Oficjalnej informacji o tym czy certyfikat będzie jeszcze nie ma, ale zaproszenie na Polsko-Amerykańską Konferencję Raka Piersi może wskazywać na to, że zostanie on przyznany. Jest on potwierdzeniem kompleksowości usług w zakresie leczenia raka piersi, profesjonalnego zespołu, jakości używanego sprzętu, prawidłowego podejścia do pacjenta, przekazywania mu rzetelnej informacji, prawidłowej i szybkiej diagnostyki oraz leczenia.
- Certyfikat dla nas jest potwierdzeniem europejskich standardów leczenia i tego, że dobrze pracujemy, a dla pacjentów potwierdzeniem, że na miejscu, w Opolu otrzyma kompleksową pomoc - wyjaśniła dr Radecka.
- Usłyszeliśmy od komisji w trakcie przeprowadzanej kontroli wiele dobrego, chwalono nas między innymi za współpracę między sobą, czyli całego zespołu lekarzy, radiologów, rehabilitantów, dobrą atmosferę na konsylium, przeprowadzanie rozmów z pacjentami i sposób przekazywania im wszelkich informacji - wymieniał gość Loży Radiowej.
Komisja przekazała także pewną rekomendację. Zasugerowała, aby w Opolskim centrum Onkologii stworzyć pracownię badań molekularnych. - To są badania genów w tkance nowotworowej, które mogą przyczynić się do lepszego doboru leczenia. Robi się to obecnie dość powszechnie w onkologii. Mamy stałą umowę podpisaną z jednym z ośrodków akademickich i wysyłamy im fragmenty tkanki nowotworowej do badania. Wynik otrzymujemy po około 10 dniach, gdyby pracownia była na miejscu mielibyśmy go po pięciu dniach - wyjaśniła.
Standardy skoordynowanego leczenia nowotworów mają być także wprowadzone w Opolskim Centrum Onkologii także w przypadkach raka jelita grubego i raka żołądka.