Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2022-09-15, 10:42 Autor: Agnieszka Lubczańska/materiały organizatora

Spotkanie z prof. Stanisławem S. Nicieją już w poniedziałek w namiocie WBP w Opolu

Prof. Stanisław Sławomir Nicieja podczas V Festiwalu Książki w Opolu [12.06.2021] [fot. Łukasz Fura]
Prof. Stanisław Sławomir Nicieja podczas V Festiwalu Książki w Opolu [12.06.2021] [fot. Łukasz Fura]
Prof. Stanisław Sławomir Nicieja [fot. Marcin Boczek]
Prof. Stanisław Sławomir Nicieja [fot. Marcin Boczek]
Ukazał się osiemnasty tom „Kresowej Atlantydy” prof. Stanisława Sławomira Nicieji. To najbardziej rozbudowana z opublikowanych do tej pory części serii. Spotkanie promujące książkę odbędzie się w najbliższy poniedziałek (19.09) w namiocie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej mieszczącym się w ogrodzie przy ul. Piastowskiej. Początek o godz. 17:00. Spotkanie poprowadzi dr Jarosław Wasik.
Bogato ilustrowany XVIII tom „Kresowej Atlantydy”, zawiera odwołanie do 1000 nazwisk osób związanych z Kresami. Portretuje kolejnych siedem miejsc na mapie historycznych Kresów Wschodnich: garnizonowy Włodzimierz Wołyński, Sarny - torfową stolicę, granicę cywilizacji - Uściług, cukrowo-miodowy Mizocz, Zdołbunów - miasteczko na wołyńskim rozdrożu i magnacką stolicę - Ostrów. Ostatnim opisanym miastem jest Berdyczów, kojarzony zwykle z powiedzeniem „pisz na Berdyczów” oraz słynnymi na całą Europę jarmarkami. To tutaj mieściło się trzecie najsłynniejsze sanktuarium maryjne II RP, tu swoją siedzibę mieli konfederaci barscy, stąd pochodził wreszcie Józef Korzeniowski, który pod pseudonimem Joseph Conrad wprowadził aż cztery swoje powieści do rankingów setki najwybitniejszych książek światowej literatury.

Przypomnijmy, że cykl „Kresowa Atlantyda" cały czas powstaje. Ma objąć historię 200 byłych polskich miast pozostałych po II wojnie światowej na Wschodzie. Źródła, do których dotarł autor nie znajdują się w żadnym archiwum państwowym, znajdują się w zbiorach prywatnych, w albumach rodzinnych, w latami zbieranych relacjach rodzin kresowych. To opowieści o ziemiach i majątkach, które - niczym mityczna Atlantyda - pogrążyły się w odmęcie zapomnienia, w wyniku m.in. działającej przez prawie pół wieku cenzury. Profesor odtwarza smak i urodę tamtej epoki. Temat to fascynujący i wielobarwny, a świadkowie wydarzeń cały czas odchodzą...

Radio Opole objęło promocję „Kresowej Atlantydy. Historii i mitologii miast kresowych" patronatem medialnym. Książkę wydała opolska oficyna MS Bogusława Szybkowskiego.
Plakat

Zobacz także

2022-08-24, godz. 11:09, Patronaty - polecamy Dialogi (nie) oczywiste Rozmowa o sztuce to może nie rzecz codzienna, lecz często spotykana. A rozmowa sztuki... ze sztuką? Tego będzie można doświadczyć w Muzeum Powiatowym w Nysie. » więcej 2022-08-23, godz. 16:39, Patronaty - polecamy Mamy rady na odpady! Warsztaty, przedstawienie proekologiczne i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami - a wszystko to, by zachować naszą planetę czystą. 'Mamy rady na odpady' to cykl pikników, podczas których będzie można dowiedzieć się jak długo rozkłada… » więcej 2022-08-22, godz. 10:04, Patronaty - polecamy Miej serce i czytaj więcej! Narodowe Czytanie 2022 Akcja to niesłychana - literatura będzie czytana! Kolejny raz na początku września odbędzie się Narodowe Czytanie organizowane przez Prezydenta RP. W tym roku w gwiazdorskiej obsadzie czytane będzie dzieło Adama Mickiewicza - również… » więcej 2022-08-19, godz. 20:18, Patronaty - polecamy Finał wyścigu kolarskiego „Łubniańskie Dukty” już w niedzielę Czy najszybszemu zawodnikowi uda się pokonać trasę w niespełna dwie godziny? To się okaże już w najbliższą niedzielę (21.08)! Udział w wydarzeniu zapowiedziało prawie 160 zawodników. Mowa o organizowanym po raz pierwszy Wyścigu… » więcej 2022-08-19, godz. 15:13, Patronaty - polecamy XXIII „Herbertiada” w Kołobrzegu już w sobotę Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiady” rusza już w najbliższą sobotę (20.08) w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu. Początek o godz. 17:00 przy ul. Solnej 1. W programie… » więcej
207208209210211212213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »