Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-05-13, 12:33 Autor: Agnieszka Lubczańska/materiały organizatora

Wystawa "Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku” w Galerii WuBePe [ZDJĘCIA]

Twórczynią i kuratorką wystawy jest Barbara Giedrojć (po lewej), a autorką opracowania graficznego. w tym plakatu wystawy - Nataliia Nosova [fot. Krzysztof Jabłoński, zdjęcie przesłane przez WBP w Opolu]
Twórczynią i kuratorką wystawy jest Barbara Giedrojć (po lewej), a autorką opracowania graficznego. w tym plakatu wystawy - Nataliia Nosova [fot. Krzysztof Jabłoński, zdjęcie przesłane przez WBP w Opolu]
Do 19 maja w Galerii WuBePe przy ul. Piastowskiej 20 w Opolu można oglądać wystawę "Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku”. W dniu zamknięcia wystawy organizatorzy zapraszają na wykład prof. Piotra Pałysa. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 w galerii.

Twórczynią i kuratorką wystawy jest Barbara Giedrojć, a autorką opracowania graficznego. w tym plakatu - Nataliia Nosova.


W środę (19.05) w związku z finisażem o godz. 17:00 w Galerii WuBePe rozpocznie się wykład prof. Piotr Pałysa. Profesor jest pracownikiem naukowym Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, Instytutu Śląskiego oraz prezesem Stowarzyszenia Polsko-Serbołużyskiego „Pro Lusatia". Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na historii Śląska, problematyce stosunków polsko-czechosłowackich oraz dziejach serbołużyckiego ruchu narodowego. Jest autorem licznych publikacji, artykułów naukowych, opracowań źródłowych i recenzji publikowanych w Polsce i zagranicą.


Wystawa "Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku” przybliża historię Śląska od początku ubiegłego wieku do zakończenia sporu o Śląsk wraz z wyeksponowanymi wydarzeniami 1921 roku, na tle najważniejszych zmian cywilizacyjnych oraz postępu technologicznego regionu. Prezentuje zbiory Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu takie jak: przedwojenne mapy, książki, czasopisma, pocztówki oraz fotografie.

Ekspozycję w Galerii WuBePe można oglądać do 19 maja w poniedziałki, wtorki i środy od godz. 10:00 do 16:00, a w czwartki i w piątki od godz. 10:00 do 18:00.

Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki. Radio Opole jest patronem medialnym wystawy. Wystawa wpisuje się w obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

Zobacz także

2025-01-10, godz. 12:08, Patronaty - polecamy Muzeum Śląska Opolskiego obchodzi 125-lecie wyjątkowymi wystawami Rok 2025 dla Muzeum Śląska Opolskiego jest szczególny - instytucja obchodzi 125-lecie założenia. Ten wyjątkowy jubileusz muzeum uczci cyklem wystaw związanych z historią tego miejsca. „Nie zapomnij odwiedzić muzeum - przyniesie… » więcej 2025-01-09, godz. 09:55, Patronaty - polecamy Twoje dziecko ma talent wokalny? Zgłoś je do konkursu "Świąteczne Melodie" Rodzice przedszkolaków, jeśli Wasza pociecha marzy o występie na scenie i chce podzielić się swoim talentem wokalnym przed szerszą publicznością - nie zwlekajcie. Zgłoście swoje dziecko do udziału w konkursie dla przedszkolaków… » więcej 2025-01-09, godz. 08:43, Patronaty - polecamy Kolędy i pastorałki zabrzmią w Komprachcicach W najbliższą sobotę (11.01) Samorządowy Ośrodek Kultury w Komprachcicach zaprasza na Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Hej! Kolęda, kolęda…”. Wydarzenie odbędzie się w sali widowiskowej ośrodka przy ul. Niemodlińskiej… » więcej 2025-01-08, godz. 18:33, Patronaty - polecamy Premiera w Kochanowskim Publiczność Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu czeka już w styczniu premiera poruszająca temat kryzysu zdrowia psychicznego wśród młodzieży. 'Uporczywa Myśl w Głowie' potrafi przedstawiać najgorsze scenariusze nie odstępując… » więcej 2025-01-08, godz. 09:20, Patronaty - polecamy 70-lecie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Opolu W tym roku Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jakuba Kani z Opola obchodzi swoje siedemdziesięciolecie. Ta położona w dzielnicy Zakrzów przy ul. Budowlanych placówka od zawsze stanowiła dla lokalnej wspólnoty nie tylko centrum edukacyjne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »