„Młodzież w działaniu. Rola Młodych we współczesnym świecie – wsparcie, zaangażowanie, rozwój” to tytuł tegorocznego XXVII Seminarium Śląskiego, które tradycyjnie odbędzie się na Zamku w Kamieniu Śląskim. Uroczysta inauguracja w poniedziałek (24.10) w samo południe, Seminarium potrwa trzy dni. W programie wykłady, referaty, dyskusje panelowe oraz warsztaty. Będzie możliwość uczestniczenia w wydarzeniach także poprzez transmisje online.
Dzień pierwszy Jaką rolę odgrywają młodzi w budowaniu lepszej przyszłości, to główny temat XXVII Seminarium Śląskiego z tego też względu, iż rok 2022 został ustanowiony Europejskim Rokiem Młodzieży. „Gdzie jest ta młodzież? Obraz młodzieży i młodych dorosłych z perspektywy psychologii społecznej” – to tytuł wykładu dr hab. prof. SWPS Tomasza Grzyba, który wprowadzi w temat.
Tradycyjnie już pierwszego dnia odbędzie się spotkanie „Rozmowy o Europie” współorganizowane z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce. Zaproszeni goście porozmawiają na temat społecznego i politycznego zaangażowania młodych. Jednym z wydarzeń będzie także "Spotkanie po latach... Trzy dekady działań Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Polsce" - spotkanie ze świadkami czasu organizowane w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej, poświęcone działalności Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Polsce - początkom działań organizacji, historii i rozwojowi.
Dzień drugi W drugim dniu będzie możliwość wzięcia udziału w dwóch sesjach plenarnych. O godz. 10:00 rozpocznie się sesja pt. Młodzież zaangażowania politycznie i społecznie, podczas której zaproszeni goście podejmą temat zaangażowania młodych z perspektywy aktualnych wyników badań naukowych. Z kolei o godz. 12:30 rozpocznie się II sesja plenarna, której tematem przewodnim będzie „Młodzież mniejszości niemieckiej w Europie”. Celem panelu jest przedstawienie sytuacji mniejszości niemieckiej w wybranych krajach europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży.
Dzień trzeci Trzeciego dnia XXVII Seminarium Śląskiego sesja plenarna poświecona będzie metodom pracy z młodzieżą. Zaproszeni goście przedstawią wybrane dobre praktyki sprawdzające się podczas projektów aktywizujących młodzież. Początek o godz. 10:00.
Jednym z wydarzeń trzeciego dnia będzie o godz. 13:00 spotkanie dyskusyjne pt. „Młodzież działa dla klimatu – ratujemy świat przed katastrofą klimatyczną”. W jaki sposób młodzież działa na rzecz klimatu opowiedzą zaproszeni goście: Jadwiga Klata - współzałożycielka Ruchu Solidarności Klimatycznej, Wiktoria Ernst, redaktorka czasopisma Antidotum oraz Kacper Lubiewski - współzałożyciel grupy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Opolu.
Szczegółowy program XXVII Seminarium Śląskiego można znaleźć na stronie internetowej
Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej - głównego organizatora wydarzenia. Radio Opole jest patronem medialnym przedsięwzięcia.