Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-05-13, 12:33 Autor: Agnieszka Lubczańska/materiały organizatora

Wystawa "Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku” w Galerii WuBePe [ZDJĘCIA]

Twórczynią i kuratorką wystawy jest Barbara Giedrojć (po lewej), a autorką opracowania graficznego. w tym plakatu wystawy - Nataliia Nosova [fot. Krzysztof Jabłoński, zdjęcie przesłane przez WBP w Opolu]
Twórczynią i kuratorką wystawy jest Barbara Giedrojć (po lewej), a autorką opracowania graficznego. w tym plakatu wystawy - Nataliia Nosova [fot. Krzysztof Jabłoński, zdjęcie przesłane przez WBP w Opolu]
Do 19 maja w Galerii WuBePe przy ul. Piastowskiej 20 w Opolu można oglądać wystawę "Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku”. W dniu zamknięcia wystawy organizatorzy zapraszają na wykład prof. Piotra Pałysa. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 w galerii.

Twórczynią i kuratorką wystawy jest Barbara Giedrojć, a autorką opracowania graficznego. w tym plakatu - Nataliia Nosova.


W środę (19.05) w związku z finisażem o godz. 17:00 w Galerii WuBePe rozpocznie się wykład prof. Piotr Pałysa. Profesor jest pracownikiem naukowym Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, Instytutu Śląskiego oraz prezesem Stowarzyszenia Polsko-Serbołużyskiego „Pro Lusatia". Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na historii Śląska, problematyce stosunków polsko-czechosłowackich oraz dziejach serbołużyckiego ruchu narodowego. Jest autorem licznych publikacji, artykułów naukowych, opracowań źródłowych i recenzji publikowanych w Polsce i zagranicą.


Wystawa "Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku” przybliża historię Śląska od początku ubiegłego wieku do zakończenia sporu o Śląsk wraz z wyeksponowanymi wydarzeniami 1921 roku, na tle najważniejszych zmian cywilizacyjnych oraz postępu technologicznego regionu. Prezentuje zbiory Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu takie jak: przedwojenne mapy, książki, czasopisma, pocztówki oraz fotografie.

Ekspozycję w Galerii WuBePe można oglądać do 19 maja w poniedziałki, wtorki i środy od godz. 10:00 do 16:00, a w czwartki i w piątki od godz. 10:00 do 18:00.

Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki. Radio Opole jest patronem medialnym wystawy. Wystawa wpisuje się w obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

Zobacz także

2022-01-11, godz. 11:03, Patronaty - polecamy Motocykliści zapraszają do wspólnego kolędowania Już po raz 15. prudniccy motocykliści zrzeszeni w Opolskim Towarzystwie Motocyklowym zapraszają na wspólne kolędowanie. Spotkanie odbędzie się w najbliższą niedzielę (16.01) w klasztorze ojców franciszkanów w Prudniku. » więcej 2022-01-05, godz. 15:57, Patronaty - polecamy Gale Noworoczne w Filharmonii Opolskiej Już w ten czwartek (06.01) w Filharmonii Opolskiej rusza cykl siedmiu koncertów, którymi muzycznie przywitamy 2022 rok. Od lat pierwsze dni stycznia w Filharmonii mijają pod znakiem Wiedeńskich Gal Noworocznych. Tym razem - zamiast składanki… » więcej 2022-01-04, godz. 20:54, Patronaty - polecamy "Dziadek do orzechów" w wykonaniu Polskiego Baletu Królewskiego już 19 stycznia w Filharmonii Opolskiej! Klasyka baletu w świątecznym spektaklu w wykonaniu Polskiego Baletu Królewskiego. Już 19 stycznia w Filharmonii Opolskiej będzie okazja obejrzenia 'Dziadka do orzechów' - dzieła Piotra Czajkowskiego, czołowego rosyjskiego kompozytora… » więcej 2021-12-21, godz. 22:05, Patronaty - polecamy Zbigniew Zamachowski i Maciej Miecznikowski w Filharmonii Opolskiej, czyli Sylwester z "Blues Brothers" Dla wszystkich, którzy jeszcze nie mają pomysłu, gdzie spędzić w tym roku Sylwestra, z pomocą przychodzi Filharmonia Opolska. Na ten wyjątkowy wieczór zaplanowała koncert z melodiami z filmu „Blues Brothers” w wykonaniu Zbigniewa… » więcej 2021-12-20, godz. 15:34, Patronaty - polecamy „Tryptyk Śląski” Wojciecha Ciuraja na winylu już dostępny w formie ekskluzywnego boxu! Z okazji setnej rocznicy Powstań Śląskich, Wojciech Ciuraj - historyk z wykształcenia, Ślązak z urodzenia i twórca z pasji - postanowił połączyć swoje zainteresowania w jednym, interdyscyplinarnym projekcie opowiadającym burzliwe… » więcej
254255256257258259260
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »