Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-10-05, 14:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

V Festiwal Mikołaja z Koźla przeszedł do historii!

Finał V Festiwalu Mikołaja z Koźla [fot. Dagmara Kowalska]
Finał V Festiwalu Mikołaja z Koźla [fot. Dagmara Kowalska]
Finał V Festiwalu Mikołaja z Koźla [fot. Dagmara Kowalska]
Finał V Festiwalu Mikołaja z Koźla [fot. Dagmara Kowalska]
Zespół wokalny Jerycho wsparty przez instrumentalistów z litewskiego Morgaine zaprezentował się w programie "Bogarodzica", zamykającym V Festiwal Mikołaja z Koźla. Tegoroczny festiwal (2-4.10), choć ze względów bezpieczeństwa pozbawiony części turniejowej i jarmarku średniowiecznego, a także skromniejszy w liczbie koncertów oraz miejsc dostępnych dla publiczności, cieszył się sporym zainteresowaniem słuchaczy. Jak wyjaśnia pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu, pochodzący z Kędzierzyna-Koźla muzykolog Wojciech Wójcicki, chociaż jednym z głównych impulsów do stworzenia festiwalu była chęć prezentowania zabytków muzyki średniowiecznej pochodzących z osobistych notatek Mikołaja z Koźla, sama formuła festiwalu nie musi się ograniczać wyłącznie do tzw. muzyki dawnej.
- Oscylujemy cały czas wokół tych samych utworów - mówi Wojciech Wójcicki. - Oczywiście przedstawiamy również inne wykonania, bo tak jak "Wir glauben all an einen Gott" trafiło do Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Pachelbela i wielu, wielu innych kompozytorów, tak my też pokazujemy ten incipit, te melodie w różnych epokach. Natomiast czy będziemy robić to w przyszłości z innymi utworami? Być może, bo dzisiaj stan wiedzy, techniki i możliwości jest zupełnie inny, w związku z tym wszystko przed nami. Może formuła Festiwalu Mikołaja z Koźla zmieni się jeszcze kilkukrotnie, dlatego że dzisiaj znacznie wykraczamy poza ramy narzucone przy pierwszej edycji, a mianowicie festiwalu muzyki dawnej.

Wójcicki dodaje także, że wprawdzie już od dawna ma pomysły na kolejne edycje festiwalu i wciąż pojawiają się nowe koncepcje, to jednak plany kolejnego wydarzenia poznamy dopiero w przyszłym roku. Tym bardziej, że aktualnie nie wiadomo jak potoczą się dalsze losy walki z pandemią i jakie będą tego następstwa dla kultury. Więcej na temat zakończonego właśnie V Festiwalu Mikołaja z Koźla w środowej audycji "Klasyka wieczorową porą".
Wojciech Wójcicki

Zobacz także

2021-01-05, godz. 12:40, Kultura i rozrywka Marszałek województwa wręczył dwie dodatkowe nagrody w dziedzinie kultury [ZDJĘCIA] Zarząd Województwa Opolskiego postanowił przyznać dwie dodatkowe nagrody w dziedzinie kultury. W czasie szczególnie trudnym dla artystów wyróżniono dwoje wokalistów z naszego regiony, którzy wzięli udział w ogólnopolskich telewizyjnych… » więcej 2021-01-01, godz. 09:00, Kultura i rozrywka Jarosław Wasik podsumowuje rok jako piosenkarz i dyrektor muzeum Rok 2020 dla Jarosława Wasika - wokalisty i dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki ze względu na pandemię był trudny ale jeśli chodzi o ilość wydarzeń, nie był najgorszy. » więcej 2020-12-27, godz. 07:45, Kultura i rozrywka Pandemia nie złamała opolskiej tradycji świąteczno-muzycznej: klasyka zabrzmiała w katedrze [ZDJĘCIA] Pomimo niedogodności związanych z ograniczeniami nałożonymi w związku z pandemią koronawirusa, po raz kolejny absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu, którzy za czasów szkolnych współpracowali… » więcej 2020-12-25, godz. 18:00, Kultura i rozrywka Nagranie z arcydziełami polskiej kameralistyki zabrzmi premierowo w Radiu Opole 2 KULTURA! Pandemia uniemożliwiła zrealizowanie projektu koncertowo, ale przy wsparciu Radia Opole udało się zarejestrować materiał, który premierowo zabrzmi w najbliższą niedzielę (27.12). » więcej 2020-12-23, godz. 10:01, Kultura i rozrywka Niezwykły koncert kolęd z udziałem uczniów szkoły muzycznej w Głubczycach już dziś w internecie Tradycyjne polskie kolędy i kilka standardów światowej muzyki bożonarodzeniowej, to repertuar dzisiejszego (23.12), premierowego koncertu uczniów trzech szkół muzycznych - z Raciborza, Wodzisławia Śląskiego i Głubczyc. Ze względu… » więcej
93949596979899
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »