Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-10-29, 08:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Urodzinowe spotkanie autorskie Henryki Wolnej Van-Das [ZDJĘCIA]

Henryka Wolna Van-Das [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Henryka Wolna Van-Das [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Dwugodzinne spotkanie w gronie rodziny i przyjaciół prowadzone przez prof. Stanisława Nicieję - a wszystko z okazji 80. urodzin opolskiej pisarki. Czwartkowy wieczór (27.10) obfitował we wspomnienia. Henryka Wolna Van-Das wspominała swoich mistrzów, dziękując im za wkład w ukształtowanie jej życia.
W obszernym wprowadzeniu prof. Stanisław Nicieja mówił o znaczeniu twórczości jubilatki i wkładu w kulturę Śląska Opolskiego. Podkreślał także, że jubilatka znajduje się pośród autorów, o których dziś się zapomina lub mówi zbyt mało.

- Z grupy wybitnych pisarzy opolskich w pierwszym rzędzie jest pani Henryka Wolny Van-Das - mówi były rektor UO. - Jest jedną z wybitniejszych pisarek jakie wydawała Ziemia Śląska. Jej powieści śląskie, jak "Matka Lepiorzów", "Odrzysko", "Rzeka Spolegliwo", wpisują się pięknie w kanon literatury śląskiej i są dowodem, że jest pamięć.

Henryka Wolny Van-Das jest autorką kilkunastu książek: reportaży, biografii, powieści i opowiadań. Przez ponad 30 lat pracowała w zawodzie dziennikarza tworząc niezliczone artykuły, które ukazywały się na łamach "Czasu Kultury" katowickiego "Śląska", "Miesięcznika Literackiego", "Odry", "Opola", "Poglądów", "Wiadomości Kulturalnych" czy "Życia Literackiego".

- Jestem synem swojej matki i mogę się wypowiadać tylko amatorsko, bo na literaturze się nie znam, a na spotkaniu jestem jako członek rodziny - przyznaje Juliusz Wolny, syn jubilatki, wybitny chemik. - Cieszę się, że jakaś forma docenienia twórczości mojej mamy na okoliczność jej osiemdziesiątych urodzin zaistniała. Może to jest ważna sprawa, pokazać, że kultura, tak jak ją jeszcze kiedyś rozumiano, niekoniecznie masowa, coś znaczy.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.
Juliusz Wolny
prof. Stanisław Nicieja

Kultura i rozrywka

2025-01-14, godz. 11:00 Historyk prof. Wiesław Władyka spotka się z czytelnikami WBP w Opolu Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza dziś (14.01) na spotkanie z prof. dr hab. Wiesławem Władyką. To historyk, publicysta i komentator. Związany… » więcej 2025-01-13, godz. 21:15 Po zamku została tylko wieża, ale można zobaczyć, jak wyglądał Krzysztof Stecki z Instytutu Śląskiego w Opolu 'odbudował' zamek w Opolu. A wszystko za sprawą prezentacji multimedialnej 'Piksel po pikselu, czyli jak odbudowaliśmy… » więcej 2025-01-13, godz. 20:00 O "Kresowej Atlantydzie" prof. Stanisław Nicieja opowie w Kędzierzynie-Koźlu XXI tom 'Kresowej Atlantydy' będzie 'bohaterem' spotkania autorskiego z profesorem Stanisławem Sławomirem Nicieją w Kędzierzynie-Koźlu. Profesor w tej książce… » więcej 2025-01-13, godz. 15:45 Rockowa rozgrzewka przed finałem WOŚP. Koncert charytatywny w Opolu To będzie gorąca, rockowa rozgrzewka przed 33. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już w sobotę (18.01) w klubie Wyjście Awaryjne w Opolu odbędzie… » więcej 2025-01-12, godz. 08:00 Festiwal "Hej! Kolęda, Kolęda..." w Komprachcicach przyciągnął artystów z całej Polski Blisko 80 wykonawców, solistów i zespołów muzycznych wzięło udział w 16. edycji festiwalu 'Hej! Kolęda, Kolęda...' w Komprachcicach. Na deskach Samorządowego… » więcej 2025-01-12, godz. 07:55 Koncert, wykład i zwiedzanie wystawy w Muzeum Diecezjalnym w Opolu Tradycyjnie już środowisko artystyczne, architekci i dziennikarze spotkali się na noworocznym wydarzeniu w Muzeum Diecezjalnym w Opolu. » więcej 2025-01-11, godz. 20:00 Kolędy i pastorałki w wykonaniu Kresowian. "Koncert Polonijny" w Opolu Najpiękniejsze kolędy i bożonarodzeniowe pastorałki wybrzmiały podczas 'Koncertu Polonijnego' organizowanego przez opolski oddział stowarzyszenia 'Wspólnota… » więcej 2025-01-11, godz. 18:30 Opole i Opolszczyzna w obrazach architektów z całej Polski [ZDJĘCIA] Malujący architekci zakończyli plener malarski w Opolu wernisażem podsumowującym wydarzenie. Komisarzem pleneru był opolski architekt Zbigniew Bomersbach. » więcej 2025-01-11, godz. 08:30 Niezwykłe jasełka w opolskich "lalkach". Próby rozpoczęły się już w listopadzie Miłosz chciał być królem, więc Damian będzie Józefem, a Teresa wciąż jest aniołem - chodzi o role osób z niepełnosprawnościami, podopiecznych Fundacji… » więcej 2025-01-10, godz. 21:11 Wizualizacje efemerydalne w Galerii M w Opolu Spotkanie ośmiu performerek i performerów audiowizualnych, którzy na żywo łączyli muzykę, światło i obrazy w jedną, spójną całość zaproponował… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »