Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-10-31, 10:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Cisza głośniejsza od dźwięków... Muzyka zamarła w Filharmonii Opolskiej! [ZDJĘCIA]

"Requiem" W.A. Mozarta w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
"Requiem" W.A. Mozarta w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Zerwany akord i wymowna cisza zabrzmiały w piątkowy (30.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Chwilę później publiczność zgromadzona w sali koncertowej poderwała się z miejsc. Do takiej sytuacji doszło podczas bisu wykonanego po kilkuminutowych owacjach publiczności, która właśnie w taki sposób przyjęła wykonanie "Requiem" d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta.
- Wydaje mi się, że bis był bardzo symboliczny, krótki, delikatny - przyznają zgodnie Sebastian i Natan, uczestnicy koncertu. - Myślę, że był bardzo szczególny, miał pewne znaczenie w przekazie, ale to już do głębszej analizy pozostawiamy każdemu.

Wyjaśnijmy, że muzycy zaprezentowali na bis początkowe takty jednej z najbardziej rozpoznawalnych części Mozartowskiego "Requiem", czyli "Lacrimosy", odzwierciedlając tym samym przerwane prace nad dziełem. W rękopisie stworzonym ręką Mozarta i to krótko przed śmiercią kompozytora, znajduje się bowiem jedynie 8 taktów tego fragmentu mszy.

Warto też podkreślić, że na piątkowych koncercie, objętym patronatem Radia Opole pojawiło się sporo młodych słuchaczy, takich jak cytowani już Sebastian i Natan.

- Ja bym tutaj jeszcze posiedział i posłuchał o wiele, wiele więcej - przyznają młodzi uczestnicy koncertu. - Niesamowite emocje! Cieszymy się, że mogliśmy przyjść pomimo pandemii, że to się odbyło, bo dużo podobnych koncertów zostało odwołanych. Fajnie, że filharmonia w Opolu nadal funkcjonuje, no i miło widzieć, że pomimo restrykcji tyle osób przyszło.

Nasi rozmówcy przyznają, że choć nie kształcą się muzycznie, możliwości odbioru muzyki klasycznej jest dla nich ważna.

- Jest to pewien element naszego życia oraz kultury w której się wychowujemy, wychowaliśmy - przyznają młodzi melomani. - Takie koncerty bardzo pozytywnie wpływają na nasz rozwój osobisty.

Dodajmy, że na sobotę (31.10) zaplanowana jest ponowna prezentacja słynnego "Requiem" d-moll KV 626 W.A. Mozarta. Początek koncertu, odbywającego się przy 25-procentowym udziale publiczności i w reżimie sanitarnym, o godzinie 18:00 w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej.
Sebastian i Natan (uczestnicy wydarzenia) opowiadają o swoich wrażeniach z koncertu

Zobacz także

2023-06-09, godz. 22:47, Kultura i rozrywka Deszczowe 60 lat w pigułce. Festiwal w Opolu wystartował [ZDJĘCIA, FILM] 60 lat polskiej piosenki w niewiele ponad 120 minut - tak zaprezentował się pierwszy koncert diamentowego festiwalu w Opolu. Znalazło się miejsce na aranżacje ludowe Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk czy Prząśniczki Włodka Pawlika… » więcej 2023-06-09, godz. 11:30, Kultura i rozrywka Trzy dni muzyki klasycznej w Pokoju. Ruszył XX festiwal weberowski Ruszył jubileuszowy XX Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera w Pokoju. O godzinie 17:00 w kościele ewangelickim księżnej Zofii będzie można usłyszeć kompozycje Józefa Elsnera, Franza Shuberta czy… » więcej 2023-06-02, godz. 12:15, Kultura i rozrywka Autorzy, spotkania i koncerty. Ruszył 7. Festiwal Książki w Opolu Wystartował trzydniowy 7. Festiwal Książki w Opolu. Na pl. Wolności prezentuje się około stu wydawców z całej Polski, w planie jest także kilkadziesiąt spotkań autorskich. Bogata jest również oferta tematyczna, która obejmuje… » więcej 2023-05-31, godz. 14:24, Patronaty - polecamy Orkiestry, śpiew i taniec - Walce zapraszają na swoje święto W drugi weekend czerwca scena przy Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach będzie wyjątkowo wypełniona orkiestrami, rozśpiewana i roztańczona. Wszystko za sprawą święta Gminy Walce. Szczegółowy program wydarzeń zaplanowany na ten czas… » więcej 2023-05-27, godz. 21:30, Kultura i rozrywka O sytuacji kultury wysokiej. Konferencja z udziałem ekspertów i twórców w Radiu Opole [ZDJĘCIA, FILM] Muzycy, publicyści, aktorzy i znawcy kultury z całej Polski rozmawiali o sytuacji kultury wysokiej we współczesnym świecie. » więcej
30313233343536
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »