemi Prudnickiej zaprezentował kandydatów w wyborach samorządowych Byli burmistrzowie wystartują z Komitetu Wyborczego Wyborców Tak! dla Ziemi Prudnickiej. To nowe ugrupowanie w powiecie. Jego liderzy zaprezentowali program, z którym będą ubiegać się o mandat społeczny w kwietniowych wyborach sam… » więcej 2024-02-28, godz. 09:20, Wiadomości z regionu "Sytuacja Prudnika jest bardzo trudna". Katarzyna Czochara o swoim starcie w wyborach samorządowych - Rozmowy z mieszkańcami Prudnika jednoznacznie pokazały mi, że powinnam działać na rzecz gminy - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara, która w nadchodzących wyborach samorządowych… » więcej 2024-02-27, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Gminy mają problemy z dochodzeniem należności podatkowych od firm i mieszkańców Wielomilionowe zaległości z tytułu lokalnych opłat i podatków mają niektóre gminy, również te na Opolszczyźnie. Problem jest ogólnokrajowy i zdaniem Najwyższej Izby Kontroli negatywnie wpływa na dochody samorządów. » więcej
52535455565758
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »