Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-01-10, 21:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowcy chcą likwidacji państwowego regulatora cen wody i ścieków

Wody Polskie zatwierdzają taryfy na wodę w naszych kranach [fot. A. Pospiszyl]
Wody Polskie zatwierdzają taryfy na wodę w naszych kranach [fot. A. Pospiszyl]
Arbitralność i zwlekanie z decyzjami - to zastrzeżenia, które gminy, także z Opolszczyzny, formułują wobec Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Część samorządów domaga się likwidacji tej instytucji.
Wody Polskie, w oparciu o propozycje spółek komunalnych, ustalają między innymi taryfy za wodę i ścieki w gminach. To głównie z tymi kompetencjami związane są zastrzeżenia włodarzy gmin.

- Oczekiwanie na decyzję Wód Polskich opóźniło inwestycję na ulicy Działkowej o dwa lata – wytyka burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. - Było to związane m.in. z decyzjami wydawanymi przez Wody Polskie. Druga spraw to jest akceptowanie taryf spółek wodnych. Ktoś w sztuczny sposób zakłamuje rzeczywistość. Mamy współczynniki na poziomie podwyżki dwucyfrowej, a odgórnie jest przyznane, że podwyżka może być zaakceptowana tylko jednocyfrowa. Są spółki na krawędzi upadłości, gdyż te stawki są za niskie.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku zamknął ubiegły rok dodatnim wynikiem finansowym – podaje burmistrz Zawiślak. Na razie nie wiadomo natomiast, jaki będzie zeszłoroczny bilans działalności „Wodociągów” w Głuchołazach.

- W 2022 roku nasza spółka miała finansową stratę – przyznaje burmistrz Edward Szupryczyński. - Nie miała wpływu na cenę wody i ścieków. Dodatkowo mamy jeszcze kredyty związane z wodociągowaniem i kanalizowaniem gminy. Nie było spodziewanych wpływów z tytułu opłat za wodę. Nie będzie dobrze przy takiej cenie za wodę i ścieki. Gdyby nie było wielkiej polityki to Wody Polskie spełniłyby swoje zadania.

Zgodnie z założeniami, które przyświecały powołaniu Wód Polskich, ich rolą jako regulatora jest ochrona konsumentów przed nieuzasadnionym wzrostem opłat dla mieszkańców.

- Gminy na każdym etapie mają wgląd w te procedury, a w ubiegłym roku procedowaliśmy 141 wniosków taryfowych - wyjaśnia Linda Hofman, rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. – Wydaliśmy 88 decyzji zatwierdzających. 65 decyzji było odmownych, a to oznacza, że w toku analizy i weryfikacji wniosku nie znaleźliśmy uzasadnienia dla proponowanych przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne taryf. Wody Polskie nie ustalają zatem tych przedmiotowych taryf, a jedynie zatwierdzają te propozycje taryfowe lub też nie.

Przypomnijmy, że państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie powstało w 2018 roku. Miało to związek z reformą prawa wodnego w Unii Europejskiej.

Według nieoficjalnych doniesień, obecny rząd ma rozważać przychylenie się do wniosków o ich likwidację.
Grzegorz Zawiślak
Edward Szupryczyński
Linda Hofman

Zobacz także

2024-10-30, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Kształcenie techniczne. Współpraca szkół na pograniczu polsko-czeskim Efekty współpracy szkół pogranicza polsko-czeskiego zaprezentowano podczas prudnickiej konferencji edukacyjnej. Spotkanie było jednym z przedsięwzięć projektu innowacji w nauczaniu technicznym. Jego celem jest m.in. wymiana doświadczeń… » więcej 2024-10-28, godz. 19:30, Kultura i rozrywka „Chcą inaczej spędzać czas wolny”. Fani fantastyki zamierzają zawiązać w Prudniku stowarzyszenie Prudnicki Klub Fantastyki założyło w tym mieście 16 osób m.in. z Opola. Skupia głównie miejscowych fanów Tolkiena, Sapkowskiego, średniowiecza oraz larpów. » więcej 2024-10-26, godz. 15:45, Wiadomości z regionu Cztery trasy do wyboru. Około 500 osób wystartowało w pieszym maratonie Malownicze trasy i sporo wyzwań. Tak wyglądał XXII Maraton Pieszy w Prudniku. To cykliczna impreza, która promuje walory turystyczne samego miasta i jego okolic. » więcej 2024-10-21, godz. 17:37, Kultura i rozrywka Zakupiona kolekcja przedwojennych pocztówek pozwoli prześledzić rozwój architektoniczny Prudnika Prudnickie muzeum wzbogaciło zbiory, nabywając kolekcję 336 kart pocztowych z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Placówka otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nabór wniosków prowadził… » więcej 2024-10-21, godz. 15:25, Gospodarka RZGW Wody Polskie Gliwice ruszyły z naprawianiem szkód po wielkie wodzie Sprawdzanie i badanie stanu zapory w Jarnołtówku, zabezpieczanie uszkodzonej skarpy na dnie Złotego Potoku, czy zasypywanie wyryw - to między innymi obecnie wykonuje Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej w Gliwicach, który jest odpowiedzialny… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »