Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2021-01-02, 17:45 Autor: Witold Wośtak

Kilkadziesiąt nowych drzew i tysiące roślin. Oleski park jest teraz Centrum Ochrony Bioróżnorodności

Duży park miejski w Oleśnie [fot. www.facebook.com/Urząd Miejski w Oleśnie]
Duży park miejski w Oleśnie [fot. www.facebook.com/Urząd Miejski w Oleśnie]
Duży park miejski w Oleśnie [fot. www.facebook.com/Urząd Miejski w Oleśnie]
Duży park miejski w Oleśnie [fot. www.facebook.com/Urząd Miejski w Oleśnie]
Duży park miejski w Oleśnie [fot. www.facebook.com/Urząd Miejski w Oleśnie]
Duży park miejski w Oleśnie [fot. www.facebook.com/Urząd Miejski w Oleśnie]
Zakończyła się rewitalizacja dużego parku miejskiego w Oleśnie. Na powierzchni 2,5 hektara jest ponad 40 nowych ławek i lamp, położono ekologiczną nawierzchnię i zlikwidowano bariery architektoniczne dla niepełnosprawnych.
Celem było utworzenie Centrum Ochrony Bioróżnorodności, więc zainstalowano budki lęgowe dla ptaków, owadów i nietoperzy. - W parku nasadzono przeszło 60 lip, klonów, kasztanowców i buków oraz ponad 1100 nowych krzewów - mówi Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna.

- Teraz jest dość trudny czas zimowy. Wiemy, że wszystkie nasadzenia zostały wykonane, ale jeszcze nie widać ich zbyt dobrze. One pokażą się pięknie w okresie wiosennym, a mam na myśli głóg, dereń, jaśminowiec, porzeczkę oraz barwinek. Absolutnym rekordem jest natomiast liczba 4500 bylin takich jak zawilec, kosaciec, sasanka, parzydło, miodunka, kopytnik i wiele innych.

Park będzie też pełnić funkcje edukacyjne, bo jest miejsce na plenerowe lekcje, a na nowych ścieżkach można znaleźć kilkanaście tablic informacyjnych.

- To również kwestie związane z samym oświetleniem. Wymieniając stare lampy, które były niebezpieczne dla owadów, zainstalowaliśmy zimne lampy LED-owe. One nie powodują zanieczyszczenia świetlnego pod kątem organizmów funkcjonujących w parku - dodaje Sylwester Lewicki.

Partnerem projektu było Nadleśnictwo Olesno. Rewitalizacja kosztowała niemal 1,7 miliona złotych, gdzie 1,3 miliona stanowiło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Sylwester Lewicki 1
Sylwester Lewicki 2

Zobacz także

2018-12-20, godz. 16:40, Gospodarka Kolejny fragment DW 454 został wyremontowany. Tym razem w Pokoju Oddano do użytku wyremontowany fragment drogi wojewódzkiej 454 w Pokoju, to trasa Opole - Namysłów. Koszt przebudowy kilometrowego odcinka jezdni, budowy chodnika i ścieżki rowerowej o takiej samej długości wyniósł 6 milionów 200… » więcej 2018-12-14, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Seniorzy z Olesna mają wyremontowane miejsce do spotkań i pomysłowych inicjatyw Klub Senior+ działa od wtorku (11.12) w Oleśnie. To pierwsza taka placówka w gminie. » więcej 2018-12-11, godz. 06:37, Gospodarka Wiele pytań, mało odpowiedzi. Opolscy menadżerowie medyczni rozmawiali o perspektywie finansowej na 2019 O skutkach podwyżki cen prądu i wzroście płacy minimalnej rozmawiali w Borkach Małych menadżerowie medyczni. Podsumowali kończący się rok oraz analizowali rozwiązania i strategie funkcjonowania na najbliższe miesiące. » więcej 2018-12-10, godz. 16:30, Kultura i rozrywka 105 Pomników Historii na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wśród nich dwie perły z Opolszczyzny Prezydent Andrzej Duda wpisał kolejne 14 zabytków na listę polskich Pomników Historii. Ten tytuł otrzymują wyjątkowe obiekty o najwyższych w skali kraju wartościach historycznych, architektonicznych, artystycznych i naukowych. Na… » więcej 2018-12-05, godz. 22:00, Kultura i rozrywka Wokół oleskiego kościoła świętej Anny krąży wiele legend. Lada chwila świątynia będzie oficjalnym Pomnikiem Historii Wiele legend dotyczy kościoła świętej Anny w Oleśnie. Jak już informowaliśmy, unikatowa budowla sakralna będzie na liście 100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości. » więcej
110111112113114115116
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »