Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2016-09-27, 22:45 Autor: Agnieszka Lubczańska

Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena - zobacz program

Dagmara Kołodziej (sopran), Maciej Gorczyczyński (bas baryton), Maciej Świerczek (fortepian) wystąpią podczas ostatniego dnia festiwalu 4 października w głogóweckim ratuszu [fot. materiały organizatora]
Dagmara Kołodziej (sopran), Maciej Gorczyczyński (bas baryton), Maciej Świerczek (fortepian) wystąpią podczas ostatniego dnia festiwalu 4 października w głogóweckim ratuszu [fot. materiały organizatora]
Dokładnie 210 lat temu na zamku w Głogówku gościł Ludwig van Beethoven. Bezpośrednim następstwem pobytu kompozytora w mieście, stała się dedykacja IV Symfonii B-dur Op. 60 hrabiemu Franzowi von Oppersdorffowi. Pamięć o tamtym wydarzeniu stała się inspiracją do organizacji Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Tegoroczna edycja potrwa od 28 września do 4 października. Wszystkie koncerty - a będzie ich siedem - odbędą się w głogóweckim ratuszu. Wstęp jest bezpłatny i nie wymaga odbierania wejściówek.

Relacje z festiwalu będzie można śledzić na naszej stronie internetowej oraz w audycji "Rewiry Kultury".
Koncerty w ramach 24. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena odbywać się będę codziennie od środy 28 września do wtorku 4 października o godz. 19:00 w sali ratusza miejskiego w Głogówku.

Uczestnictwo w wydarzeniu będzie okazją wejścia w muzyczne środowisko Wiednia początku XIX wieku, a także odnalezienia inspiracji tym okresem dla kompozytorów XX – wiecznych.

Podczas koncertu inauguracyjnego w środę (28.09) odegrane zostaną dwa tria fortepianowe Beethovena w aranżacji Herbert Piano Trio.

W czwartek (29.09) przy fortepianie zasiądzie Julian Trevelyan – brytyjski pianista, tegoroczny zdobywca Grand Prix międzynarodowego Konkursu Pianistyki Współczesnej w Paryżu. Wystąpią także: Matusz Rożek i Michał Kowalczyk w duecie na fortepian i skrzypce z aranżacją Sonaty F – dur op. 24 oraz Romansami Johana Svendsena i Sonatą e-moll op. 82 Edwarda Elgara.

Podczas trzeciego dnia koncertów na scenie zagości Emil Reinert – francuski pianista w recitalu fortepianowym z utworami m.in. Fryderyka Chopina, Franciszka Brzezińskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Leszka Brodowskiego i Krzysztofa Staniendę usłyszymy w niedzielę (02.10), w piątym dniu festiwalu. Podczas przedostatniego koncertu przed publicznością wystąpią laureaci Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach – Łukasz Chrzęszczyk na fortepianie i Marta Kowalczyk na skrzypcach.

Koncert finałowy, który odbędzie się we wtorek (04.10), opatrzony zostanie występem wokalnym Dagmary Kołodziej (sopran), Macieja Gorczyńskiego (basbaryton) i Marka Świerczka (fortepian).

Organizatorem wydarzenia jest Gmina Głogówek oraz Muzeum Regionalne w Głogówku.
Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Program koncertów 24. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena

Środa 28 września, Ratusz w Głogówku, g. 19:00, Herbert Piano Trio
Czwartek 29 września, Ratusz w Głogówku, g. 19:00, Julian Trevelyan (Anglia) - recital fortepianowy
Piątek, 30 września, Ratusz w Głogówku, g. 19:00, Mateusz Rożek – fortepian, Michał Kowalczyk – skrzypce
Sobota 1 października, Ratusz w Głogówku, g. 19:00, Emil Reinert (Francja) – recital fortepianowy
Niedziela 2 października, Ratusz w Głogówku, g. 19:00 Leszek Brodowski – altówka Krzysztof Stanienda – fortepian
Poniedziałek 3 października, Ratusz w Głogówku, g. 19:00 Koncert laureatów Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach
Wtorek 4 października, Ratusz w Głogówku, g. 19:00 Dagmara Kołodziej – sopran, Maciej Gorczyczyński - basbaryton, Marek Świerczek – fortepian
24. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena potrwa od 28 września do 4 października


Zobacz także

2021-07-19, godz. 13:00, Patronaty - polecamy Nowa płyta Ponad Chmurami, a zespół w koncertowej trasie Ich koncert w Studiu M im. SBB odbył się w listopadzie 2019 roku, teraz trwa ich trasa promująca najnowszą płytę „Czas nic nie zmienił” wydaną pod patronatem Radia Opole. Zespół Ponad Chmurami w Studiu M tym razem nie zagra… » więcej 2021-07-16, godz. 19:00, Kultura i rozrywka Muzyczna Stodoła - nowe miejsce na mapie kulturalnej regionu W Lubrzy pod Prudnikiem rusza cykl letnich koncertów pod wspólnym tytułem 'Muzyczna Stodoła 2021'. Koncerty zaplanowane są w ogrodzie parafialnym w Lubrzy. » więcej 2021-07-16, godz. 14:00, Kultura i rozrywka Radio Opole w Jarocinie! W niedzielę zapraszamy na specjalną audycję przygotowaną z okazji 40-lecia występu TSA w Jarocinie Rusza jeden z największych festiwali rockowych w Polsce. Od dzisiaj (16.07) do niedzieli na scenie w Jarocinie będzie można zobaczyć i usłyszeć gwiazdy polskiej muzyki rockowej. Wśród nich zespół Luxtorpeda, Strachy na Lachy czy… » więcej 2021-07-13, godz. 18:39, Kultura i rozrywka Konkurs "Przeboje al’dęte" rozstrzygnięty. Teraz czas na warsztaty wokalne z Elżbietą Zapendowską Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu wraz z Narodową Orkiestrą Dętą w Lubinie spośród 236 nadesłanych zgłoszeń z całego kraju wytypowało 10 laureatów, którzy wystąpią na opolskim rynku podczas Kawiarenki z Gwiazdami. To wydarzenie… » więcej 2021-07-12, godz. 14:10, Patronaty - polecamy Przystanek Żystoock Festiwal od czwartku do soboty Odbywa się w stodole, jest inicjatywą społeczną i łączy ludzi, którzy czują w sobie rock’n’rolla. Mowa o Festiwalu Żytstoock w małej wsi Żytniów w gminie Rudniki w województwie opolskim. Pierwszy raz odbył się w 2020… » więcej
81828384858687
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »