Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2022-06-27, 16:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

"70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" w Głubczycach. Głubczyce wczoraj i dziś!

Dworzec w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Dworzec w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Wakacyjna akcja Radia Opole i NTO - ta nasza urodzinowa - bo przypomnijmy - 70 lat gramy już dla Państwa dotarła w upalny poniedziałek do Głubczyc.
Głubczyce i cały powiat odwiedza regularnie nasz reporter Grzegorz Frankowski. Z kim spotkał się na urodzinowej trasie? Zapraszamy do wysłuchania materiału.

A z czym jeszcze kojarzymy Głubczyce? No chyba najważniejsze to dworzec, w oryginalnym kształcie parowozu, który grał w filmie z samym Willem Dafoe a dziś... popada w ruinę, choć plany odbudowy i nadania nowego charakteru są. Jest też Polonia Głubczyce, która króluje na murawie, a na polach - jeszcze kilka lat temu - król był tylko jeden - zwał się burak cukrowy. Nasi dziennikarze odwiedzają Głubczyce regularnie.

Jest rok 1967. Wybudowanie kilometra drogi w Nowym Rożnowie koło Głubczyc kosztuje... uwaga... pół miliona złotych. Wodociągi okazały się o 100 tys. zł tańsze. Skąd to wiemy - z Radia Opole. Tym tematem zajął się wiosną 67 red. Faustyn Chmielnicki. Wziął na spytki fachowca.

Czyn społeczny był w mocy, lata mijały, Głubczyce rosły w siłę. Lata 70. i 80. to prawdziwy boom na wyroby dziewiarek z zakładów Unii. W szczytowym momencie to było aż 6 oddziałów, oprócz Głubczyc też Biała Prudnicka, Łącznik, Strzeleczki. Mieli przychodnie, żłobki, przedszkole, jadalnię - obiad kosztował 10 złotych, świetlice a pożarnicza drużyna zakładowa - kobiet podkreślmy - w 1977 roku zdobyła srebrny medal na VI Międzynarodowej Olimpiadzie Pożarniczej w Trydencie. Na co dzień panie produkowały - najkrócej mówiąc - można było się tam ubrać od stóp do głów. Od skarpet po czapki, szaliki, śpiochy dla maluszków, kalesony dla seniorów. w 1981 roku zakłady Unii Głubczyce odwiedziła red. Teresa Jasińska,

Historia zakładów Unii skończyła się w 2001 roku. Nie wytrzymały naporu wolnego rynku. Ale to już historia na zupełnie inny czas. A już jutro zabieramy Państwa w ramach akcji "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" do Pokoju. Nasze plenerowe studio stanie przy domu kultury. Warto nas słuchać ale warto też odwiedzić studio - bo mamy zabawę plenerową z nagrodami.
Grzegorz Frankowski z wizytą w Głubczycach 27.06.2022
Z wizytą w zakładach Unii Głubczyce w 1981 roku
Zaopatrzenie rolnictwa Głubczyc i okolic w wodę w 1967 roku

Zobacz także

2022-06-08, godz. 16:00, ROD - artykuły 70 lat Radia Opole. Pracownicy rozgłośni odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę Pracownicy Radia Opole odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę za wieloletnią służbę. Złote i srebrne medale trafiły do 18 osób. To dziennikarze, osoby związane z administracją czy też techniką. Uroczystość wręczenia odznaczeń… » więcej 2022-06-08, godz. 07:00, ROD - artykuły Gąsienice kuprówki rudnicy atakują mieszkańców Brońca w powiecie oleskim Kuprówka rudnica, gatunek motyla, a dokładniej gąsienice kuprówki zaatakowały drzewa i ludzi w niewielkim Brońcu koło Olesna. Owady oblepiły krzewy, drzewa, wchodzą do domów, a ludzie w kontakcie z owadem dostają podrażnienia skóry… » więcej 2022-06-07, godz. 16:00, ROD - artykuły Ceny paliw coraz wyższe. Opolscy kierowcy oszczędzają, tankują mniej, przesiadają się na rowery Kolejna bariera cen benzyny została przekroczona. W tym tygodniu na wielu stacjach w regionie za najbardziej popularną benzynę PB 95 płacimy już ponad 8 złotych. Specjaliści z branży paliw zapowiadają, że w ciągu najbliższych dni… » więcej 2022-06-06, godz. 16:00, ROD - artykuły Z archiwum Radia Opole: Huta Szkła w Murowie - od złotych czasów do upadku zakładu Akcja letnia Radia Opole oraz Nowej Trybuny Opolskiej odwiedza dzisiaj (06.06) gminę Murów. Pokazujemy, jak miejscowości zmieniały się w ostatnich latach, jaki mają aktualnie potencjał zarówno przemysłowy, jak turystyczny. Wspominamy… » więcej 2022-06-06, godz. 16:00, ROD - artykuły Wojna na Ukrainie. Są pieniądze na mieszkania interwencyjne dla uchodźców 11 mln złotych unijnej dotacji otrzymał urząd marszałkowski w Opolu na budowę i przygotowanie mieszkań interwencyjnych dla uchodźców z Ukrainy. Powstaną w gminach, które wyrażą zainteresowanie. Samorząd wojewódzki sfinansuje… » więcej
261262263264265266267
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »