Przejdź do sklepu internetowego Radia Opole i kup płytę!
„
Kukułeczka” to debiutancki album zespołu Zakuka. Grupa inspiruje się melodiami i tekstami ludowymi pochodzącymi ze Śląska Opolskiego, ale dzięki swojej oryginalności nadaje im zupełnie nowy charakter. Zakuka powstała z inicjatywy wokalistki Żanety Plotnik-Krumpietz i gitarzysty Jakuba Mitoraja, ale na płycie możemy usłyszeć także m.in. kwartet smyczkowy, co w połączeniu z elektronicznymi brzmieniami i mocnym wokalem wokalistki stanowi ciekawe połączenie. Na płycie są momenty wzruszające i bardzo delikatne, ale także mocne uderzenia muzyki elektronicznej w połączeniu z bardzo przebojowym folkowym rytmem.
Zakuka tworzy wokół takich gatunków, jak: pop alternatywny, folk alternatywny, muzyka etniczna, word music, electro folk. Przebojowy singiel „Słoneczko się skryło” wybrzmiewał na playliście Radia Opole, natomiast piosenki „Ciemna nocka” i O siadej siadej” dzięki słuchaczom uplasowały się na I miejscu
Opolskiej Listy Polskich Przebojów w Radiu Opole.
Grupa otrzymała honorowe wyróżnienie za „odważne zastosowanie folkloru w muzyce popularnej ” na XXX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe 2020” w Lublinie. Zakuka z Opola to zespół już uznany i doceniony w lokalnym środowisku muzycznym. Ich koncerty to opowieść łącząca przeszłość z przyszłością, którą tworzą z publicznością. Za działalność koncertową zespół został utytułowany Opolską Marką 2019 i w 2021 roku był nominowany do nagrody Miasta Opole za aktywność kulturalną promującą miasto w kraju i za granicą. Twórcy projektu Zakuka Żaneta Plotnik i Jakub Mitoraj w 2021 roku byli w gronie stypendystów Marszałka Województwa Opolskiego „Marszałkowskie Talenty” w kategoriach muzyka oraz twórczość ludowa. We wrześniu w 2021 roku ukazał się teledysk do singla „Ciemna nocka”, który był zapowiedzią debiutanckiej płyty „Kukułeczka”.
Premiera albumu została zaplanowana na 23 czerwca w Dzień Ojca, ale także w Wigilię św. Jana, czyli w przeddzień nocy świętojańskiej, ponieważ intro rozpoczynające płytę jest inspirowane pieśnią śpiewaną właśnie w noc świętojańską, a na płycie tak rozpoczyna się również historia Jana…Janka… Jaśka…
- Zakuka to dla nas coś więcej niż muzyka, dobra zabawa i wyrażanie siebie… To powrót do własnych korzeni, które wciąż nas inspirują do tworzenia nowych dźwięków… – mówią Żaneta Plotnik-Krumpietz i Jakub Mitoraj, twórcy tego dzieła.
Nagrania zrealizowano w
Studiu M im. SBB w Radiu Opole, a płyta od 23 czerwca dostępna będzie w sklepie internetowym Radia Opole.
O singlach:
- „Słoneczko się skryło” to muzyczne połączenie korzeni i nowoczesności. Tekst nawiązuje do dawnej ludowej kołysanki, ale muzyczna nowoczesna aranżacja jest zaskakującą odpowiedzią zespołu Zakuka na postrzeganie współczesnego folku. Tekst mimo brzemienia ludowego niesie bardzo uniwersalną treść: nadziei na lepszy dzień, akceptacji różnorodności ludzkich poglądów i wiary w kolejne pokolenia, za które jesteśmy odpowiedzialni. Nawet jeśli „Słoneczko się skryło” które jest m.in. symbolem początku kolejnego dnia to powinniśmy pamiętać, że nadejdzie kolejny nowy dzień, a z nim pomysły, idee, wiara oraz kolejne pokolenia („nasze małe dziecia”) niosące swoją wizję.
- „O siadej siadej” to piękny tekst który jest podziękowaniem dla rodziców. Niegdyś fragmenty tej pieśni były śpiewane w domu Panny Młodej na Opolszczyźnie, ale także w innych wersjach tekstowych na ternie całej Polski. W zupełnie nowej wersji piosenka w wykonaniu zespołu Zakuka, mimo mocnych elektronicznych brzmień, jest jedną z najbardziej wzruszających ze względu na ponadczasowy tekst „Dziękuja Wom Pani Matko, chowaliście mnie jak jabko, Dziękuja Wom Panie Ojcze chowaliście mnie we złocie..”
- „Ciemna nocka” w tym singlu grupa w pełni postawiła na folkowe brzmienie, przebojowy klimat i tajemnicę… Ciemna nocka to piosenka inspirowana połączeniem dwóch fragmentów utworów ludowych spisanych przez Adolfa Dygacza w 1951 roku w Opolu i przez Stanisława Wallisa w 1915 roku Komprachcicach. Do piosenki został nagrany teledysk na ternie miasta Opole.
- „Zahuczały góry, zaszumiały lasy” ta piosenka przypomina nam nie tylko o tym czasie, który minął, ale także o tym czasie, który jeszcze przed nami. Pomimo upływu lat możemy zawsze zmienić coś w naszym życiu lub docenić, a przed wszystkim mieć wpływ na życie kolejnych pokoleń. Natura często nas inspiruje do zmiany i budzenia się na nowo! Człowiek jest częścią natury, która nieustannie uświadamia go o przemijaniu… Warto czasami zatrzymać swoje goniące myśli i wsłuchać się w piękno otaczającego świata i natury…