Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-05-13, 12:33 Autor: Agnieszka Lubczańska/materiały organizatora

Wystawa "Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku” w Galerii WuBePe [ZDJĘCIA]

Twórczynią i kuratorką wystawy jest Barbara Giedrojć (po lewej), a autorką opracowania graficznego. w tym plakatu wystawy - Nataliia Nosova [fot. Krzysztof Jabłoński, zdjęcie przesłane przez WBP w Opolu]
Twórczynią i kuratorką wystawy jest Barbara Giedrojć (po lewej), a autorką opracowania graficznego. w tym plakatu wystawy - Nataliia Nosova [fot. Krzysztof Jabłoński, zdjęcie przesłane przez WBP w Opolu]
Do 19 maja w Galerii WuBePe przy ul. Piastowskiej 20 w Opolu można oglądać wystawę "Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku”. W dniu zamknięcia wystawy organizatorzy zapraszają na wykład prof. Piotra Pałysa. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 w galerii.

Twórczynią i kuratorką wystawy jest Barbara Giedrojć, a autorką opracowania graficznego. w tym plakatu - Nataliia Nosova.


W środę (19.05) w związku z finisażem o godz. 17:00 w Galerii WuBePe rozpocznie się wykład prof. Piotr Pałysa. Profesor jest pracownikiem naukowym Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, Instytutu Śląskiego oraz prezesem Stowarzyszenia Polsko-Serbołużyskiego „Pro Lusatia". Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na historii Śląska, problematyce stosunków polsko-czechosłowackich oraz dziejach serbołużyckiego ruchu narodowego. Jest autorem licznych publikacji, artykułów naukowych, opracowań źródłowych i recenzji publikowanych w Polsce i zagranicą.


Wystawa "Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku” przybliża historię Śląska od początku ubiegłego wieku do zakończenia sporu o Śląsk wraz z wyeksponowanymi wydarzeniami 1921 roku, na tle najważniejszych zmian cywilizacyjnych oraz postępu technologicznego regionu. Prezentuje zbiory Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu takie jak: przedwojenne mapy, książki, czasopisma, pocztówki oraz fotografie.

Ekspozycję w Galerii WuBePe można oglądać do 19 maja w poniedziałki, wtorki i środy od godz. 10:00 do 16:00, a w czwartki i w piątki od godz. 10:00 do 18:00.

Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki. Radio Opole jest patronem medialnym wystawy. Wystawa wpisuje się w obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

Zobacz także

2024-09-10, godz. 14:57, Patronaty - polecamy "Kierunek: Dostępne Opole" - spotkanie już w czwartek Czy miasto bez barier to idea utopijna? Od czego zacząć, aby różne instytucje w Opolu były w pełni dostępne także dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami? Konferencja 'Kierunek: Dostępne Opole' ma być symbolicznym drogowskazem… » więcej 2024-09-10, godz. 14:42, Patronaty - polecamy Spotkanie z Katarzyną Grocholą SPOTKANIE ODWOŁANE Jedna z najpopularniejszych współczesnych pisarek, która zmieniła oblicze literatury obyczajowej w Polsce - Katarzyna Grochola odwiedzi w najbliższą sobotę (14.09) Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu. Spotkanie rozpocznie się o… » więcej 2024-09-10, godz. 09:11, Patronaty - polecamy MBP w Kędzierzynie-Koźlu zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu zaprasza w najbliższy wtorek (10.09) dzieci na spotkanie z podróżnikami, którzy opowiedzą o swoich przygodach z najdalszych zakątków globu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10:00… » więcej 2024-09-09, godz. 15:54, Patronaty - polecamy Miesiąc Zdrowia Psychicznego w Opolu 10 września to Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, z kolei 10 października do Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Te dwie daty są swego rodzaju klamrą dla licznych wydarzeń, które w tym czasie odbędą się w Opolu ramach… » więcej 2024-09-09, godz. 14:52, Patronaty - polecamy Festiwal RetroSfera vol.6 już w weekend w Brzegu Od piątku (13.09) do niedzieli (15.09) ratusz miejski w Brzegu stanie się miejscem, gdzie czas się zatrzyma, a uczestnicy przeniosą się do świata dawnych gier i komputerów. Wszystko za sprawą RetroSfery, czyli Festiwalu Komputerów… » więcej
29303132333435
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »