Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-05-30, 18:47 Autor: Barbara Więcek

Dni Kultury Kresowej po raz piętnasty w Kędzierzynie-Koźlu

Dni Kultury Kresowej [fot. Katarzyna Doros]
Dni Kultury Kresowej [fot. Katarzyna Doros]
W niedzielę (3.06) w hali sportowej "Śródmieście" w Kędzierzynie-Koźlu odbędą się XV Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej. Początek o godz. 14:30. Wydarzenie poprzedzi w sobotę (2.06) msza święta w intencji Polaków zamordowanych na Kresach i apel pamięci przed tablicą przy Publicznym Gimnazjum nr 1. Po oficjalnych uroczystościach w sobotę o godz. 14:30 w Domu Kultury "Koźle" rozpocznie się konferencja naukowo-historyczna poświęcona tragicznym wydarzeniom na Kresach.
XV Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej oraz obchodzony 11 lipca Narodowy Dzień Pamięci Ludobójstwa Polaków to uroczystości kultywowane przez środowisko Kresowian w Kędzierzynie-Koźlu od 29 lat. Celem uroczystości patriotycznych jest upamiętnienie prawdy o wydarzeniach historycznych, doprowadzenie do osądzenia zbrodniarzy, a następnie do pojednania dwóch bratnich narodów.

Uroczystość patriotyczna inaugurująca Dni Kultury Kresowej rozpocznie się w sobotę (2.06) o godz. 10:00 mszą świętą w kościele pw. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu. Następnie na godz. 11:15 zaplanowano apel pamięci przed tablicą upamiętnienia przy Publicznym Gimnazjum nr 1. Po oficjalnych obchodach w sobotę o godz. 14:30 w Domu Kultury Koźle przy ul. Skarbowej 10 rozpocznie się konferencja, w której uczestniczyć będą naukowcy z całej Polski.

PlakatPrelegenci – tematyka
1. dr Lucyna Kulińska – Kraków „75. rocznica kresowego ludobójstwa – czy jesteśmy bliżej prawdy?”
2. prof. Bogusław Paź – Wrocław „Prometeizm czyli zdrada elit. Podwójne oblicze antypolskiej doktryny J. Gierdoycia w teorii i praktyce wschodniej”.
3. prof. Leszek Jankiewicz – Warszawa „Lu-dobójstwo obywateli polskich dokonane przez nacjonalistów ukraiń-skich na tarnopolszczyźnie (1939-1946)”.
4. prof. Jerzy Robert Nowak – Warszawa „Przemiany na Ukrainie od 1991 roku”.
5. prof. Czesław Partacz – Koszalin „Ukra-ina wobec wydumanej historii”.
6. prof. Włodzimierz Osadczy – Lublin „Hybryda banderowsko – giedroyciowska na wojnie hybrydowej. Alians przeciwko Polsce”.
7. dr hab. Andrzej Zapałowski – Rzeszów „Dzia-łania OUN-UPA na terenie Przedgórza Przemyskiego od rozpoczęcia operacji „Wisła” do końca 1948 roku”.
8. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski - Kraków „Męczeństwo Ormian Polskich na Kresach Wschodnich w latach 1939-1947”.
9. dr Krzysztof Kopociński i dr Zbigniew Kopociński - Żary „Nie zawahasz się popełnić największego przestępstwa, jeśli tego wymagać będzie dobro sprawy. Zabójstwo prof. Bolesława Romana Jałowego /1906-1943/”.
10. dr Szymon Solak – Kędzierzyn-Koźle „Ludobójstwo ukraińskie w powiecie biłgorajskim i zamojskim w latach 1944-1947 w relacjach polskiego podziemia zbrojnego i powojennych organów bezpieczeństwa”.
11. dr Artur Brożyniak - Rzeszów „Trzeci napad Ukraińskiej Powstańczej Armii na Birczę 6/7 stycznia 1946roku”.
12. mgr Józef Wyspiański - Lubin „Skutki napadów ukraińskich nacjonalistów w powiecie Przemyślany”.
13. mgr Marcin Skalski - Warszawa „Litewskie lobby polityczne w Polsce. Geneza i przejawy działalności”.

Z kolei w niedzielę (3.06) o godz. 14:30 w hali sportowej "Śródmieście" rozpocznie się część artystyczna. W programie występy dzieci z przedszkola nr 17 z Kłodnicy, zespołu Perła z Doliny na Ukrainie, krakowskiego aktora Wojciecha Habela, "Tyligentne Batiary” z Bytomia oraz Macieja Wróblewskiego z Zielonej Góry. Nie zabraknie też kresowego poczęstunku.

Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Zobacz także

565566567568569570571
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »