Radio Opole » Studio M » Koncerty i sesje w Studiu M im. SBB » Zakuka debiutuje płytą „Kukułeczka”! Posłuchaj…
2022-06-22, 21:21 Autor: Agnieszka Lubczańska

Zakuka debiutuje płytą „Kukułeczka”! Posłuchaj pochodzących ze Śląska Opolskiego melodii i ludowych tekstów

Zakuka debiutuje płytą „Kukułeczka”! Posłuchaj pochodzących ze Śląska Opolskiego melodii i ludowych tekstów

- Tu nic absolutnie nie jest przypadkowe, trzeba posłuchać, bo tu jest duży kawałek naszej historii… - tak o tej płycie mówiła Żaneta Plotnik-Krumpietz w audycji „Dobre Granie Radia Opole” przedpremierowo prezentującej utwory z albumu „Kukułeczka”. Rozmowa jest już do posłuchania w zakładce audycji Dobre Granie, a płyta już w Dzień Ojca (23.06) będzie do kupienia w sklepie internetowym Radia Opole, bo to właśnie w naszej rozgłośni, w legendarnym Studiu M im. SBB, pod czujnym uchem Andrzeja Czubińskiego, powstała!
Przejdź do sklepu internetowego Radia Opole i kup płytę!

Kukułeczka” to debiutancki album zespołu Zakuka. Grupa inspiruje się melodiami i tekstami ludowymi pochodzącymi ze Śląska Opolskiego, ale dzięki swojej oryginalności nadaje im zupełnie nowy charakter. Zakuka powstała z inicjatywy wokalistki Żanety Plotnik-Krumpietz i gitarzysty Jakuba Mitoraja, ale na płycie możemy usłyszeć także m.in. kwartet smyczkowy, co w połączeniu z elektronicznymi brzmieniami i mocnym wokalem wokalistki stanowi ciekawe połączenie. Na płycie są momenty wzruszające i bardzo delikatne, ale także mocne uderzenia muzyki elektronicznej w połączeniu z bardzo przebojowym folkowym rytmem.

Zakuka tworzy wokół takich gatunków, jak: pop alternatywny, folk alternatywny, muzyka etniczna, word music, electro folk. Przebojowy singiel „Słoneczko się skryło” wybrzmiewał na playliście Radia Opole, natomiast piosenki „Ciemna nocka” i O siadej siadej” dzięki słuchaczom uplasowały się na I miejscu Opolskiej Listy Polskich Przebojów w Radiu Opole.

Grupa otrzymała honorowe wyróżnienie za „odważne zastosowanie folkloru w muzyce popularnej ” na XXX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe 2020” w Lublinie. Zakuka z Opola to zespół już uznany i doceniony w lokalnym środowisku muzycznym. Ich koncerty to opowieść łącząca przeszłość z przyszłością, którą tworzą z publicznością. Za działalność koncertową zespół został utytułowany Opolską Marką 2019 i w 2021 roku był nominowany do nagrody Miasta Opole za aktywność kulturalną promującą miasto w kraju i za granicą. Twórcy projektu Zakuka Żaneta Plotnik i Jakub Mitoraj w 2021 roku byli w gronie stypendystów Marszałka Województwa Opolskiego „Marszałkowskie Talenty” w kategoriach muzyka oraz twórczość ludowa. We wrześniu w 2021 roku ukazał się teledysk do singla „Ciemna nocka”, który był zapowiedzią debiutanckiej płyty „Kukułeczka”.

Premiera albumu została zaplanowana na 23 czerwca w Dzień Ojca, ale także w Wigilię św. Jana, czyli w przeddzień nocy świętojańskiej, ponieważ intro rozpoczynające płytę jest inspirowane pieśnią śpiewaną właśnie w noc świętojańską, a na płycie tak rozpoczyna się również historia Jana…Janka… Jaśka…

- Zakuka to dla nas coś więcej niż muzyka, dobra zabawa i wyrażanie siebie… To powrót do własnych korzeni, które wciąż nas inspirują do tworzenia nowych dźwięków… – mówią Żaneta Plotnik-Krumpietz i Jakub Mitoraj, twórcy tego dzieła.

Nagrania zrealizowano w Studiu M im. SBB w Radiu Opole, a płyta od 23 czerwca dostępna będzie w sklepie internetowym Radia Opole.

O singlach:
  • Słoneczko się skryło” to muzyczne połączenie korzeni i nowoczesności. Tekst nawiązuje do dawnej ludowej kołysanki, ale muzyczna nowoczesna aranżacja jest zaskakującą odpowiedzią zespołu Zakuka na postrzeganie współczesnego folku. Tekst mimo brzemienia ludowego niesie bardzo uniwersalną treść: nadziei na lepszy dzień, akceptacji różnorodności ludzkich poglądów i wiary w kolejne pokolenia, za które jesteśmy odpowiedzialni. Nawet jeśli „Słoneczko się skryło” które jest m.in. symbolem początku kolejnego dnia to powinniśmy pamiętać, że nadejdzie kolejny nowy dzień, a z nim pomysły, idee, wiara oraz kolejne pokolenia („nasze małe dziecia”) niosące swoją wizję.
  • O siadej siadej” to piękny tekst który jest podziękowaniem dla rodziców. Niegdyś fragmenty tej pieśni były śpiewane w domu Panny Młodej na Opolszczyźnie, ale także w innych wersjach tekstowych na ternie całej Polski. W zupełnie nowej wersji piosenka w wykonaniu zespołu Zakuka, mimo mocnych elektronicznych brzmień, jest jedną z najbardziej wzruszających ze względu na ponadczasowy tekst „Dziękuja Wom Pani Matko, chowaliście mnie jak jabko, Dziękuja Wom Panie Ojcze chowaliście mnie we złocie..”
  • Ciemna nocka” w tym singlu grupa w pełni postawiła na folkowe brzmienie, przebojowy klimat i tajemnicę… Ciemna nocka to piosenka inspirowana połączeniem dwóch fragmentów utworów ludowych spisanych przez Adolfa Dygacza w 1951 roku w Opolu i przez Stanisława Wallisa w 1915 roku Komprachcicach. Do piosenki został nagrany teledysk na ternie miasta Opole.
  • Zahuczały góry, zaszumiały lasy” ta piosenka przypomina nam nie tylko o tym czasie, który minął, ale także o tym czasie, który jeszcze przed nami. Pomimo upływu lat możemy zawsze zmienić coś w naszym życiu lub docenić, a przed wszystkim mieć wpływ na życie kolejnych pokoleń. Natura często nas inspiruje do zmiany i budzenia się na nowo! Człowiek jest częścią natury, która nieustannie uświadamia go o przemijaniu… Warto czasami zatrzymać swoje goniące myśli i wsłuchać się w piękno otaczającego świata i natury…

Zobacz także

2022-09-09, godz. 14:52 Koncert poświęcony cichym bohaterkom Powstań Śląskich "Niezwykłe Kobiety" – we wtorek zapraszamy na szczególny koncert w Studiu M im. SBB Radia Opole. To artystyczny projekt poświęcony cichym bohaterkom Powstań… » więcej 2022-09-01, godz. 11:33 Krzysztof Kobyliński z koncertem w Radiu Opole Krzysztof Kobyliński, jeden z najczęściej słuchanych w świecie polskich jazzmanów, wystąpi z koncertem piano solo w Studiu M im. SBB Radia Opole. Zapraszamy… » więcej 2022-07-19, godz. 17:03 "Prorok XVII" Marka Latarnika Pędziwiatra z koncertu w Studiu M im. SBB Radia Opole [FILM] Nagranie zostało zarejestrowane podczas koncertu Marka Pędziwiatra w Studiu M im. SBB 27 kwietnia 2022. Utwór "Prorok XVII" nie znalazł się na płycie "Marianna"… » więcej 2022-06-08, godz. 17:17 Renata Przemyk z zespołem - transmisja koncertu na antenie Radia Opole już we wtorek po 19:00 W jednym z plebiscytów znalazła się w setce najwybitniejszych artystów XX wieku i nie mamy wątpliwości, że jak najbardziej zasłużenie. Renata Przemyk… » więcej 2022-06-08, godz. 11:08 Rock'n'rollowy koncert Marty Zalewskiej w Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA] W rock'n'rollową podróż zabrała gości Studia M im. SBB Radia Opole - Marta Zalewska, który wystąpiła na naszej scenie wraz z zespołem. Były nawiązania… » więcej 2022-05-31, godz. 20:20 Marta Zalewska z zespołem 7 czerwca wystąpi w Studiu M im. SBB Zadebiutowała na 53. KFPP w Opolu piosenką 'Skrzydła' i to był punkt zwrotny. Jako laureatka konkursu Czwórki Polskiego Radia wydała autorski album zatytułowany… » więcej 2022-05-28, godz. 20:31 "Pojedynek u Mielcarków" - Magdalena i Krzysztof Krakowscy oraz Krzysztof Nurkiewicz wystąpili w Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA… Na scenie Studia M im. SBB odbył się "Pojedynek u Mielcarków". Mogliśmy usłyszeć utwory w wykonaniu Magdaleny i Krzysztof Krakowscy oraz Krzysztof Nurkiewicz… » więcej 2022-05-23, godz. 15:15 Magdalena i Krzysztof Krakowscy oraz Krzysztof Nurkiewicz wystąpią w Studiu M im. SBB - koncert już w sobotę "Pojedynek u Mielcarków", podczas którego wystąpią Magdalena i Krzysztof Krakowscy kontra Krzysztof Nurkiewicz to wydarzenie, które odbędzie się w najbliższą… » więcej 2022-05-20, godz. 16:52 Darek Kozakiewicz LIVE w Radiu Opole! [ZDJĘCIA] Pół wieku imponującej kariery, utwory takich zespołów jak Perfect, Breakout czy Test, ale też zupełnie nowe kompozycje mogliśmy usłyszeć dziś w Studiu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »