Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2015-10-21, 13:15 Autor: Katarzyna Zawadzka

Opolskie akcenty w życiu Edwarda Stachury. Wieczór wspomnień w MBP

Spotkanie "Stachura. Opolskie cudne manowce" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Spotkanie "Stachura. Opolskie cudne manowce" [fot. Katarzyna Zawadzka]
„Stachura. Opolskie cudne manowce” pod takim hasłem rozmawiano o autorze niezliczonej liczby wierszy czy cenionej powieści „Siekierezada”. Goście spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej mogli zobaczyć także fragment filmu dokumentalnego „Stachura z tego świata” w reżyserii Teresy Kudyby. Pieśni napisane przez poetę przypomniał jego bratanek także poeta Jerzy Stachura.
- Edward Stachura był wyjątkowym człowiekiem - mówi Jerzy Stachura. - Uważam, że Stachura był z jakiegoś innego świata równoległego. Pojawił się tutaj, zrobił to, co miał i po prostu wrócił do swojego świata albo jakiegoś jeszcze innego wymiaru - dodaje.

W spotkaniu wziął udział także reportażysta Marian Buchowski. Autor dwóch książek o Stachurze mówił o związkach poety z Opolem. To tutaj mieszkał Bogusław Żurawski - poeta, krytyk, a później profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przyjaźnił się, ze Stachurą i zorganizował mu tutaj spotkanie autorskie.

- Historia tych spotkań jest bardzo ciekawa - mówi Buchowski. - Edward Stachura był krytykowany po występie w klubie związków twórczych, ponieważ jego śpiew był dość specyficzny. Spotkania zwykł kończyć stwierdzeniem "No to już żeśmy się za 500 złotych nagadali". Opolszczyzna to również Rafał Urban - duchowy ojciec poety. Stachura twierdził, że Rafał Urban go usynowił. Opole to Jan Potiszil - artysta Opolskiego Teatru Lalki i Aktora uwieczniony przez Stachurę w "Piosence dla Rafała Urbana". Tam pojawia się tekst "będzie pity rum i z Potiszilem" - dodaje.

Marian Buchowski dodaje, że zachowała się korespondencja między Rafałem Urbanem a Edwardem Stachurą. Duchowy ojciec poety pojawia się także w innych miejscach jego twórczości.
Jerzy Stachura
Marian Buchowski

Zobacz także

2015-11-13, godz. 20:20, Kultura i rozrywka "Sanctus Adalbertus" - nowy festiwal muzyki sakralnej w Opolu Od 19 do 22 listopada potrwa „Sanctus Adalbertus” czyli I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Krajów Wyszehradzkich. W organizację włączyły się największe instytucje kościelne oraz kulturalne Opola. » więcej 2015-11-13, godz. 10:30, Kultura i rozrywka Muzyczny świat Kazimierza Knapika. Koncert w filharmonii Na wieczór autorski kompozytora i aranżera Kazimierza Knapika zaprasza Filharmonia Opolska. Usłyszymy twórczość, która znalazła się na czterech płytach między innymi: „Kołysanki, Śmiesznotki, Pocieszanki” czy „Piosenki dla… » więcej 2015-11-12, godz. 10:35, Kultura i rozrywka Muzyka Bacha i niecodzienne instrumentarium. Koncert w filharmonii Trwa festiwal „Gaude Mater Polonia Wincenty z Kielczy in memoriam”. Wydarzenie upamiętnia polskiego poetę tworzącego po łacinie oraz kompozytora, hagiografa i kanonika krakowskiego. Koncerty odbywają się w różnych miejscach województwa… » więcej 2015-11-11, godz. 06:00, Kultura i rozrywka Muzyka polskich mistrzów z okazji Święta Niepodległości Na uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaprasza Filharmonia Opolska. Przypomniane zostaną kompozycje polskich twórców z czasów, kiedy naszego kraju nie było na mapie. Wystąpią filharmonicy opolscy pod batutą… » więcej 2015-11-09, godz. 13:35, Kultura i rozrywka Take Style i Żaneta Plotnik - muzyczna podróż w czasie Koncertu pt. 'Powróćmy jak za dawnych lat' będzie można posłuchać w środę (11.11) w Prudnickim Ośrodku Kultury. Wystąpią Żaneta Plotnik i zespół Take Style. » więcej
332333334335336337338
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »