Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2023-12-11, 17:48 Autor: Agnieszka Lubczańska

Inwazyjne gatunki roślin i zwierząt bohaterami wystawy „Obcy wśród nas” w MŚO

Inwazyjne gatunki roślin i zwierząt bohaterami wystawy „Obcy wśród nas” w MŚO [fot. materiały organizatora]
Inwazyjne gatunki roślin i zwierząt bohaterami wystawy „Obcy wśród nas” w MŚO [fot. materiały organizatora]
To będzie gratka dla wszystkich pasjonatów przyrody zainteresowanych obcymi i inwazyjnymi gatunkami roślin, ptaków i ssaków. W najbliższy czwartek (14.12) w Muzeum Śląska Opolskiego otwarta zostanie czasowa wystawa: „Obcy wśród nas”. Wernisaż rozpocznie się o godz. 17:00 w gmachu przy ul. Mały Rynek 7, a uświetni go wykład prof. dra hab. Arkadiusza Nowaka o intrygującym tytule „Bioróżnorodność to nie biopstrokacizna”.
W pierwszej części ekspozycji znajdą się wielkoformatowe arkusze zielnikowe 43 gatunków roślin zebranych głównie na obszarze województwa opolskiego: pomidor zwyczajny, powszechnie występujące maki polne i chabry bławatki oraz monstrualnych rozmiarów niebezpieczne rośliny zielne – barszcze Sosnowskiego. Zobaczymy też gatunek, którego inwazja na teren naszego kraju miała swoje źródło na Opolszczyźnie...

Na wystawie pojawią się także zabytkowe arkusze zielnikowe z kolekcji Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego, która liczy blisko 11 200 alegatów. Całości dopełnią multimedia dokumentujące badania terenowe oraz sprzęt wykorzystywany podczas tworzenia naukowych zbiorów zielnikowych.

Na wystawie pojawią się także zabytkowe arkusze zielnikowe z kolekcji Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego [fot. materiały Działu Przyrody MŚO ]Z kolei na ekspozycji poświęconej obcym i inwazyjnym gatunkom fauny zaprezentowanych zostanie 5 gatunków ptaków oraz 9 gatunków ssaków, m.in. bażant, daniel czy jeleń sika, a także znane ze swojego szkodliwego wpływu na rodzimą faunę norka amerykańska, jenot czy szop pracz.

Na wystawie znajdziemy również egzotyczny gatunek, którego pierwsze rozmnażające się osobniki stwierdzono na obszarze województwa opolskiego!

Autorami scenariusza wystawy są Agnieszka Mulawa i Piotr Zabłocki z Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego.

Wystawę będzie można oglądać do 23 maja 2024 roku w godzinach otwarcia muzeum: wtorek , środa i piątek od 9:30 do 17:00, w czwartek od 9:30 do 18:00 (wstęp bezpłatny), w soboty od 9:00 do 18:00, a w niedziele od 12:00 do 17:00.

Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia. Więcej informacji o wystawie można znaleźć tu: dowiedz się więcej o wystawie "Obcy wśród nas".

Zobacz także

2024-05-10, godz. 14:39, Patronaty - polecamy "Gotowi na zdrowie!" już 14 maja Zbliża się konferencja, która na długo pozostanie w pamięci wszystkich dbających o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Pod hasłem 'Gotowi na zdrowie! Czy jakość w diecie jest ważna' zaplanowano wydarzenie, które jest nie tylko źródłem… » więcej 2024-05-10, godz. 13:54, Patronaty - polecamy W ten weekend rycerze opanują Byczynę Opolskie Bractwo Rycerskie pragnie zaprosić miłośników średniowiecza na Międzynarodowy Turniej Rycerski, który odbędzie się w Grodzie Rycerskim w Biskupicach pod Byczyną, w dniach 11-12 maja 2024 r. » więcej 2024-05-10, godz. 13:26, Patronaty - polecamy II Turniej Piastów Opolskich już jutro! Uczniowski Klub Sportowy START zaprasza na turniej w szpadzie z okazji 20-lecia integracji Polski z Unią Europejską. » więcej 2024-05-09, godz. 13:56, Patronaty - polecamy Obchody 90. rocznicy urodzin Jana Goczoła Już w niedzielę w ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który w tym roku nabiera wyjątkowego blasku, obchodząc jednocześnie 90. rocznicę urodzin wybitnego poety Jana Goczoła, urodzonego w 1934 w Rozmierzy, poety, działacza… » więcej 2024-05-09, godz. 13:32, Patronaty - polecamy Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin już 12 maja! 12 maja to bardzo ważna data dla wszystkich, którym zależy na zdrowiu roślin, co przekłada się na zdrowie ludzi, zwierząt i bogactwo przyrodnicze. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa świętuje ten wyjątkowy dzień… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »