Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2021-09-25, 13:45 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena z aplauzem publiczności otwiera przygotowania do jubileuszu

Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Publiczność 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku nie zawiodła i żywiołowo zareagowała na występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera pod batutą Przemysława Neumanna, zamykający tegoroczny festiwal.
- Mnie się bardzo podobało - przyznaje uczestnik koncertu. - Przede wszystkim byłem zachwycony bogatym brzmieniem orkiestry i tym, że solista potrafił sobie dać z tym radę. Wszystko było pewne, perfekcyjne, naprawdę gratuluję serdecznie!

Finałowy koncert festiwalu, który odbył się w piątkowy (24.09) wieczór w Kościele Parafialnym pw. św. Bartłomieja w Głogówku, a który prowadziła Katarzyna Karwaczyńska, otworzyły dźwięki kompozycji patrona festiwalu czyli Uwertura "Ruiny Aten" op. 113. Nie zabrakło też muzyki polskiej, bo ostatnią kompozycją, jaka zabrzmiała na tegorocznym festiwalu, był poemat symfoniczny Mieczysława Karłowicza "Odwieczne pieśni" op. 10, który niedawno został zarejestrowany przez filharmoników i ukaże się na kolejnej płycie.

- Nie ukrywam, że dla nas zawsze przyjazd do Głogówka, to jest duże wydarzenie, bo to piękne miejsce, ta tradycja - przyznał po koncercie Przemysław Neumann. - Poczucie, że jest się w miejscu, w którym fizycznie był Beethoven, w którym komponował i to nie jest gdzieś daleko poza granicami tylko u nas, to jest rzeczywiście niesamowite doświadczenie i przeżycie. Oprócz tego, ta możliwość dzielenia się z tą wspaniałą publicznością, bo co roku właściwie jest pełen kościół, jesteśmy przyjmowani bardzo, bardzo serdecznie, żeby nie powiedzieć owacyjnie i to jest dla nas wszystkich po prostu duża przyjemność, móc tutaj przyjechać, móc tutaj koncertować i dzielić się tym, co robimy na co dzień.

Dodajmy, że burmistrz Głogówka Piotr Bujak, zamykając oficjalnie tegoroczną odsłonę festiwalu beethovenowskiego zapowiedział równocześnie, że od następnego dnia (czyli od dziś) rozpoczynają się przygotowania do jubileuszu 30-lecia wydarzenia.

Przypomnijmy, że 29. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku trwał od 18 września pod patronatem medialnym Radia Opole. W tym czasie odbyło się 6 koncertów, w tym 3 koncerty z udziałem orkiestr (zorganizowane w kościele pw. św. Bartłomieja) oraz dwa recitale fortepianowe z udziałem pianistów startujących w tegorocznym 18. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, które podobnie jak recital kameralny w wykonaniu silnie związanych z Opolszczyzną artystów, zrealizowane zostały w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Głogówku.

Organizatorami wydarzenia byli gmina Głogówek i Muzeum Regionalne w Głogówku, a patronat honorowy nad festiwalem objęli: Andrzej Buła - marszałek województwa opolskiego, Piotr Bujak - burmistrz Głogówka oraz Narodowe Centrum Kultury.

Więcej na temat festiwalu będzie można usłyszeć w niedzielnej (26.09) audycji "Zapomniana klasyka" w Radiu Opole 2 KULTURA, a także w środowej (29.09) audycji "Klasyka wieczorową porą" na antenie Radia Opole.
Przemysław Neumann, uczestnik koncertu

Zobacz także

2021-11-21, godz. 20:30, Kultura i rozrywka Jarecki będzie gościem Małej Akademii Piosenki w Opolu Czas na kolejną odsłonę Małej Akademii Piosenki.Tym razem najmłodsi mieszkańcy stolicy naszego regionu będą mieli okazję spotkać się z Jareckim. Właściwie to Jarosław Kubów, polski raper i wokalista pochodzący z Opola. Na rynku… » więcej 2021-11-18, godz. 10:45, Kultura i rozrywka Jarosław Szubrycht zdradzi kulisy powstawania biografii Andrzeja Zauchy Dziennikarz, krytyk muzyczny Jarosław Szubrycht będzie gościem Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Opowie o kulisach powstawania swojej najnowszej książki pod tytułem 'Życie, bierz mnie. Biografia Andrzeja Zauchy'. » więcej 2021-11-16, godz. 19:26, Patronaty - polecamy TerePaczków od piątku do niedzieli pełen koncertów Już w najbliższy piątek (19.11) rozpoczną się XXVI Ogólnopolskie Prezentacje Muzyczne TerePaczków. W programie trzydniowej imprezy oprócz koncertów, także warsztaty akustyczno - muzyczne. „Śpiewamy polskie piosenki z duszą i… » więcej 2021-11-16, godz. 15:11, Patronaty - polecamy Wieczór z muzyką organową w Filharmonii Opolskiej Karol Mossakowski powraca na opolską scenę. Artysta jest uważany za jednego z najzdolniejszych organistów młodego pokolenia. W najbliższy piątek (19.11) wystąpi wraz z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza… » więcej 2021-11-13, godz. 19:00, Kultura i rozrywka Powstania śląskie ujęte w synkretyczne brzmienia. Koncert w Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA, FILM] Historia powstań śląskich opowiedziana za pośrednictwem muzyki. Za nami koncert Wojciecha Ciuraja z zespołem w Studiu M im. SBB. Wydarzenie zorganizował Instytut Śląski. » więcej
61626364656667
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »