Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-01-13, 16:16 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Ważki - zabójcy dwóch środowisk [ZDJĘCIA]

Autorzy wystaw o ważkach - Michał Wolny (z lewej) i Piotr Zabłocki [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Autorzy wystaw o ważkach - Michał Wolny (z lewej) i Piotr Zabłocki [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wystawa "Ważki - zabójcy dwóch środowisk" [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wystawa "Ważki - zabójcy dwóch środowisk" [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ważka wielkości szpilki, którą ostatni raz na Opolszczyźnie widziano w XIX wieku czy występującą u nas jedynie w rejonie Biskupiej Kopy ważkę górską można zobaczyć na wystawie w oddziale Muzeum Śląska Opolskiego w Górze św. Anny. Ekspozycja składa się z dwóch części – wystawy stałej i objazdowej.
- W części stałej pokazujemy jak wygląda nasza praca przy łapaniu, opisywaniu tych niezwykłych owadów – mówi Piotr Zabłocki, kierownik działu przyrody Muzeum Śląska Opolskiego i jednocześnie współautor wystawy.

– Każdy z nas kojarzy ważki jako owady latające nad wodą, więc najlepszą metodą badania ważek jest połów larw, bo wtedy wiemy, że one przechodzą rozwój w danym zbiorniku. Larwy są owadami dwuśrodowiskowymi, czyli najpierw żyją pod wodą, potem opuszczają wodę pozostawiając na brzegu zbiornika oskórek, tzw. wylinkę, i dopiero wtedy mamy owady dojrzałe.

Na wystawie zobaczyć można 139 wielkoformatowych fotografii różnych ważek, larw jak i etapów ich przepoczwarzania a także modele tych owadów czy kolekcje entomologiczne.

- Chcemy tą wystawą pokazać również, że ważki to owady drapieżne - mówi Michał Wolny, kustosz w dziale przyrody Muzeum Śląska Opolskiego i drugi z autorów wystawy. – Prezentujemy różne aspekty życia ważek, zarówno te pod wodą jak i nad taflą wody. Możemy zobaczyć larwy, jak wyglądają, w jaki sposób się przeobrażają i wiele ciekawostek na temat dorosłych ważek i ich ciekawych aspektów biologii i ekologii.

Wystawę objazdową będzie można zobaczyć w tym roku w Brzegu, Praszce, Opolu, Kluczborku, Prudniku, Namysłowie i Głubczycach.

Poza wystawą przyrodnicy zapraszają dzieci na bezpłatne zajęcia edukacyjne w trakcie których można dowiedzieć się m.in. z jaką prędkością ważki latają czy co to jest maska, której używają larwy. W tych lekcjach przyrody mogą wziąć udział zarówno uczniowie szkół podstawowych jak i gimnazjaliści. Każdy uczestnik otrzymuje komiks „Cecylia poznaje ważek zwyczaje”, którego scenariusz napisali Michał Wolny i Piotr Zabłocki a ilustracje przygotował Sławomir Kiełbus.
Piotr Zabłocki
Michał Wolny

Kultura i rozrywka

2025-01-15, godz. 08:30 Tułowicka porcelana na wystawie w bibliotece w Opolu Zbiory z Muzeum Porcelany im. Reinholda Schlegelmilcha w Tułowicach można oglądać na specjalnej wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Przeszklone… » więcej 2025-01-14, godz. 22:00 Prorok Ezechiel był bohaterem Salonu Opolskiej Nauki 29. Salon Opolskiej Nauki zgromadził pełną salę słuchaczy w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu. Gościem salonu był ojciec prof. dr hab. Andrzej Sebastian… » więcej 2025-01-14, godz. 17:00 Uczniowie i absolwenci ZSP nr 2 w Opolu zagrają dla opolskiej Betanii Charytatywny koncert noworoczny dla podopiecznych hospicjum Betania przygotowują uczniowie i absolwenci Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Opolu. Wydarzenie… » więcej 2025-01-14, godz. 11:00 Historyk prof. Wiesław Władyka spotka się z czytelnikami WBP w Opolu Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza dziś (14.01) na spotkanie z prof. dr hab. Wiesławem Władyką. To historyk, publicysta i komentator. Związany… » więcej 2025-01-13, godz. 21:15 Po zamku została tylko wieża, ale można zobaczyć, jak wyglądał Krzysztof Stecki z Instytutu Śląskiego w Opolu 'odbudował' zamek w Opolu. A wszystko za sprawą prezentacji multimedialnej 'Piksel po pikselu, czyli jak odbudowaliśmy… » więcej 2025-01-13, godz. 20:00 O "Kresowej Atlantydzie" prof. Stanisław Nicieja opowie w Kędzierzynie-Koźlu XXI tom 'Kresowej Atlantydy' będzie 'bohaterem' spotkania autorskiego z profesorem Stanisławem Sławomirem Nicieją w Kędzierzynie-Koźlu. Profesor w tej książce… » więcej 2025-01-13, godz. 15:45 Rockowa rozgrzewka przed finałem WOŚP. Koncert charytatywny w Opolu To będzie gorąca, rockowa rozgrzewka przed 33. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już w sobotę (18.01) w klubie Wyjście Awaryjne w Opolu odbędzie… » więcej 2025-01-12, godz. 08:00 Festiwal "Hej! Kolęda, Kolęda..." w Komprachcicach przyciągnął artystów z całej Polski Blisko 80 wykonawców, solistów i zespołów muzycznych wzięło udział w 16. edycji festiwalu 'Hej! Kolęda, Kolęda...' w Komprachcicach. Na deskach Samorządowego… » więcej 2025-01-12, godz. 07:55 Koncert, wykład i zwiedzanie wystawy w Muzeum Diecezjalnym w Opolu Tradycyjnie już środowisko artystyczne, architekci i dziennikarze spotkali się na noworocznym wydarzeniu w Muzeum Diecezjalnym w Opolu. » więcej 2025-01-11, godz. 20:00 Kolędy i pastorałki w wykonaniu Kresowian. "Koncert Polonijny" w Opolu Najpiękniejsze kolędy i bożonarodzeniowe pastorałki wybrzmiały podczas 'Koncertu Polonijnego' organizowanego przez opolski oddział stowarzyszenia 'Wspólnota… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »