Konkurs, organizowany przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze, ma na celu popularyzowanie wiedzy na temat przepisów wyborczych. Ta wiedza nie jest w Polsce na zbyt wysokim poziomie, czego potwierdzeniem mogą być ostatnie wybory samorządowe, w trakcie których oddano rekordową liczbę głosów nieważnych, co oznacza, że wielu wyborców nie wiedziało, jak wygląda prawidłowa procedura oddania głosu,
- Tegoroczny konkurs jest ukierunkowany na wybory najbliższe, czyli właśnie wybory samorządowe, zdecydowanie najbardziej skomplikowane - mówi nasz gość. - Wyniki podamy 16 listopada, ale już dziś mogę powiedzieć, że wśród laureatów będzie dwójka uczniów z III LO w Opolu. Jeden odpowiedział bezbłędnie na wszystkie 25 pytań, drugi popełnił tylko jeden błąd. Ci z najlepszymi wynikami będą musieli jeszcze napisać esej, który pozwoli wyłonić reprezentanta Opolszczyzny w finale konkursu. Finał odbędzie się w Warszawie w siedzibie PKW.
Tkacza pytaliśmy także o nową mapę wyborczą Opola. Jak tłumaczy, podział na cztery okręgi przygotowany przez opolski ratusz został przez służby wyborcze zaopiniowany pozytywnie, bo spełnia podstawowe kryterium normy przedstawicielskiej: okręg musi zawierać tylu wyborców, ilu powinno przypadać na przypisaną mu liczbę radnych (w przypadku Opola na jednego radnego przypada blisko 5 tysięcy mieszkańców). Właśnie niemożność spełnienia tej normy sprawiła, że nie można było utworzyć specjalnego okręgu dla terenów przyłączonych do Opola - na terenach tych, obszarowo dużych, mieszka raptem 5 tysięcy osób uprawnionych do głosowania.