Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Wiceminister MON Marcin Ociepa o programie zbrojeniowym…
2022-11-14, 18:40 Autor: Ireneusz Prochera

Wiceminister MON Marcin Ociepa o programie zbrojeniowym i sojuszach strategicznych

Wiceminister MON Marcin Ociepa o programie zbrojeniowym i sojuszach strategicznych
- Trzeba podejść do tematu z wielką pokorą, bo mówimy o wielkich pieniądzach, ale jest jedna rzecz droższa od najdroższych zakupów. Tą rzeczą jest wojna, a jeszcze droższą rzeczą jest przegrana wojna - mówił wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa, odnosząc się do raportu analityków, sugerujących, że w sytuacji spowolnienia gospodarczego, Polski nie będzie stać na tak szerokie zakupy uzbrojenia jak dotąd.
Jeśli do gospodarki nie wróci koniunktura, państwo nie będzie w stanie utrzymać gigantycznych nakładów na zbrojenia, sięgających do 2035 roku 600 mld zł – napisano w "Rzeczpospolitej", powołując się na analizy banku Credit Agricole.

Analitycy Credit Agricole Bank Polska podsumowali wartość najważniejszych już realizowanych umów, ale też przygotowywanych inwestycji. Na tej podstawie obliczyli, że "suma wszystkich wydatków na obronę narodową do 2035 roku może sięgnąć astronomicznej kwoty 1,7 bln zł" -donosi "Rz".

Marcin Ociepa, mówił też o tym, dlaczego Polska kupuje tak wiele uzbrojenia, dlaczego wybrała jako partnerów Koreę Południową i USA, o relacjach z Niemcami i Francją oraz propozycji budowy wspólnej armii europejskiej i wspólnych europejskich zakupów.

Podkreślił także, że jednym z wniosków wojny na Ukrainie jest konieczność szkolenia obywateli na wypadek konfliktu, m.in. w ramach dobrowolnej służby wojskowej.

Zobacz także

2022-11-21, godz. 17:01 Ryszard Wilczyński o wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego, finansowaniu in vitro i skardze do Komisji Etyki Poselski… Gościem Otwartego Mikrofonu był poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński. W programie komentował wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, który w… » więcej 2022-11-21, godz. 17:30 Violetta Porowska o wizycie Jarosława Kaczyńskiego w Kędzierzynie-Koźlu, demokracji i przyszłorocznych wyborach W "Otwartym Mikrofonie" gościem była poseł i przewodnicząca Prawa i Sprawiedliwości w okręgu 53 Violetta Porowska. » więcej 2022-11-18, godz. 17:00 Magdalena Ogórek w politycznym podsumowaniu tygodnia Temat związany z eksplozją rakiety tuż przy granicy Polski z Ukrainą zdominował podsumowanie tygodnia red. Magdaleny Ogórek. - To tragedia przede wszystkim… » więcej 2022-11-18, godz. 17:50 Alicja Gawinek o wolontariacie seniorów - Nie ma ludzi niepotrzebnych! - zapewnia Alicja Gawinek, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, zachęcając seniorów do wstępowania… » więcej 2022-11-18, godz. 17:00 Marek Tomków o szczepieniach, brakach leków i bezpieczeństwie lekowym -Mówimy o bezpieczeństwie energetycznym. Mówimy o ropie, mówimy o gazie, energii elektrycznej. To jest odmieniane na wszystkie przypadki. A tak rzadko mówimy… » więcej 2022-11-17, godz. 17:03 Debata "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa" (17.11.2022) Eksperci Narodowego Banku Polskiego spodziewają się w nadchodzących latach stopniowego spadku inflacji oraz spowolnienia gospodarczego. Mimo tego, w ich ocenie… » więcej 2022-11-16, godz. 17:30 Jacek Boczar z Nadleśnictwa Opole o wilkach w lasach, sprzedaży drewna opałowego i o tym, gdzie można nabyć dzicz… - Widać zwiększone zainteresowanie tzw. chrustem, czyli drewnem, które trzeba sobie samemu "wyrobić" w lesie w postaci gałęzi - potwierdza Jacek Boczar z… » więcej 2022-11-16, godz. 17:10 Rafał Bartek o pieniądzach na nauczanie języka niemieckiego - Jestem przeciwnikiem mówienia o symetrii i asymetrii w relacjach państwowych, gdy mowa o mniejszościach. A tu dodatkowo mamy do czynienia z nieporównywalnością… » więcej 2022-11-15, godz. 17:05 O zaskoczeniu po wyborach w USA i negocjacjach z Brukselą Ireneusz Prochera rozmawiał z Piotrem Goćkiem w cyklu "Co… Jaka lekcja dla polskiej polityki płynie z wyborów uzupełniających w USA? Jak wpłyną na dalszą karierę polityczną D.Trumpa? To jedna z kwestii poruszanych… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »