Wszyscy uczestnicy debaty zgodnie uznali, że opolski Kościół stanął na wysokości zadania, informując wiernych o tym, że problem nadużyć seksualnych nie jest zatajany, wręcz przeciwnie, jest pod kontrolą administracji kościelnej a także stosownych służb. Świadczy o tym najlepiej list, który biskup Andrzej Czaja skierował do wiernych. – Kościół stanął w prawdzie – stwierdziła Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski.
Więcej emocji wzbudził temat tzw. antyszczepionkowej inicjatywy obywatelskiej. Przypomnijmy: projekt, przygotowany przez przeciwników obowiązkowych szczepionek, trafił do Sejmu i został skierowany do dalszych prac w komisjach. Rajmund Miller z PO, Antoni Konopka z PSL, Mariusz Plaskota z Nowoczesnej i Dorota Rak z MN przekonywali, że to błąd, bo obowiązujące przepisy są dobre i nie należy ich zmieniać. Piotr Pancześnik z Porozumienia i Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski twierdzili, że dyskusja jest potrzebna, bo obowiązkowe szczepionki budzą zbyt wiele negatywnych emocji, a ruchy migracyjne sprawiają, że temat chorób zakaźnych wymaga zupełnie nowej debaty.
Jednoznacznym zwolennikiem zmiany przepisów i wprowadzenia – wzorem wielu innych europejskich krajów – dobrowolności szczepień był Marcin Pękalski z formacji Kukiz ’15. Jego zdaniem, nikt w tej chwili nie ponosi odpowiedzialności za powikłania poszczepienne.