Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-02-27, 07:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: trzeba wymienić drewniane elementy zabytkowej wieży. Remont był prowizorką?

Wieża Woka w Prudniku. Zabytek pozostaje niedostępny dla turystów [fot. Jan Poniatyszyn]
Wieża Woka w Prudniku. Zabytek pozostaje niedostępny dla turystów [fot. Jan Poniatyszyn]
Drewniany taras widokowy prudnickiej Wieży Woka [fot. Jan Poniatyszyn]
Drewniany taras widokowy prudnickiej Wieży Woka [fot. Jan Poniatyszyn]
Średniowieczna Wieża Woka w Prudniku przez kolejny rok będzie niedostępna dla turystów. Zdecydowały względy bezpieczeństwa. Próby czasu nie wytrzymała drewniana część zabytku, który po remoncie udostępniono zwiedzającym w 2009 roku.
- Wątpliwości dotyczą materiału, z którego wykonano m.in. klatkę schodową oraz wieńczący budowlę taras widokowy – wyjaśnia Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. – Przeprowadziliśmy badania i ekspertyzy. Prawdopodobnie trzeba będzie wymienić cały materiał, aby rozwiązać problem tej prowizorki, która była wykonana. Powinna wytrzymać kilkadziesiąt lat, a wytrzymała maksymalnie 13 lat. Będziemy szli w kierunku zastosowania konstrukcji metalowej z okładziną drewnianą, aby wyglądało to podobnie jak obecnie. Natomiast projekt przy obecnych cenach może sięgać nawet 2 mln zł.

Zdaniem samorządowców użyte do rekonstrukcji Wieży Woka drewno pochodzi najprawdopodobniej z tego samego rzutu, z którego w gminie Prudnik wykonano wieże widokowe na Koziej Górze oraz w Wieszczynie. Pierwszą z nich rozebrano, a drugą zamknięto dla turystów. Powodem było znaczne zniszczenie materiału.

Wieża Woka jest pozostałością XIII-wiecznego zamku, zarazem najstarszym zabytkiem Prudnika i jednym z najstarszych tego typu obiektów obronnych w Polsce. Z tarasu można było podziwiać Góry Opawskie.
Jarosław Szóstka

Zobacz także

2024-03-01, godz. 20:00, Kultura i rozrywka Biała: zaginął srebrny skarb synagogi. Trop urywa się we Wrocławiu Artefakty z dawnej synagogi przekazano Izbie Regionalnej w Białej. Żydowską świątynię zniszczyli Niemcy podczas nocy kryształowej w 1938 roku. Dotychczas sądzono, że nie zachowały się żadne pozostałości bożnicy. Według przekazów… » więcej 2024-03-01, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Na rekrutację do przedszkoli coraz bardziej wpływa bilans demograficzny Rodzice nie muszą martwić się o przyjęcie dzieci do przedszkoli - zapewniają samorządowcy z Głuchołaz i Prudnika. W poprzednich latach były z tym problemy, tworzono listy rezerwowe oczekujących na przyjęcie. W gminach trwa rekrutacja… » więcej 2024-02-28, godz. 19:41, Wiadomości z regionu KWW Tak! dla Ziemi Prudnickiej zaprezentował kandydatów w wyborach samorządowych Byli burmistrzowie wystartują z Komitetu Wyborczego Wyborców Tak! dla Ziemi Prudnickiej. To nowe ugrupowanie w powiecie. Jego liderzy zaprezentowali program, z którym będą ubiegać się o mandat społeczny w kwietniowych wyborach sam… » więcej 2024-02-28, godz. 09:20, Wiadomości z regionu "Sytuacja Prudnika jest bardzo trudna". Katarzyna Czochara o swoim starcie w wyborach samorządowych - Rozmowy z mieszkańcami Prudnika jednoznacznie pokazały mi, że powinnam działać na rzecz gminy - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara, która w nadchodzących wyborach samorządowych… » więcej 2024-02-27, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Gminy mają problemy z dochodzeniem należności podatkowych od firm i mieszkańców Wielomilionowe zaległości z tytułu lokalnych opłat i podatków mają niektóre gminy, również te na Opolszczyźnie. Problem jest ogólnokrajowy i zdaniem Najwyższej Izby Kontroli negatywnie wpływa na dochody samorządów. » więcej
52535455565758
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »