Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2016-09-27, 22:45 Autor: Agnieszka Lubczańska

Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena - zobacz program

Dagmara Kołodziej (sopran), Maciej Gorczyczyński (bas baryton), Maciej Świerczek (fortepian) wystąpią podczas ostatniego dnia festiwalu 4 października w głogóweckim ratuszu [fot. materiały organizatora]
Dagmara Kołodziej (sopran), Maciej Gorczyczyński (bas baryton), Maciej Świerczek (fortepian) wystąpią podczas ostatniego dnia festiwalu 4 października w głogóweckim ratuszu [fot. materiały organizatora]
Dokładnie 210 lat temu na zamku w Głogówku gościł Ludwig van Beethoven. Bezpośrednim następstwem pobytu kompozytora w mieście, stała się dedykacja IV Symfonii B-dur Op. 60 hrabiemu Franzowi von Oppersdorffowi. Pamięć o tamtym wydarzeniu stała się inspiracją do organizacji Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Tegoroczna edycja potrwa od 28 września do 4 października. Wszystkie koncerty - a będzie ich siedem - odbędą się w głogóweckim ratuszu. Wstęp jest bezpłatny i nie wymaga odbierania wejściówek.

Relacje z festiwalu będzie można śledzić na naszej stronie internetowej oraz w audycji "Rewiry Kultury".
Koncerty w ramach 24. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena odbywać się będę codziennie od środy 28 września do wtorku 4 października o godz. 19:00 w sali ratusza miejskiego w Głogówku.

Uczestnictwo w wydarzeniu będzie okazją wejścia w muzyczne środowisko Wiednia początku XIX wieku, a także odnalezienia inspiracji tym okresem dla kompozytorów XX – wiecznych.

Podczas koncertu inauguracyjnego w środę (28.09) odegrane zostaną dwa tria fortepianowe Beethovena w aranżacji Herbert Piano Trio.

W czwartek (29.09) przy fortepianie zasiądzie Julian Trevelyan – brytyjski pianista, tegoroczny zdobywca Grand Prix międzynarodowego Konkursu Pianistyki Współczesnej w Paryżu. Wystąpią także: Matusz Rożek i Michał Kowalczyk w duecie na fortepian i skrzypce z aranżacją Sonaty F – dur op. 24 oraz Romansami Johana Svendsena i Sonatą e-moll op. 82 Edwarda Elgara.

Podczas trzeciego dnia koncertów na scenie zagości Emil Reinert – francuski pianista w recitalu fortepianowym z utworami m.in. Fryderyka Chopina, Franciszka Brzezińskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Leszka Brodowskiego i Krzysztofa Staniendę usłyszymy w niedzielę (02.10), w piątym dniu festiwalu. Podczas przedostatniego koncertu przed publicznością wystąpią laureaci Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach – Łukasz Chrzęszczyk na fortepianie i Marta Kowalczyk na skrzypcach.

Koncert finałowy, który odbędzie się we wtorek (04.10), opatrzony zostanie występem wokalnym Dagmary Kołodziej (sopran), Macieja Gorczyńskiego (basbaryton) i Marka Świerczka (fortepian).

Organizatorem wydarzenia jest Gmina Głogówek oraz Muzeum Regionalne w Głogówku.
Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Program koncertów 24. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena

Środa 28 września, Ratusz w Głogówku, g. 19:00, Herbert Piano Trio
Czwartek 29 września, Ratusz w Głogówku, g. 19:00, Julian Trevelyan (Anglia) - recital fortepianowy
Piątek, 30 września, Ratusz w Głogówku, g. 19:00, Mateusz Rożek – fortepian, Michał Kowalczyk – skrzypce
Sobota 1 października, Ratusz w Głogówku, g. 19:00, Emil Reinert (Francja) – recital fortepianowy
Niedziela 2 października, Ratusz w Głogówku, g. 19:00 Leszek Brodowski – altówka Krzysztof Stanienda – fortepian
Poniedziałek 3 października, Ratusz w Głogówku, g. 19:00 Koncert laureatów Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach
Wtorek 4 października, Ratusz w Głogówku, g. 19:00 Dagmara Kołodziej – sopran, Maciej Gorczyczyński - basbaryton, Marek Świerczek – fortepian
24. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena potrwa od 28 września do 4 października


Zobacz także

2021-07-24, godz. 15:25, Kultura i rozrywka Pałac Rozkochów stanie się miejscem niecodziennego recitalu 'Recital kameralny na roboczo' na terenie Pałacu Rozkochów, niedaleko Głogówka, proponują na niedzielne (25.07) popołudnie artyści związani z Opolszczyzną. Pochodząca z Opola gitarzystka klasyczna Paulina Garlińska, a także znany… » więcej 2021-07-23, godz. 18:00, Kultura i rozrywka Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa: przed nami wiolonczela na jazzowo Klasycznie, tanecznie, kontemplacyjnie czy jazzowo - w takich odsłonach można odkrywać muzykę wiolonczelową lub z udziałem wiolonczeli w ramach festiwalowej części zainaugurowanej w środę (21.07) 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej… » więcej 2021-07-20, godz. 18:45, Wiadomości z regionu Na wydziale jazzu w Nysie ruszyły egzaminy wstępne. "Trzeba mieć coś w głosie. Coś charakterystycznego, pięknego" Na wydziale jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie rozpoczęły się egzaminy wstępne. Ich zaliczenie jest przepustką do studiowania na specjalizacji wokalistyka i instrumentalistyka. » więcej 2021-07-20, godz. 11:30, Kultura i rozrywka Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa wraca do Nysy. Nie zabraknie nowości, ale będą też tradycyjne elementy Od środy (21.07), przez nieco ponad tydzień, Nysa po raz ósmy stanie się nieformalną, wiolonczelową stolicą Europy. Wszystko za sprawą Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW), stworzonej przez kwartet wiolonczelowy Polish Cello… » więcej 2021-07-19, godz. 15:38, Patronaty - polecamy 8 Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa - zobacz program i nasze relacje! Od 21 do 29 lipca potrwa 8. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa. W programie sześć koncertów. Jeden z nich odbędzie się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu i jest to jedyny koncert biletowany. Pozostałe będą miały miejsce w… » więcej
80818283848586
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »