Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Czy wybory w Gruzji zostały sfałszowane? Senator…
2024-10-30, 08:41 Autor: Ireneusz Prochera

Czy wybory w Gruzji zostały sfałszowane? Senator Piotr Woźniak gościem Porannej Rozmowy Radia Opole

Czy wybory w Gruzji zostały sfałszowane? Gościem Porannej Rozmowy był senator Piotr Woźniak
- Miałem okazję być obserwatorem w ramach zgromadzenia parlamentarnego państw Paktu Północnoatlantyckiego. Mieliśmy taką misję obserwacyjną przez kilka dni przed samym dniem wyborów oraz w trakcie trwającej kampanii. - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole senator Lewicy Piotr Woźniak, który obserwował proces wyborczy w Gruzji, w czasier wyborów parlamentarnych. Wybory wygrała, według oficjalnych danych, rządząca partia Gruzińskie Marzenie. Wyników głosowania nie uznały prezydentka Salome Zurabiszwili i partie opozycyjne. Liderzy ugrupowań opozycyjnych odmówili przyjęcia mandatów parlamentarnych i zażądali powtórzenia wyborów.
- Cały problem w Gruzji polega przede wszystkim na tym, że to co najgorsze dla demokracji w Gruzji rozpoczęło się nie w dniu samych wyborów, ale rozpoczęło się w trakcie nierównej kampanii wyborczej. Skala środków przeznaczona przez Gruzińskie Marzenie w stosunku do skali środków przeznaczonych na kampanię przez partie opozycyjne, można przyjąć, że to było 90 do 10. Nierówny dostęp przede wszystkim do mediów publicznych to po pierwsze, nierówny dostęp do mediów komercyjnych to po drugie, a po trzecie narracja w samej kampanii wyborczej mniej więcej można to doprowadzić do jednego wspólnego mianownika, jednego zdania: "Jeśli nie wybierzecie nas ponownie to Gruzji grozi wojna". - przekonywał senator Woźniak. I wyjąsniał mechanizm tej manipulacji.

- Plakaty w tej przestrzeni outdoorowej, billboardowej wyglądały następująco: z jednej strony plakatu występujące zniszczenia wojenne, zdjęcia na przykład ze zniszczonych szkół Mariupolu, a z drugiej strony przy numerze 41 piękne wieżowce Batumi, pokazujące zasobność Gruzinów. Przy tej lewej stronie, gdzie były te billboardy ze zniszczeniami wojennymi, oczywiście numery list opozycji. Przy tej prawej stronie, gdzie były wieżowce Batumi, ekskluzywne miejsca w Gruzji, numer listy Gruzińskiego Marzenia. Więc ta walka była absolutnie nierówna, ta walka pokazywała, że władza nie cofnie się w retoryce przed zupełnie niczym.

Jak dodał gość PRRO, do wzbudzania niepewności wyborców mógł się także przyczynić sam system głosowania, w którym głosy zliczane były elektronicznie. Mogło to wzbudzić obawy wyborców, że zostanie ujawnione jak głosowali.

Senator skomentował także sytuację na polskiej lewicy. Partia Razem postanowiła przejść do opozycji.

- Jak państwo wiecie doskonale, ja byłem wielkim zwolennikiem, aby partia Razem się określiła wreszcie. Nie można być, drodzy państwo, w jednym klubie i być zwolennikiem rządu i przeciwnikiem rządu. Ja zresztą od wielu, wielu lat mówiłem o tym, że mariaż z partią Razem doprowadzi tylko i wyłącznie do tego, że lewica będzie pogrążona w rozpadzie i rozkładzie, i de facto dzisiaj się to dzieje. (...) Moim zdaniem doprowadzi to do bardzo negatywnych widoków na polskiej lewicy, dlatego że zapewne partia Razem wyciskając nieco jak cytrynę potencjał intelektualny i dorobek SLD, a później Nowej Lewicy, doprowadzi do tego, że po pierwsze w sondażach pojawi się już kandydat na prezydenta z partii Razem i zapewne z Nowej Lewicy. To doprowadzi do bardzo marnych wyników obu tych kandydatów bądź kandydatek, a druga sprawa będzie fatalny wynik sondażowy jeśli chodzi o dwie formacje.
Z Piotrem Woźniakiem rozmawia Ireneusz Prochera (30.10.2024)

Zobacz także

2024-11-04, godz. 08:30 "To jest nieprawdopodobny zasób". Adriana Porowska o wyjątkowej sprawności organizacji pozarządowych w czasie powo… - Organizacje pozarządowe nie tylko teraz, ale i we wcześniejszych kryzysach pokazały po prostu swoją ogromną moc sprawczą. Ja byłam właśnie teraz w tych… » więcej 2024-10-31, godz. 08:36 "Żeby nas wewnętrznie skłócić, bo wtedy będziemy słabsi". Bartosz Maziarz o rosyjskich wpływach w Polsce Komisja pod kierownictwem szefa kontrwywiadu wojskowego przedstawiła (30.10) raport dotyczący rosyjskich i białoruskich wpływów na instytucje państwa. To… » więcej 2024-10-28, godz. 11:33 "400 milionów złotych na działania na terenach powodziowych". Andrzej Buła o finansowaniu odbudowy po przejściu … Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był europoseł Andrzej Buła, który pełnił poprzednio funkcję marszałka woj. opolskiego. Przyznał na wstępie, że… » więcej 2024-10-28, godz. 09:40 "Z końcem roku wzrośnie bezrobocie". Dariusz Brzęczek o przewidywanej sytuacji na rynku pracy Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Dariusz Brzęczek, przewodniczący regionu opolskiego NSZZ Solidarność, którego pytaliśmy m.in o referendum, w którym… » więcej 2024-10-25, godz. 09:04 "To jest przykra sytuacja". Marcelina Zawisza o rozłamie w partii Razem 27 osób, w tym grupa parlamentarzystek, odeszła z partii Razem, w przeddzień kongresu, podczas którego miano decydować o tym, czy wyjść ze wspólnego klubu… » więcej 2024-10-24, godz. 08:47 "Negocjacje wciąż trwają". Zuzanna Donath - Kasiura o płaceniu za nadwykonania dla opolskich szpitali Polskie Centrum Onkologii i Stobrawskie Centrum Medyczne w Kup otrzymało wsparcie na inwestycje ze strony Samorządu Województwa Opolskiego. O tym na co przeznaczone… » więcej 2024-10-23, godz. 09:30 "Problem kadrowy narasta tragicznie". Aleksander Iszczuk o luce pokoleniowej w szkołach Średnia wieku polskiego nauczyciela to około 50 lat i jest to problem sygnalizowany przez środowisko nauczycielskie od lat. Może gdzieś koło 2010 roku jeszcze… » więcej 2024-10-22, godz. 08:36 "Czas naszym największym przeciwnikiem". Piotr Pośpiech o wypłacaniu finansowej pomocy powodzianom - Musimy zrobić wszystko, żeby ta pomoc realna, to działanie w kierunku pomocy ludzi poszkodowanych, nie słabło. Z telewizji, głównych portali znika powoli… » więcej 2024-10-21, godz. 09:30 "To jest jedna z perełek Opolszczyzny". Paweł Masełko o potrzebie modernizacji kompleksu na Górze św.Anny - Widzę, jak następuje degradacja tego miejsca, bo ono tak naprawdę jest wykorzystywane raz w roku, jeśli chodzi o organizacje uroczystości państwowych… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »