Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-04-23, 19:38 Autor: Agnieszka Lubczańska

Badacz dziejów Polski, Śląska i Niemiec w XIX i XX w. prof. Ryszard Kaczmarek gościem WBP

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu [zdj. Agnieszka Stefaniak]
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu [zdj. Agnieszka Stefaniak]
Już wkrótce w Galerii WuBePe przy ul. Piastowskiej 20 w Opolu będzie można obejrzeć wystawę "Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku”. Wernisaż miał się odbyć w najbliższy poniedziałek (26.04), ale ze względu na przedłużenie obostrzeń w związku z trwającą pandemią, obejrzenie ekspozycji będzie możliwe dopiero po otwarciu galerii, o czym poinformujemy. Nie odwołane za to zostało spotkanie z prof. Ryszardem Kaczmarkiem - badaczem dziejów Polski, Śląska i Niemiec w XIX i XX w., które odbędzie się on-line i będzie transmitowane na Facebooku WBP. Początek o godz. 17:00.

Prof. Ryszard Kaczmarek jest pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach. To autor licznych publikacji naukowych oraz książek, m.in. „Polacy w armii kajzera”, „Polacy w Wehrmachcie” oraz „Powstania Śląskie. 1919-1920-1921”.

Spotkanie poprowadzi prof. Piotr Pałys, który też był gościem audycji Trendy i owędy - rozmowa jest do posłuchania w zakładce audycji.

Posłuchaj rozmowy z prof. Piotrem Pałysem.

Spotkanie z profesorem miało towarzyszyć otwarciu wystawy "Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku”. O nowym terminie wernisażu, poinformujemy wkrótce, ale już możemy zdradzić, że ekspozycja przybliży historię Śląska od początku ubiegłego wieku do zakończenia sporu o Śląsk wraz z wyeksponowanymi wydarzeniami 1921 roku, na tle najważniejszych zmian cywilizacyjnych oraz postępu technologicznego regionu. Prezentuje zbiory Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu takie jak: przedwojenne mapy, książki, czasopisma, pocztówki oraz fotografie. Wystawa wpisuje się w obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

Organizatorem wydarzeń jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki. Radio Opole jest patronem medialnym przedsięwzięć.
Badacz dziejów Polski, Śląska i Niemiec w XIX i XX w. prof. Ryszard Kaczmarek gościem WBP

Zobacz także

2021-03-08, godz. 13:09, Patronaty - polecamy Tydzień Języka Francuskiego i Krajów Frankofońskich Wystawa, dyktando, wykład, projekcje filmów, a dodatkowo - spotkanie z piosenką francuską - tak w skrócie wygląda Tydzień Języka Francuskiego i Krajów Frankofońskich, na który od 13 marca zaprasza Biblioteka Obcojęzyczna WBP w… » więcej 2021-03-08, godz. 10:49, Patronaty - polecamy Spotkanie z autorką reportażu o pierwszych kobietach, które zasiadły w sejmowych ławach „Nie mają swoich ulic, nie mają pomników, nie uczy się o nich w szkołach. Kim były posełki, o co walczyły i jaki poniosły koszt tej walki?” - czytamy o reportażu historycznym „Posełki. Osiem pierwszych kobiet”, który ukazał… » więcej 2021-03-02, godz. 17:03, Patronaty - polecamy II Krajowy Festiwal Piosenki Przedszkolnej „Mini-Debiuty” – zgłoszenia przyjmowane są do 14 maja [AKTUALIZACJA] Przed nami druga edycja Krajowego Festiwalu Piosenki Przedszkolnej „Mini-Debiuty”. Po raz kolejny organizatorzy liczą na zaangażowanie uzdolnionych dzieci przy współudziale rodziców, dziadków i nauczycieli. » więcej 2021-03-02, godz. 10:23, Patronaty - polecamy 21. Wiosna Austriacka rozpoczęta! Otwarciem wystawy “Wiedeńczycy z Galicji” rozpoczęła się 21. Wiosna Austriacka w Opolu. To pierwsze - i póki co jedyne - prezentowane wydarzenie na żywo. Kolejne spotkania w marcu i kwietniu odbędą się w formie zdalnej. Szczegółowy… » więcej 2021-03-01, godz. 13:51, Patronaty - polecamy Najpiękniejszy Gol Opolszczyzny 2020 wybrany! Już po raz piąty TVP3 Opole zorganizowało plebiscyt Najpiękniejszy Gol Opolszczyzny. Tym razem o zwycięstwo rywalizowało 25 bramek zdobytych w 2020 roku, które dostały się do finału. Łącznie oddano ponad 780 głosów. Jak co roku… » więcej
318319320321322323324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »