Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2015-10-21, 13:15 Autor: Katarzyna Zawadzka

Opolskie akcenty w życiu Edwarda Stachury. Wieczór wspomnień w MBP

Spotkanie "Stachura. Opolskie cudne manowce" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Spotkanie "Stachura. Opolskie cudne manowce" [fot. Katarzyna Zawadzka]
„Stachura. Opolskie cudne manowce” pod takim hasłem rozmawiano o autorze niezliczonej liczby wierszy czy cenionej powieści „Siekierezada”. Goście spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej mogli zobaczyć także fragment filmu dokumentalnego „Stachura z tego świata” w reżyserii Teresy Kudyby. Pieśni napisane przez poetę przypomniał jego bratanek także poeta Jerzy Stachura.
- Edward Stachura był wyjątkowym człowiekiem - mówi Jerzy Stachura. - Uważam, że Stachura był z jakiegoś innego świata równoległego. Pojawił się tutaj, zrobił to, co miał i po prostu wrócił do swojego świata albo jakiegoś jeszcze innego wymiaru - dodaje.

W spotkaniu wziął udział także reportażysta Marian Buchowski. Autor dwóch książek o Stachurze mówił o związkach poety z Opolem. To tutaj mieszkał Bogusław Żurawski - poeta, krytyk, a później profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przyjaźnił się, ze Stachurą i zorganizował mu tutaj spotkanie autorskie.

- Historia tych spotkań jest bardzo ciekawa - mówi Buchowski. - Edward Stachura był krytykowany po występie w klubie związków twórczych, ponieważ jego śpiew był dość specyficzny. Spotkania zwykł kończyć stwierdzeniem "No to już żeśmy się za 500 złotych nagadali". Opolszczyzna to również Rafał Urban - duchowy ojciec poety. Stachura twierdził, że Rafał Urban go usynowił. Opole to Jan Potiszil - artysta Opolskiego Teatru Lalki i Aktora uwieczniony przez Stachurę w "Piosence dla Rafała Urbana". Tam pojawia się tekst "będzie pity rum i z Potiszilem" - dodaje.

Marian Buchowski dodaje, że zachowała się korespondencja między Rafałem Urbanem a Edwardem Stachurą. Duchowy ojciec poety pojawia się także w innych miejscach jego twórczości.
Jerzy Stachura
Marian Buchowski

Zobacz także

2024-09-30, godz. 13:41, Patronaty - polecamy IX Festiwal Mikołaja z Koźla, czyli 4 koncerty podczas 3 dni z muzyką dawną Średniowieczny franciszkanin Mikołaj z Koźla, to postać niezwykle ważna zarówno dla samego miasta, jak i śląskiej myśli teologicznej. Pozostawił po sobie cenny rękopis, w którym - pomiędzy modlitwami oraz przemyśleniami natury… » więcej 2024-09-27, godz. 12:29, Patronaty - polecamy Natalia Kryjom-Barylak, jako Tala powraca z nowym autorskim materiałem Natalia Kryjom-Barylak, wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, współzałożycielka zespołu RAVEL, finalistka koncertu „Debiuty” 54. KFPP w Opolu - po kilkuletniej przerwie, powraca pod pseudonimem „Tala” z singlem będącym… » więcej 2024-09-27, godz. 09:37, Patronaty - polecamy Koncert z okazji 20-lecia Parlamentu Dobroczynności To wydarzenie jest podsumowaniem 20-letniej działalności Stowarzyszenia „Parlament Dobroczynności”, wspierającego młodzież obdarzoną wyjątkowymi uzdolnieniami w wielu dziedzinach, m.in. w muzyce, plastyce, sporcie. Mowa o koncercie… » więcej 2024-09-25, godz. 09:41, Patronaty - polecamy Gratka dla miłośników muzyki dawnej na dwóch koncertach W barokowo-jesienny nastrój zabiorą słuchaczy dwa koncerty z muzyką dawną. Pierwszy już w najbliższą niedzielę (29.09) w Kościele pw. św. Bartłomieja w Głogówku. Drugi w kolejną niedzielę (06.10), tym razem w dawny kościele… » więcej 2024-09-19, godz. 14:25, Patronaty - polecamy Koncert finałowy 5. Banku Talentów połączony ze zbiórką dla powodzian, Zdobądź wejściówkę! Polskie przeboje w wersji symfonicznej wybrzmią 5 października w Stegu Arenie w ramach koncertu finałowego 5. Banku Talentów. Organizatorzy - mając na uwadze okoliczności, które dotknęły wiele rejonów Opolszczyzny w związku z powodzią… » więcej
45678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »