Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2016-04-13, 15:07 Autor: Agnieszka Lubczańska

Koncert w Filharmonii Opolskiej – transmisja w piątek po 19:00

Filharmonia Opolska [fot. materiały organizatora]
Filharmonia Opolska [fot. materiały organizatora]
Rocznice dwóch ważnych dla Polski dat: 1050 lat Chrztu Polski oraz 76 lat od Zbrodni Katyńskiej, to okazja do refleksji, zadumy i możliwość wysłuchania specjalnego koncertu, który szykuje się w najbliższy piątek (15.04) w Filharmonii Opolskiej. Orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego wykona Uwerturę Es-dur i "Fantazję polską" gis-moll op. 19 Ignacego Jana Paderewskiego. Finałem wieczoru będzie monumentalna Symfonia F-dur „Polonia” op. 14 Emila Młynarskiego. Na fortepianie zagra Julia Kociuban. Koncert poprowadzi Krzysztof Szaniecki, a transmisję na antenie Radia Opole od godz. 19:05 - Elżbieta Trylnik.
1050 lat Chrztu Polski oraz 76 lat od Zbrodni Katyńskiej – oba te wydarzenia, choć pozornie odległe od siebie czasowo i tematycznie, dla organizatorów koncertu stały się okazją do refleksji i motywacją do poszukiwania - osadzonej w bardzo konkretnej historii – tożsamości. Zaprezentowana podczas koncertu muzyka będzie zatem na wskroś polska.
W pierwszej części koncertu sceną zawładnie Ignacy Jan Paderewski. Uwertura Es-dur na orkiestrę symfoniczną pochodzi z młodzieńczego okresu twórczości kompozytora i - mimo ogromnej popularności Paderewskiego jako pianisty, twórcy i polityka – jest właściwie nieznana. Drugie dzieło to "Fantazja polska" gis-moll op.19. Sam Paderewski pisał w swoich pamiętnikach tak: „Lato 1893 spędziłem z synkiem i paroma przyjaciółmi w Yport, małej, spokojnej miejscowości w Normandii. (…) Ten okres spędzony z synem i przyjaciółmi dał mi choć krótką chwilę wytchnienia od ciągłych podróży i pracowitego życia, które dotąd było moim udziałem. (…) Miałem teraz czas na wszystko, poczułem się wolny od ciążącego jarzma. Zabrałem się do kompozycji i rozpocząłem „Fantazję polską” - utwór na fortepian i orkiestrę, który ukończyłem w ciągu pięciu tygodni. „Fantazja” po raz pierwszy została wykonana na festiwalu w Norwich; (…) przy czym kompozycja moja spotkała się z uznaniem publiczności. (…) Grało ją potem wielu innych znanych artystów”. Realizacja partii solowej tego utworu jest wyzwaniem dla pianistów. W Filharmonii Opolskiej wybrzmi ona w wykonaniu Julii Kociuban, laureatki m.in. trzeciej nagrody na 12. Międzynarodowym Konkursie Mozartowskim w Salzburgu.
Finałem wieczoru będzie monumentalna Symfonia F-dur „Polonia” op. 14 Emila Młynarskiego. Młynarski – kompozytor, skrzypek i dyrygent – dobrze wiedział, jak porwać publiczność. Olbrzymi skład orkiestry to doskonały aparat do ukazania patriotycznego ducha narodu polskiego. Szczególnie poruszający jest fakt, że Polonia to jedna z niewielu polskich symfonii, która – mimo że do tej pory nie została wydana drukiem – przetrwała czas wojennej zawieruchy…
Koncertu w całości będzie można posłuchać w Radiu Opole w piątek (15.04) od godz. 19:05. Transmisję wydarzenia poprowadzi Elżbieta Trylnik.
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie Filharmonii Opolskiej.

Zobacz także

2020-10-21, godz. 18:03, Kultura i rozrywka Filharmonia Opolska: zmiany w koncertach i rozmieszczeniu miejsc na widowni! Najbliższe koncerty symfoniczne (23.10, 30.10) w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera nie zostały odwołane, jednak obowiązujące ograniczenia w organizacji wydarzeń kulturalnych wymuszają reorganizację planu widowni. W związku… » więcej 2020-10-20, godz. 11:01, Kultura i rozrywka Muzyczna podróż w czasie na Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" w Mosznej [ZDJĘCIA] Podróż w czasie od wieku XVII aż po pierwszą połowę XVIII wieku zafundowali melomanom wykonawcy trzeciego koncert tegorocznej, 36. odsłony Festiwalu 'Muzyczne Święto Kwitnących Azalii' im. Zbigniewa Pawlickiego w Mosznej. W poniedziałkowy… » więcej 2020-10-18, godz. 16:12, Kultura i rozrywka Moszna: na spotkanie z instrumentem da Vinciego poczekamy do wiosny, ale organizatorzy festiwalu walczą o każdy koncert [AUDIO] Tuż po weekendzie (19.10) mieliśmy się przekonać, jak wygląda i działa Viola Organista - instrument zbudowany przez Sławomira Zubrzyckiego, polskiego pianistę i kompozytora, wg projektu Leonardo da Vinciego. Niestety na taką gratkę… » więcej 2020-10-17, godz. 13:00, Kultura i rozrywka Filharmonia Opolska: kreatywne podejście do pandemicznych ograniczeń [ZDJĘCIA] Tańce skomponowane we Francji, Anglii, Meksyku, ale także w Polsce przedstawił w piątkowy (16.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, zespół Cracow Golden Quintet w składzie: Natalia Jarząbek (flet), Damian Świst… » więcej 2020-10-16, godz. 19:00, Kultura i rozrywka Krzysztof Polonek oficjalnie koncertmistrzem słynnej Berliner Philharmoniker! Polski skrzypek Krzysztof Polonek został oficjalnie koncertmistrzem prestiżowej orkiestry Berliner Philharmoniker, uznawanej za jedną z najlepszych orkiestr na świecie! Jest to wynik zakończonego z sukcesem okresu próbnego, który trwał… » więcej
101102103104105106107
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »